Rimini: debata o obecności chrześcijan w krajach muzułmańskich

2007-08-24 00:00:00


Jak informuje Radio Watykańskie, podczas trwającego w Rimini Mityngu Przyjaźni między Narodami wiele miejsca poświęcono problemowi trudnej obecności wyznawców Chrystusa w krajach muzułmańskich i na Bliskim Wschodzie.

Włoski publicysta pochodzenia egipskiego Magdi Allam zaapelował do „ludzi Zachodu”, aby „poczuli odpowiedzialność za podjęcie właściwych inicjatyw w celu zaprzestania przemocy”. Jak stwierdził: „Ratując chrześcijan ratujemy nas samych”. Z kolei Alberto Savorana, dyrektor czasopisma „Tracce”, przypomniał słowa Benedykta XVI, według którego „ten, kto pragnie pozostać wierny Bogu musi napotkać niezrozumienie i prześladowania”. „To właśnie dokonuje się dzisiaj” – stwierdził dziennikarz.

Należy skończyć z fałszywą wielokulturowością i rozpocząć ponowne odkrywanie własnych korzeni, kultury i historii – podkreśliła wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Marokańskich w Lombardii Dounia Ettaib. Podważyła przy tym mit o istnieniu tak zwanych krajów umiarkowanego islamu, udowadniając, że w rzeczywistości państwach mających taką opinię tysiące chrześcijanek zmuszanych jest do przechodzenia na islam.

Z kolei obecny na mityngu przełożony franciszkańskiej kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa, zwrócił uwagę na znaczenie obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie – podaje Radio Watykańskie. – Wszyscy się tam narodziliśmy – stwierdził franciszkanin wskazując na początki Kościoła i korzenie kultury Zachodu. Kustosz Ziemi Świętej powiedział, że mimo trudności chrześcijanie powinni na tych terenach pozostać. Ich obecność mogłaby stać się m.in. „mostem pojednania” izraelsko-palestyńskiego.


Ojciec Pizzaballa mówił też o roli Europy, która jego zdaniem jako jedyny kontynent ma szansę szerszego zrozumienia problemów Ziemi Świętej ze względu na swe chrześcijańskie korzenie Tymczasem europejscy politycy w imię źle pojętej laickości boją się w tę sprawę angażować.

Potrzeba więcej obecności, więcej nacisków, więcej jedności. Potrzeba jedności nie tylko w dawaniu pieniędzy. Rzeczywiście Europa daje ich wiele dla Ziemi Świętej. Chodzi też o większe zaangażowanie na polu kulturalnym i politycznym. Przede wszystkim potrzeba więcej odwagi – stwierdził przełożony franciszkańskiej kustodii Ziemi Świętej.


(źródło: Radio Watykańskie)
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.