RPA: Kościół przypomina o sprzeciwie wobec aborcji

2007-08-29 00:00:00

Kościół katolicki powtórzył swój sprzeciw wobec obowiązującego od 11 lat prawa zezwalającego na aborcję - podał Katolicki Serwis Prasowy Afryki (CISA). Okazją do przypomnienia tego stanowiska było niedawne oświadczenie sekretarza generalnego zdominowanej przez protestantów Południowoafrykańskiej Rady Kościołów (SACC), popierające ustawodawstwo dopuszczające przerywanie ciąży.

- Kościół katolicki niezmiennie stoi na stanowisku pierwszeństwa prawa do życia jako nienaruszalnego prawa i konstytutywnego składnika społeczeństwa obywatelskiego i jego prawodawstwa - przypomniał ks. Vincent Brennan, sekretarz generalny Konferencji Południowoafrykańskich Biskupów Katolickich.

- Kościół katolicki postrzega to prawo w ramach spójnej etyki życia, do której wezwani są wszyscy chrześcijanie. Oznacza to, że Kościół nadal i niezmiennie sprzeciwia się wprowadzonej w 1996 roku Ustawie o wyborze zakończenia ciąży z 1996 r. - wyjaśnił ks. Brennan. Dodał, że zarówno społeczeństwo, jak i Kościół nie mogą głosić poparcia prawa do życia a zarazem zgadzać się, aby tysiące kobiet doświadczały tragedii i różnych niedostatków, w których wyniku zaczynają się zastanawiać nad aborcją.

Sekretarz generalny episkopatu potwierdził, że Kościół katolicki przez różne inicjatywy będzie się starał walczyć z niekorzystnymi, prawnymi i moralnymi, skutkami ustawodawstwa proaborcyjnego, a przede wszystkim będzie bronić przed nim kobiety, dla których alternatywą wobec aborcji jest adopcja.

Wśród ponad 48 mln mieszkańców Republiki Południowej Afryki 70 proc. to chrześcijanie, ale tylko ok. 7 proc. wyznaje katolicyzm, niespełna 5 proc. - anglikanizm, reszta zaś należy do różnych, niewielkich na ogół grup protestanckich i sekt oraz religii synkretycznych, łączących elementy chrześcijańskie z rodzimymi wierzeniami afrykańskimi. W RPA są też niewielkie grupy wyznawców hinduizmu, islamu, judaizmu i innych religii, w tym także rdzennych, plemiennych.

(źródło: KAI)
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.