Rocznica urodzin Księdza Piotra Skargi

2022-02-01 00:00:00
Rocznica urodzin Księdza Piotra Skargi

Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku pod Grójcem na Mazowszu. Swoim życiem dawał przykład umiłowania Ojczyzny i obrony wiary, położył też wielkie zasługi dla rozwoju edukacji na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dzisiaj  wieniec przed kolumną Sługi Bożego Ks. Piotra Skargi w rocznicę jego urodzin złożyła delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

W latach 1552 – 1555 studiował na najstarszej polskiej wyższej uczelni – Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie Piotr Skarga przyjął w 1564 roku we Lwowie, gdzie został kanonikiem przy katedrze lwowskiej. Pięć lat później, w 1569 roku w Rzymie, wstąpił do zakonu jezuitów, a po powrocie do Ojczyzny zakładał kolegia jezuickie i prowadził działalność dobroczynną. Jego dziełami wspierającymi ubogich były m.in. Arcybractwo Miłosierdzia i Bank Pobożnych w Krakowie.

 

Nieoceniony jest wkład Księdza Piotra Skargi w rozwój szkolnictwa na wschodnich terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dzięki staraniom tego wielkiego duchownego powstały kolegia jezuickie w Rydze, Dorpacie (obecnie Tartu w Estonii) i Lublinie. Ksiądz Piotr Skarga był pierwszym rektorem kolegium jezuickiego w Połocku oraz Akademii Wileńskiej.

Wśród dzieł, będących owocem bogatej twórczości Kaznodziei Narodu największą popularnością cieszą się „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe”.

 

Ksiądz Piotr Skarga zmarł w 1612 roku, a jego doczesne szczątki spoczęły w kościele pw. Św. Św. Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Od 2013 roku trwa proces beatyfikacyjny Księdza Piotra Skargi.

W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Na Jasnej Górze, przed obliczem Matki Bożej, dwaj polscy hierarchowie – ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Antoni Długosz – odważyli się powiedzieć prawdę: o zagrożeniach ideologii, polityki bez wartości, migracji niszczącej Europę.
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.