Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

2021-11-09 00:00:00
Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

W piątek 12 listopada w Krakowie i w Tarnowie oraz w sobotę 13 listopada w Olkuszu odbędą się publiczne modlitwy różańcowe. Ukojenie płynące z tej wyjątkowej modlitwy zagości na ulicach małopolskich miast, dając radość i nadzieję wiernym Kościoła Katolickiego.

 

O potrzebie jak najczęstszego odmawiania różańca czytamy m.in. w opisie objawień fatimskich – gdy 13 października 1917 roku Matka Boża zalecała Łucji codzienną modlitwę na różańcu. Moc tej modlitwy miała pomóc w nawróceniu świata. Upowszechnienie modlitwy różańcowej wiązało się jednak z okresem znacznie wcześniejszym w dziejach chrześcijaństwa – z powrotem rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku, m.in. z Ziemi Świętej.

Powszechność odmawiania tej modlitwy nie słabnie także dzisiaj. W tym roku, w niedzielę 17 października zorganizowana została ogólnokrajowa akcja modlitewna przez wspólnotę Nieustającego Różańca oraz inicjatywę Męskiego Różańca. W przygotowanie i przeprowadzenie „Procesji Różańcowych za Polskę” 17 października zaangażowały się liczne lokalne środowiska świeckich wiernych, skupione m.in. w takich organizacjach, jak Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Wojownicy Maryi, Akcja Katolicka, Żołnierze Chrystusa, Straż Narodowa, Mężczyźni św. Józefa, Bractwo Przedmurza, Mężczyźni św. Jan Pawła II, Koła Żywego Różańca, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II. 

Nagłośnieniem tej inicjatywy zajęły się media związane ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi.



- Dzisiejszy mężczyzna w sytuacji, kiedy jesteśmy atakowani i siły zła chcą zmienić nasze podejście do życia, odebrać nam Boga, czuje w sobie agresję, ale z drugiej strony jest też bezsilność, bo nie ma możliwości podjęcia fizycznej walki, jak kiedyś. Ale mam broń, Różaniec, i ta walka odbywa się dziś przede wszystkim na duchowej płaszczyźnie. Stajemy przeciwko przejawom złego ducha, a z nim możemy walczyć tą bronią, którą otrzymaliśmy od Maryi, która zdeptała głowę węża. Uczestnicząc w Męskim Różańcu, nie czujemy się bezsilni, odnajdujemy jedność siłę i wspólną wiarę w modlitwę, które może odmienić oblicze świata – mówił dla portalu PCh24.pl na początku października br. Dariusz Walusiak, jeden z koordynatorów inicjatywy Męskiego Różańca, dziennikarz i reżyser.

 

W najbliższy weekend zachęcamy do włączenia się w publiczne odmawianie różańca w Krakowie, Tarnowie oraz w Olkuszu. Inicjatywy modlitw pod wspólnym mottem „Różaniec na szaniec” odbędą się:

- w Krakowie w piątek 12 listopada o godzinie 19.30, na Rynku Głównym przy kościele sw. Wojciecha;

- w Tarnowie w piątek 12 listopada o godzinie 15.00, na Placu Katedralnym;

- w Olkuszu w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00, na olkuskim Rynku.

 

Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.

W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Na Jasnej Górze, przed obliczem Matki Bożej, dwaj polscy hierarchowie – ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Antoni Długosz – odważyli się powiedzieć prawdę: o zagrożeniach ideologii, polityki bez wartości, migracji niszczącej Europę.
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.