Schyłek Cywilizacji Zachodniej - nadzieje na przyszłość”

2005-02-17 00:00:00
Schyłek Cywilizacji Zachodniej - nadzieje na przyszłość”

- pod takim tytułem w pierwszej połowie lutego odbyło się w malowniczo położonej Szczawie, u podnóża Gorców, seminarium poświęcone kryzysowi w jakim pogrążają się obecnie społeczeństwa Zachodu. W tym kilkudniowym spotkaniu, na którym swoje wykłady prezentowali goście z kraju i zza granicy, uczestniczyli młodzi katolicy z Polski oraz delegacja katolickich monarchistów z Białorusi.

Jednym z wykładowców był prof. Jacek Bartyzel, prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, znany publicysta i historyk idei, który mówił o liberalizmie i jego wpływie na Cywilizację Zachodnią. Na temat katolickiej teologii historii swój wykład zaprezentował Emeterio Ferrez z portugalskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), zaś znaczenie klasycznej filozofii w uformowaniu się Cywilizacji Zachodniej przypomniał Arkadiusz Robaczewski dyrektor Instytutu Edukacji Narodowej. Ks. prof. Tadeusz Ślipko, który znany jest z odważnej i bezkompromisowej postawy w obronie etyki i moralności katolickiej, mówił do uczestników o pladze naszych dni, jaką jest ideologiczny homoseksualizm uderzający w same podstawy społeczeństwa.

Piotr Doerre, przewodniczący Klubu Radnych Ligi Polskich Rodzin w krakowskiej Radzie Miasta zastanawiał się nad meandrami demokracji i zagrożeniami jakimi dzisiaj ona niesie, zaś zagadkowe metamorfozy komunizmu były tematem prelekcji Bogusława Bajora członka SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Gościem jednego z wieczorów sympozjum był prezes Ligi Polskich Rodzin, poseł Marek Kotlinowski, który zaprezentował obecną sytuację na polskiej scenie parlamentarnej i wskazał na szanse i zagrożenia związane z obecną sytuacją w kontekście niebezpieczeństwa przyjęcia przez kraje w Unii Europejskiej tzw. konstytucji europejskiej.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.