Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

2021-11-09 00:00:00
Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

W piątek 12 listopada w Krakowie i w Tarnowie oraz w sobotę 13 listopada w Olkuszu odbędą się publiczne modlitwy różańcowe. Ukojenie płynące z tej wyjątkowej modlitwy zagości na ulicach małopolskich miast, dając radość i nadzieję wiernym Kościoła Katolickiego.

 

O potrzebie jak najczęstszego odmawiania różańca czytamy m.in. w opisie objawień fatimskich – gdy 13 października 1917 roku Matka Boża zalecała Łucji codzienną modlitwę na różańcu. Moc tej modlitwy miała pomóc w nawróceniu świata. Upowszechnienie modlitwy różańcowej wiązało się jednak z okresem znacznie wcześniejszym w dziejach chrześcijaństwa – z powrotem rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku, m.in. z Ziemi Świętej.

Powszechność odmawiania tej modlitwy nie słabnie także dzisiaj. W tym roku, w niedzielę 17 października zorganizowana została ogólnokrajowa akcja modlitewna przez wspólnotę Nieustającego Różańca oraz inicjatywę Męskiego Różańca. W przygotowanie i przeprowadzenie „Procesji Różańcowych za Polskę” 17 października zaangażowały się liczne lokalne środowiska świeckich wiernych, skupione m.in. w takich organizacjach, jak Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Wojownicy Maryi, Akcja Katolicka, Żołnierze Chrystusa, Straż Narodowa, Mężczyźni św. Józefa, Bractwo Przedmurza, Mężczyźni św. Jan Pawła II, Koła Żywego Różańca, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II. 

Nagłośnieniem tej inicjatywy zajęły się media związane ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi.



- Dzisiejszy mężczyzna w sytuacji, kiedy jesteśmy atakowani i siły zła chcą zmienić nasze podejście do życia, odebrać nam Boga, czuje w sobie agresję, ale z drugiej strony jest też bezsilność, bo nie ma możliwości podjęcia fizycznej walki, jak kiedyś. Ale mam broń, Różaniec, i ta walka odbywa się dziś przede wszystkim na duchowej płaszczyźnie. Stajemy przeciwko przejawom złego ducha, a z nim możemy walczyć tą bronią, którą otrzymaliśmy od Maryi, która zdeptała głowę węża. Uczestnicząc w Męskim Różańcu, nie czujemy się bezsilni, odnajdujemy jedność siłę i wspólną wiarę w modlitwę, które może odmienić oblicze świata – mówił dla portalu PCh24.pl na początku października br. Dariusz Walusiak, jeden z koordynatorów inicjatywy Męskiego Różańca, dziennikarz i reżyser.

 

W najbliższy weekend zachęcamy do włączenia się w publiczne odmawianie różańca w Krakowie, Tarnowie oraz w Olkuszu. Inicjatywy modlitw pod wspólnym mottem „Różaniec na szaniec” odbędą się:

- w Krakowie w piątek 12 listopada o godzinie 19.30, na Rynku Głównym przy kościele sw. Wojciecha;

- w Tarnowie w piątek 12 listopada o godzinie 15.00, na Placu Katedralnym;

- w Olkuszu w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00, na olkuskim Rynku.

 

Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.