Przed Kaplicą Objawień w Fatimie zapłonęło tysiąc świec z Polski

2010-01-14 00:00:00
Przed Kaplicą Objawień w Fatimie zapłonęło tysiąc świec z Polski

Dwa dni płonęły przed Kaplicą Objawień w Sanktuarium w Fatimie świece przywiezione przez przedstawicieli Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi z Polski w ramach akcji „Twoje światło w Fatimie”.

W poniedziałek 11 stycznia do Fatimy dotarła delegacja Instytutu im. ks. Piotra Skargi na czele której stał jego prezes Sławomir Olejniczak. Niestety, atak zimy wydłużył czas jazdy do Portugalii, tak że przywiezione świece trafiły na plac przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej dopiero późnym wieczorem.

Zapalanie pierwszej partii świec wotywnych uformowanych z mniejszych świeczek przysłanych wraz z intencjami przez Apostołów Fatimy oraz innych sympatyków Instytutu trwało do godziny 3 nad ranem 12 stycznia. Po krótkiej przerwie, o godz. 8 przedstawiciele Instytutu powrócili przed Kaplicę Objawień by zapalić resztę świec. Niestety pogoda się popsuła. Pozostała część świec była zapalana w strugach deszczu. Czynność tę zakończono dopiero w godzinach popołudniowych.

Oprócz prawie 1000 świec wotywnych do Sanktuarium Fatimskiego trafiły również kartki z intencjami przesłanymi przez uczestników akcji „Twoje światło w Fatimie”. Zebrane w 42 paczkach zostały złożone w archiwum Sanktuarium. W tych intencjach, a także w intencji wszystkich darczyńców Instytutu im. ks. Piotra Skargi została zamówiona Msza św., która w najbliższych dniach zostanie odprawiona w Sanktuarium.

Akcja „Twoje światło w Fatimie” została zainicjowana przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi w połowie 2009 r. Na początku lipca ubiegłego roku prezes Sławomir Olejniczak zwrócił się do sympatyków i darczyńców Instytutu z inicjatywą wysłania do Fatimy i zapalenia przy Kaplicy Objawień świec od polskich rodzin. Wraz z korespondencją zawierającą apel, każdy adresat otrzymał małą świecę, która w razie pozytywnego odzewu trafiała z powrotem do Instytutu wraz z intencjami prywatnymi.

Odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania. Już w trakcie czterech pierwszych dni trwania akcji na adres Instytutu w Krakowie trafiło ponad 100 worków pełnych świeczek i listów z intencjami. Z ponad 73 000 nadesłanych świeczek, po przetopieniu, uformowano ok. 1000 nowych, ponad metrowej długości, świec wotywnych. Łącznie ważyły one 2,5 tony.

Akcja „Twoje światło w Fatimie” nie jest inicjatywą jednorazową. Jak zapowiedział prezes Olejniczak, będzie ona kontynuowana w 2010 r.

PiotrSkarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.