Rodzina receptą na kryzys, wiemy o tym w całej Polsce

2012-06-04
Rodzina receptą na kryzys, wiemy o tym w całej Polsce

Ulicami kilkudziesięciu miast Polski przeszły w niedzielę Marsze dla Życia i Rodziny. Kilkadziesiąt tysięcy Polaków manifestowało pragnienie obrony  życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do tradycyjnych wartości rodzinnych.


Stolica Apostolska wydała specjalny dekret na mocy którego Ojciec Święty ogłosił, że uczestnicy spotkania w Mediolanie oraz wszystkich imprez, które duchowo łączą się z tym wydarzeniem, czyli również Marszu dla Życia i Rodziny, mogą uzyskać odpust zupełny na warunkach zwyczajnych odmawiając rodzinnie Ojcze Nasz, Wierzę w Boga i inne pobożne modlitwy w intencjach Ojca Świętego - mówi Jarosław Kniołek, jeden z organizatorów Marszu w Warszawie.

Marsze dla Życia i Rodziny, organizowane w Warszawie od 2006 roku przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Lista miast, które zorganizowały Marsze jest najdłuższa w historii. W tym roku dla Życia i Rodziny manifestowano w takich miejscach jak: Wrocław, Skawina, Skarżysko Kamienna, Mielec, Dzierżoniów, Kłodzko, Płock, Inowrocław, Wałbrzych, Lublin, Sokołów Podlaski, Gniezno, Szczecinek, Olsztyn, Oświęcim, Ełk, Jastrzębia Zdrój, Gliwice, Siedlce, Katowice, Szczytno, Opole, Tarnobrzeg, Lębork, Świdnica, Koszalin, Słupsk, Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów, Stalowa Wola, Radom, Białystok, Warszawa, Racibórz, Wodzisław Śląski, Skierniewice, Giżycko, Łódź, Piła, Kluczbork, Suwałki, Tuchola, parafia w Koniemłotach, Połaniec, Ostrowiec Świętokrzyski, Myślenice, Sandomierz oraz Staszów.

Marsze zostały poparte przez wielu polskich biskupów, którzy w kilku wypadkach osobiście uczestniczyli w wydarzeniu. W samej Warszawie maszerowało około 10 tys. osób. Marsze w innych miejscowościach gromadziły od kilkuset do kilku tysięcy ludzi. W pochodzie w Lublinie, na czele którego szli abp Stanisław Budzik i rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk również uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi, harcerze, młodzi ludzie ubrani w koszulki z logo marszu, część zaś w koszulki z napisami „Ratuj mnie!” i rysunkiem płodu. W pierwszym opolskim Marszu dla Życia i Rodziny uczestniczyło ponad 2 tys. mieszkańców Opola i okolic w tym przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści i działacze różnych stowarzyszeń. Patronat honorowy nad imprezą objął biskup opolski Andrzej Czaja.

Uczestnicy marszu w Inowrocławiu otrzymywali od organizatorów białe serduszko mające symbolizować poparcie dla życia. Wielu niosło kolorowe transparenty i hasła z apelem o ochronę życia i rodziny. Przemarsz uświetniła orkiestra Inowrocławskich Kopalni Soli SOLino. Po raz pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Bydgoszczy. Jego uczestnicy spotkali się najpierw na wspólnej Eucharystii w Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo, by następnie przejść ulicami na Stary Rynek i Wyspę Młyńską, gdzie przygotowano „Piknik Rodzinny”. Tam czekało wiele atrakcji – m.in. występ Violi Brzezińskiej oraz Kabaretu „OKO”.

Jedyny w archidiecezji krakowskiej Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w Skawinie. Manifestacja rozpoczęła się w przy kościele św. Szymona i Judy Tadeusza. Uczestnicy marszu głośno skandowali hasła nawiązujące do wartości rodzinnych np. „Mama, tata i dzieciaki, nikt nie ruszy takiej paki”. Wiele radości na twarzach idących wywoływał również okrzyk: „Hej, hej rodzina jest okej”.

 


Więcej informacji oraz galerie zdjęć z marszów na portalu PCh24.pl.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi rozpoczęło działalność w lipcu 1999 roku w Krakowie. Przez te 20 lat wspólnie z naszymi Korespondentami udało nam się zrobić naprawdę wiele. Przeprowadziliśmy już ponad 2 000 różnych akcji, pikiet, konferencji, protestów, które miały na celu obudzić uśpione sumienia Polaków i zaangażować ich w obronę wartości i zasad chrześcijańskich. Aby uczcić ten niezwykły jubileusz, na Mszy Świętej w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie zgromadziły się setki Przyjaciół Stowarzyszenia.
Minęło już 20 lat od chwili, kiedy grupa młodych działaczy katolickich powołała do istnienia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Stało się to 28 czerwca 1999 r. w Krakowie.
To już dwie dekady w służbie na rzecz obrony wartości chrześcijańskich w Polsce. Z tej okazji zapraszamy Państwa do specjalnie przygotowanego serwisu internetowego jubileusz.piotrskarga.pl, w którym przygotowaliśmy wiele interesujących materiałów na temat działalności Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
To już 20 lat odkąd istnieje i prężnie działa Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Nasz jubileusz zaczynamy uroczystą Mszą Świętą w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała w piątek 28 czerwca o godzinie 16:00.
Kult św. Michała Archanioła cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Peregrynująca figura Woda Niebieskich Zastępów ze wzgórza Gargano od 2013 roku nawiedziła już ponad 800 polskich parafii. Dzięki inicjatywie księży michalitów, w dniach 4-6 czerwca, św. Michał Archanioł zawita do parafii Bożego Ciała w Krakowie. Skorzystajmy z tej wyjątkowej okazji i zgromadźmy się na wspólnej modlitwie.