Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

2021-11-09 00:00:00
Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

W piątek 12 listopada w Krakowie i w Tarnowie oraz w sobotę 13 listopada w Olkuszu odbędą się publiczne modlitwy różańcowe. Ukojenie płynące z tej wyjątkowej modlitwy zagości na ulicach małopolskich miast, dając radość i nadzieję wiernym Kościoła Katolickiego.

 

O potrzebie jak najczęstszego odmawiania różańca czytamy m.in. w opisie objawień fatimskich – gdy 13 października 1917 roku Matka Boża zalecała Łucji codzienną modlitwę na różańcu. Moc tej modlitwy miała pomóc w nawróceniu świata. Upowszechnienie modlitwy różańcowej wiązało się jednak z okresem znacznie wcześniejszym w dziejach chrześcijaństwa – z powrotem rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku, m.in. z Ziemi Świętej.

Powszechność odmawiania tej modlitwy nie słabnie także dzisiaj. W tym roku, w niedzielę 17 października zorganizowana została ogólnokrajowa akcja modlitewna przez wspólnotę Nieustającego Różańca oraz inicjatywę Męskiego Różańca. W przygotowanie i przeprowadzenie „Procesji Różańcowych za Polskę” 17 października zaangażowały się liczne lokalne środowiska świeckich wiernych, skupione m.in. w takich organizacjach, jak Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Wojownicy Maryi, Akcja Katolicka, Żołnierze Chrystusa, Straż Narodowa, Mężczyźni św. Józefa, Bractwo Przedmurza, Mężczyźni św. Jan Pawła II, Koła Żywego Różańca, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II. 

Nagłośnieniem tej inicjatywy zajęły się media związane ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi.



- Dzisiejszy mężczyzna w sytuacji, kiedy jesteśmy atakowani i siły zła chcą zmienić nasze podejście do życia, odebrać nam Boga, czuje w sobie agresję, ale z drugiej strony jest też bezsilność, bo nie ma możliwości podjęcia fizycznej walki, jak kiedyś. Ale mam broń, Różaniec, i ta walka odbywa się dziś przede wszystkim na duchowej płaszczyźnie. Stajemy przeciwko przejawom złego ducha, a z nim możemy walczyć tą bronią, którą otrzymaliśmy od Maryi, która zdeptała głowę węża. Uczestnicząc w Męskim Różańcu, nie czujemy się bezsilni, odnajdujemy jedność siłę i wspólną wiarę w modlitwę, które może odmienić oblicze świata – mówił dla portalu PCh24.pl na początku października br. Dariusz Walusiak, jeden z koordynatorów inicjatywy Męskiego Różańca, dziennikarz i reżyser.

 

W najbliższy weekend zachęcamy do włączenia się w publiczne odmawianie różańca w Krakowie, Tarnowie oraz w Olkuszu. Inicjatywy modlitw pod wspólnym mottem „Różaniec na szaniec” odbędą się:

- w Krakowie w piątek 12 listopada o godzinie 19.30, na Rynku Głównym przy kościele sw. Wojciecha;

- w Tarnowie w piątek 12 listopada o godzinie 15.00, na Placu Katedralnym;

- w Olkuszu w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00, na olkuskim Rynku.

 

Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.