Relacje między Stolicą Apostolską a władzą komunistyczną Związku Radzieckiego

2010-03-12 00:00:00
Relacje między Stolicą Apostolską a władzą komunistyczną Związku Radzieckiego

W środę, 10 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się spotkanie Klubu Polonia Christiana. Prelekcję zatytułowaną: „Relacje między Stolicą Apostolską a władzą komunistyczną Związku Radzieckiego od Benedykta XV do Jana XXIII" wygłosił ks. prof. Józef Krukowski, prawnik, wybitny kanonista i specjalista z zakresu stosunków państwo-Kościół.

Prelegent nakreślił stosunki panujące między Stolicą Apostolską a ZSRR. Ukazał starania i wysiłki kolejnych papieży o poszanowanie praw katolików mieszkających na terenie Związku Radzieckiego.

Większość uczestników spotkania, na którym zaprezentowano również najnowszy, trzynasty numer dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, stanowiła młodzież akademicka.

Organizatorem prelekcji był lubelski Klub Polonia Christiana oraz Koło Naukowe Teologów KUL.

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania Klubu PCh w Lublinie!

PiotrSkarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.