Sejm: nie mogąc zapewnić chleba, chcą zapewnić igrzyska

2012-03-28 00:00:00
Sejm: nie mogąc zapewnić chleba, chcą zapewnić igrzyska


Kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski opowiedziały się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu przewidującego wykreślenie z kodeksu karnego przepisu o karaniu za obrazę uczuć religijnych. Projekt, którego autorem jest klub Ruchu Palikota, spotkał się z krytyką uczestników debaty.

"Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" ? czytamy w artykule 196 kodeksu karnego. To właśnie ten zapis posłowie Ruchu Palikota chcieliby uchylić.

Zdaniem Stanisława Pięty (PiS) "bardzo potrzebny, a wręcz niezbędny w naszym systemie prawa" jest przepis, którego wykreślenia domaga się Ruch Palikota. - Zwłaszcza po zdarzeniach na Krakowskim Przedmieściu, po tym co robią lewacy - mówił. Uważa on, że konieczne wydaje się raczej zaostrzenie sankcji karnej w takich sprawach, niż jej łagodzenie. - Na chamstwo, prymitywizm i agresję zgody nie będzie - dodał. Przypomniał, że Sąd Najwyższy negatywnie zaopiniował projekt nowelizacji. - Jak szukacie wojny, to tę wojnę znajdziecie - zwrócił się do wnioskodawców, zapowiadając zarazem, że klub PiS wniesie o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Jak mówił Bartosz Kownacki (SP), wykreślenie z kodeksu tego artykułu pozwoli bezkarnie obrażać uczucia religijne. - Nie mogąc zapewnić chleba, oni chcą zapewnić ludziom igrzyska. Pozwoli to miernym politykom i zapomnianym artystom przebić się do opinii publicznej - ocenił działania wnioskodawców polityk.

Resort sprawiedliwości jest za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Jak mówił wiceminister Michał Królikowski, potrzeba istnienia w prawie karnym regulacji dotyczącej ochrony uczuć religijnych wynika m.in. z orzecznictwa europejskiego. Przestrzegał, że wykreślenie z kodeksu takiego przepisu mogłaby negatywnie ocenić Komisja Europejska, bo chroni on prawa wyznawców różnych religii - także tych mniejszościowych.

Źródło: wiara.pl

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.