Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

2020-12-08 00:00:00
Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

20 lat temu nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało pierwszą po 1990 roku publiczną demonstrację w obronie naszej wiary. Był to protest przeciwko emisji w jednym z krakowskich kin bluźnierczego filmu „Dogma”. Wtedy jeszcze naszej akcji nie potraktowano poważnie, ale rozwój wypadków w Polsce i w Europie pokazał, że musimy walczyć z każdym przypadkiem antykatolickich działań, aby zapobiegać rozlewaniu się fali zła na całe nasze życie społeczne.

 

Atak na wiarę poprzez film rodem z Ameryki


Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego pt. „Dogma” miała miejsce w 1999 roku. W następnym roku ten antychrześcijański film trafił na ekrany kin w Polsce – kraju który religii chrześcijańskiej i Kościołowi Katolickiemu zawdzięczał kulturowe przetrwanie zaborów i dwóch totalitaryzmów – hitlerowskiego i komunistycznego.

Wówczas jeszcze wielu osobom w Polsce wydawało się, że antykatolicki, przeplatany wulgaryzmami film nie powinien być dopuszczony do emisji w naszym kraju. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem do uderzenia w wiarę i fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej użyto wątpliwej jakości dzieła, tłumacząc bluźnierczą treść fabuły wizją autorską twórców.

Na głosy płynące z niektórych środowisk katolickich, widzących w publicznej emisji „Dogmy” naruszenie poszanowania wartości przez nich wyznawanych, instytucje władzy i środowiska opiniotwórcze pozostały zamknięte. - Obserwując ataki na chrześcijaństwo na Zachodzie, widzieliśmy pewną konsekwencję w planie rozlewania fali antyreligijnej także na Polskę. Nie minęło dużo czasu i teraz wszyscy wiemy do czego prowadzi tolerowanie bezczelnych ataków na naszą wiarę – mówi wiceprezes SKCh Arkadiusz Stelmach.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zareagowało pierwsze


Obrońcom wiary katolickiej nie pozostało w 2000 roku więc nic innego jak zorganizowanie pierwszego po 1990 roku publicznego protestu w obronie religii. 8 grudnia 2000 roku kilkadziesiąt osób, w tym członkowie i sympatycy organizującego protest Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, stanęło pod nieistniejącym już krakowskim kinem „Wanda”, nawołując do bojkotu i zakazu emisji filmu.

Protestujących dodatkowo zbulwersował fakt wybrania daty krakowskiej premiery „Dogmy” w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadające właśnie na 8 grudnia. Starając się wynagrodzić Najświętszej Maryi Panny za grzech bluźnierstwa i emisję antyreligijnego filmu, członkowie naszego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz jego sympatycy modlili się publicznie przed obrazem Matki Boskiej, odmawiając różaniec i trzymając w rękach zapalone świece.

Przed kinem widzom, często zbulwersowanym żenującym poziomem filmu, wręczano ulotki nawołujące wszystkich wierzących do nie brania udziału w projekcji „Dogmy”. Nasze Stowarzyszenie podjęło wówczas także inne działania –wysłaliśmy protest do ministra sprawiedliwości domagając się ukarania dystrybutora filmu i kierownictwa krakowskiego kina oraz złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Wejście na ekrany „Dogmy” oburzyło katolików na całym świecie. Film ten m.in. znalazł się na 6. pozycji „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” w rankingu opublikowanym przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.

- Środowiska wojujące szczególnie uporczywie z Kościołem Katolickim, często posługują się „miękkim metodami”, angażując w ośmieszanie religii i wiernych różne formy mniej lub bardziej ambitnej kultury i sztuki: filmy, literaturę, kabarety, teatr itp. Wyłom, jaki uczyniła „Dogma”, utorował drogę kolejnym niewybrednym atakom, przed którymi nas, chrześcijan, nie chcą bronić instytucje państwa, obawiając się – jak dwadzieścia lat temu – wrzasku lewackiego towarzystwa – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Sławomir Skiba.

DKP

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!