Rycerze Lepanto w Oseku

2004-01-27
Rycerze Lepanto w Oseku

W dniach 19-25 stycznia w opactwie cystersów w czeskim Oseku odbył się X obóz Sekcji Rycerskiej "Lepanto", działającej przy SKCh im. Ks. P. Skargi. Dzięki gościnności opata klasztoru chłopcy mieli okazję poczuć dawnego ducha zakonu cystersów. Wszyscy zakwaterowani byli w dawnych celach cysterskich.

Uczestnicy obozu codziennie byli obecni na Mszy Świętej, którą sprawował ks. Tomasz Dawidowski. Kapłan głosił ponadto katechezy na temat życia sakramentalnego. Chłopcy uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i wieczornej procesji różańcowej z pochodniami dookoła opactwa w Oseku w intencji rechrystianizacji Polski i Europy. Podczas obozu odbywały się także prelekcje na temat piękna w cywilizacji chrześcijańskiej.

Od Mszy Świętej odprawionej w kościele oo. Norbertanów i zwiedzenia wspaniałych zbiorów zakonnej biblioteki, młodzi rycerze rozpoczęli wycieczkę po stolicy Czech - Pradze. Odwiedzili w niej m.in. katedrę św. Wita i sanktuarium Praskiego Dzieciątka.

Obozowi w Oseku towarzyszyły gry i zabawy, podczas których uczestnicy podzieleni byli na dwie rywalizujące grupy: maltańczyków i bożogrobców.
Dzwonnica klasztoru świętego Benedykta w Nursji, która ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi w 2016 roku, została odbudowana! Stało się to między innymi dzięki wsparciu uczestników naszej akcji Święty Benedykcie – broń mnie ode złego! Za każdego, kto włączył się w tę kampanię, 22 maja w klasztorze w Nursji została odprawiona Msza Święta.
Księga z wyrazami poparcia złożonymi przez wiernych w ramach akcji zorganizowanej na platformie protestuj.pl trafiła do rąk abp. Andrzeja Dzięgi. Pamiątkową księgę przekazali członkowie zarządu Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi: Sławomir Olejniczak i Sławomir Skiba.
Dobiegła końca druga edycja kampanii „Twoja róża u świętej Rity w Cascii”. Tym razem wierni z Polski przekazali do Sanktuarium świętej Rity aż 3880 róż. Za wszystkich uczestników akcji, 21 maja, w wigilię wspomnienia orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych, została odprawiona Msza Święta.
W 2019 roku Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło zbiórkę środków na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Z radością możemy ogłosić, że pierwsza z nich, w miejscowości Kowic, jest już gotowa!
Polscy katolicy poprzez serwis Protestuj.pl apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie restrykcji wobec wiernych, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Petycję podpisało już blisko 30 tysięcy osób. To jednak nie koniec.