Sejm roku 1597 – obrady, które dały początek „Kazaniom Sejmowym” ks. Piotra Skargi

2025-02-10 00:00:00
Sejm roku 1597 – obrady, które dały początek „Kazaniom Sejmowym” ks. Piotra Skargi

Dzień 10 lutego 1597 r. zapisał się w życiorysie patrona naszego Stowarzyszenia – Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi – otwarciem obrad walnego Sejmu Rzeczypospolitej. Trwające do końcówki marca obrady okazały się bezowocne. Zupełnie inaczej niż służba ówczesnego Kaznodziei Królewskiego, który pod wpływem tegoż Sejmu dał początek wiekopomnemu dziełu pod nazwą „Kazań Sejmowych”.

Co ciekawe, walny Sejm roku 1597 zbierał się jako pierwszy parlament po zawarciu rok wcześniej Unii Brzeskiej. Z tego powodu, jak również w związku z innymi wydarzeniami na ówczesnej mapie Rzeczypospolitej i całej Europy, takimi jak powstanie ligi antytureckiej i wzmagające się bunty kozackie, jego obrady miały burzliwy przebieg. Ostatecznie Sejm nie spełnił pokładanych w nim politycznych i ustawodawcznych nadziei.

 

Godny wspomnienia jest udział w jego obradach Królewskiego Kaznodziei, co w ówczesnej kulturze politycznej było już tradycją parlamentarną. Piastując tę godność od roku 1588, ksiądz Piotr Skarga pełnił służbę na dworze króla Zygmunta III Wazy, reprezentując monarchę na oficjalnych uroczystościach i odprawiając dla jego dworu nabożeństwa. Nie omieszkał korzystać z okazji do zabierania głosu w trakcie sejmowych obrad, starając się przekierować uwagę szlachty od spraw partykularnych i konfliktów wewnętrznych na kwestie dla Ojczyzny najważniejsze. Czerpał przy tym głęboko z chrześcijańskiego dorobku kulturowego, odwoływał się do podstaw moralności i zarazem piętnował liczne grzechy, wady i zaniechania.

 

To właśnie na Sejmie roku 1597 w Warszawie narodził się zbiór pism, na które składały się wygłoszone w trakcie obrad mowy księdza Piotra Skargi. Jeszcze tego samego roku został wydany jako „Kazania Sejmowe”. Dzieło to doczekało się później kilku kolejnych druków, w tym wydania, które ks. Skarga zredagował pod wpływem rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 r. Po tych dramatycznych wydarzeniach, składające się z ośmiu części „Kazania Sejmowe” powróciły do drukarń dopiero w 1792 r., a więc tuż przed ostatecznym upadkiem Rzeczypospolitej.

 

Zachowując pamięć o tej wielkiej spuściźnie naszego Patrona, w dziale NASZ PATRON opisujemy i przytaczamy „Kazania Sejmowe” ks. Piotra Skargi. Gorąco zachęcamy do ich lektury.

 

 

piotrskarga.pl

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.