Rosja: ograniczenia w reklamowaniu usług aborcyjnych
2011-07-05 00:00:00

Federacja Rosyjska już wkrótce ma wprowadzić w życie prawo, zgodnie z którym reklamodawcy usług aborcyjnych będą musieli umieszczać na reklamach ostrzeżenia, informujące o zagrożeniach dla zdrowia kobiety.
Według agencji Reuters, nowa ustawa została zatwierdzona przez Dumę. Konieczny jest jeszcze podpis prezydenta.
Zgodnie z przyjętą ustawą reklamodawcy, zachęcający do uśmiercania dzieci poczętych, będą musieli przeznaczyć 10 proc. powierzchni reklamowej na informacje poświęcone potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia kobiet, w tym będą musieli podawać informacje o zagrożeniu niepłodnością.
Zdaniem rosyjskiego parlamentarzysty Wiktora Zwagielskiego, problem aborcji w Rosji był i jest kwestią „przygnębiającą”. Młode dziewczęta oszukuje się, nie informując ich o negatywnych konsekwencjach uśmiercania dzieci poczętych.
W rosyjskim parlamencie trwają także prace nad kilkoma projektami ustaw, które mają zatrzymać „demograficzną spiralę śmierci”, napędzaną przez aborcję. Zgodnie z danymi za 2007 r. na 1000 urodzonych dzieci przypadało aż 1022 uśmierconych. ONZ szacuje, że ludność Rosji, która wynosiła 143 mln w 2008 r., spadanie do 116 milionów w roku 2050.
Przeciwnicy aborcji mówią, że oficjalne szacunki, wskazujące na 1,5 mln dzieci zabijanych co roku (dane na koniec 2007), są nawet zaniżone przez prywatne kliniki aborcyjne. Ich zdaniem, w wyniku aborcji może ginąć rocznie nawet do 6 mln dzieci poczętych.
Pośród rozwiązań proponowanych przez parlamentarzystów znalazły się propozycje wprowadzenia zakazu darmowego dokonywania aborcji w państwowych przychodniach zdrowia, zakaz wydawania recept na pigułki poronne „dzień po”, wymaganie zgody rodziców dla dziewcząt i zgody męża dla kobiet zamężnych, chcących dokonać aborcji oraz wprowadzenie tygodniowego okresu oczekiwania na „zabieg”. Inne propozycje obejmują przyznanie specjalnych zasiłków dla kobiet w ciąży w wysokości 2 tys. rubli (70 dolarów) miesięcznie.
Przeciwko aborcji ostro protestuje kościół prawosławny. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi zaproponował szereg rozwiązań ograniczających zabijanie dzieci nienarodzonych. Wezwał ministerstwo zdrowia, by zobowiązało lekarzy do utrzymania za wszelką cenę ciąż i zniechęcania kobiet do aborcji.
Zaproponował także, by państwo wsparło kampanię wspierającą macierzyństwo i utworzyło centra ciąży kryzysowej w każdym szpitalu, które byłyby pomocne dla „samotnych matek znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.
Źródło: LIfeSiteNews.com, AS.
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Oby opisane powyżej starania o ograniczenie przerażającej skali aborcji w Rosji było początkiem procesu, który uwolni ten kraj od plagi zabijania dzieci nienarodzonych. Nadzieja a nawet pewność, ze taka przemiana w końcu nastąpi poparta jest słowami samej Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, że Rosja nawróci się.
Klub Polonia Christiana w Krakowie zaprasza na spotkanie z ks. prof. Piotrem Roszakiem, które odbędzie się 12 lutego w kawiarni chrześcijańskiej „Pola Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie (obok Kościoła Misjonarzy Nawrócenia św. Pawła).
W czasach, gdy Wielki Post coraz częściej bywa jedynie tradycją, pojawia się narzędzie, które potrafi obudzić serce i przywrócić sens duchowej drogi. „Wielkopostne wyzwanie” — wyjątkowa zdrapka duchowa — prowadzi każdego dnia do głębszego spotkania z Bogiem, łącząc nowoczesną formę z pięknem katolickiej tradycji. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć ten święty czas naprawdę, a nie tylko symbolicznie.
Twój Anioł Stróż czeka na Ciebie – weź udział w naszej kampanii „Aniele Stróżu, czuwaj nade mną!” i powierz się opiece swojego niezawodnego opiekuna. Odbierz poświęcone przez kapłana obrazki z jego wizerunkiem oraz broszurę z kartą na podziękowania i prośby. Aby wziąć udział w tej ogólnopolskiej akcji zadzwoń do nas pod numer 12 423 44 23 lub wypełnij krótki formularz na stronie www.aniolstroz.org.
Przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi złożyli wieńce pod pomnikiem oraz przy sarkofagu Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Stało się to 2 lutego 2026 rok – w 490. Rocznicę urodzin Kaznodziei Narodu Polskiego. W uroczystości udział wziął ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie małżeństwa – może w tym roku czeka nas jedna lub więcej z tych uroczystości… Warto dobrze się do nich przygotować i już zawczasu zadbać o odpowiedni upominek, który wręczymy w tym wyjątkowym dniu osobie przyjmującej taki sakrament. Aby otrzymać go od nas wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie www.TradycyjneSakramenty.pl lub zadzwonić pod numer 12 423 44 23.