Rodzina receptą na kryzys, wiemy o tym w całej Polsce

2012-06-04
Rodzina receptą na kryzys, wiemy o tym w całej Polsce

Ulicami kilkudziesięciu miast Polski przeszły w niedzielę Marsze dla Życia i Rodziny. Kilkadziesiąt tysięcy Polaków manifestowało pragnienie obrony  życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do tradycyjnych wartości rodzinnych.


Stolica Apostolska wydała specjalny dekret na mocy którego Ojciec Święty ogłosił, że uczestnicy spotkania w Mediolanie oraz wszystkich imprez, które duchowo łączą się z tym wydarzeniem, czyli również Marszu dla Życia i Rodziny, mogą uzyskać odpust zupełny na warunkach zwyczajnych odmawiając rodzinnie Ojcze Nasz, Wierzę w Boga i inne pobożne modlitwy w intencjach Ojca Świętego - mówi Jarosław Kniołek, jeden z organizatorów Marszu w Warszawie.

Marsze dla Życia i Rodziny, organizowane w Warszawie od 2006 roku przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Lista miast, które zorganizowały Marsze jest najdłuższa w historii. W tym roku dla Życia i Rodziny manifestowano w takich miejscach jak: Wrocław, Skawina, Skarżysko Kamienna, Mielec, Dzierżoniów, Kłodzko, Płock, Inowrocław, Wałbrzych, Lublin, Sokołów Podlaski, Gniezno, Szczecinek, Olsztyn, Oświęcim, Ełk, Jastrzębia Zdrój, Gliwice, Siedlce, Katowice, Szczytno, Opole, Tarnobrzeg, Lębork, Świdnica, Koszalin, Słupsk, Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów, Stalowa Wola, Radom, Białystok, Warszawa, Racibórz, Wodzisław Śląski, Skierniewice, Giżycko, Łódź, Piła, Kluczbork, Suwałki, Tuchola, parafia w Koniemłotach, Połaniec, Ostrowiec Świętokrzyski, Myślenice, Sandomierz oraz Staszów.

Marsze zostały poparte przez wielu polskich biskupów, którzy w kilku wypadkach osobiście uczestniczyli w wydarzeniu. W samej Warszawie maszerowało około 10 tys. osób. Marsze w innych miejscowościach gromadziły od kilkuset do kilku tysięcy ludzi. W pochodzie w Lublinie, na czele którego szli abp Stanisław Budzik i rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk również uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi, harcerze, młodzi ludzie ubrani w koszulki z logo marszu, część zaś w koszulki z napisami „Ratuj mnie!” i rysunkiem płodu. W pierwszym opolskim Marszu dla Życia i Rodziny uczestniczyło ponad 2 tys. mieszkańców Opola i okolic w tym przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści i działacze różnych stowarzyszeń. Patronat honorowy nad imprezą objął biskup opolski Andrzej Czaja.

Uczestnicy marszu w Inowrocławiu otrzymywali od organizatorów białe serduszko mające symbolizować poparcie dla życia. Wielu niosło kolorowe transparenty i hasła z apelem o ochronę życia i rodziny. Przemarsz uświetniła orkiestra Inowrocławskich Kopalni Soli SOLino. Po raz pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Bydgoszczy. Jego uczestnicy spotkali się najpierw na wspólnej Eucharystii w Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo, by następnie przejść ulicami na Stary Rynek i Wyspę Młyńską, gdzie przygotowano „Piknik Rodzinny”. Tam czekało wiele atrakcji – m.in. występ Violi Brzezińskiej oraz Kabaretu „OKO”.

Jedyny w archidiecezji krakowskiej Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w Skawinie. Manifestacja rozpoczęła się w przy kościele św. Szymona i Judy Tadeusza. Uczestnicy marszu głośno skandowali hasła nawiązujące do wartości rodzinnych np. „Mama, tata i dzieciaki, nikt nie ruszy takiej paki”. Wiele radości na twarzach idących wywoływał również okrzyk: „Hej, hej rodzina jest okej”.

 


Więcej informacji oraz galerie zdjęć z marszów na portalu PCh24.pl.
Zapraszamy do lektury życzeń z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, kierowanych do Państwa przez Prezesa Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi - Sławomira Olejniczaka.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej najnowszej akcji Twoja róża u św. Rity z Cascii. Chcąc podziękować św. Ricie za opiekę nad nami, pragniemy, aby każdy czciciel orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych mógł ofiarować jej swoją prawdziwą czerwoną różę. Aby poznać szczegóły tej inicjatywy, a następnie do niej dołączyć, wystarczy kliknąć w ten link.
Znani publicyści i eksperci magazynu "Polonia Christiana" przywołują synodalną debatę o małżeństwie i jego nierozerwalności.
Ostatnie kilkadziesiąt lat nauczania niemieckich pasterzy dowodzi niestety smutnej prawdzie o tym, że za Odrą ginie katolicka wiara. Jak to możliwe? Czy Watykan akceptuje tak zwane "nowoczesne oblicze Kościoła"?
Prezentujemy wszystkie listy napisane i opublikowane przez pochodzącego z Italii arcybiskupa. Opisał w nich skalę i charakter nadużyć seksualnych popełnianych przez ludzi Kościoła.