Sekty – zapomniane zagrożenie. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza

2022-01-21 00:00:00
Sekty – zapomniane zagrożenie. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza

Sekty, budują swoją bazę społeczną i materialną często żerują na nieszczęściach ludzkich, dając swoim członkom złudne uczucie opieki, w zamian żądając całkowitego poświęcenia się na rzecz sekciarskiego ugrupowania. „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi?” – to temat spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia. Gościem Klubu będzie prof. Robert T. Ptaszek – doktor habilitowany nauk humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

W jaki sposób współczesne sekty działają w Polsce, po czym można poznać, że młody człowiek wnika w zgromadzenie, które może zrujnować jego życie? O sektach działających nad Wisłą mówi się coraz rzadziej, ale zagrożenie z ich strony wcale nie jest mniejsze niż przed laty.

 

Te niebezpieczne organizacje wciąż doskonalą swoich członków w socjotechnikach wykorzystywanych do pozyskiwania nowych sympatyków i wcielania w sekciarskie struktury osób, które mają być posłuszne ideom i liderom sekty. Szczególnym zagrożeniem są sekty dla młodych ludzi, przeżywających okresy buntu i kwestionowania autorytetów oraz poznawania nowych osób i organizacji, np. w czasie wakacji.

 

O takim zagrożeniu, nasilającym się w okresie wakacyjnym, przypominano na portalu PCh24.pl w lipcu ub. roku: Kryzys wiary i autorytetów sprzyja szerzeniu się sekt. Dokonując werbunku wśród młodych, wykorzystują ich naiwność lub potrzebę duchowego spełnienia. Sekty odciągają młodzież od rodziny, tradycyjnej wiary, nierzadko też ograbiają z pieniędzy. Początkowo jednak prezentują uśmiechnięte oblicze.

 

O temacie ważnym dla każdego z nas będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 o godz. 17.30. Spotkanie organizują Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Gościem klubowego spotkania w stolicy będzie prof. Robert T. Ptaszek. Tematem wykładu oraz dyskusji będą sekty i zagrożenia związane z ich podstępną działalnością oraz ich wpływ na zmiany dokonujące się w ludziach i w ich postawach wobec otoczenia. Z tych radykalnych zmian można odczytywać, że ktoś jest pod wpływem albo już jest wewnątrz sekty.

 

Robert T. Ptaszek jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie pracuje w Katedrze Filozofii Religii na Wydziale Filozofii. W swojej dotychczasowej działalności naukowej opublikował ponad 150 artykułów i haseł encyklopedycznych. Robert T. Ptaszek należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Towarzystwa Naukowego KUL oraz Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.

 

W jego dorobku wydawniczym znaleźć można m.in. takie tytuły, jak:

- Nowa Era religii? Ruch New Age i jego doktryna – aspekt filozoficzny,

- Zmierzch Europy? Perspektywy przyszłości a chrześcijaństwo;

- Ezoteryzm w zachodniej kulturze (współautor Diana Sobieraj).

 

Obecność prof. Roberta T. Ptaszka, prelegenta posiadającego szeroką wiedzę na nurtujący wielu z nas temat obecności sekt w życiu społecznym, jest gwarancją ciekawego spotkania i żywej dyskusji, do udziału w której zachęcamy Państwa.

 

Zapraszamy na spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” zatytułowane „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi” w czwartek 27 stycznia 2022 r. w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17:30. Wstęp wolny.

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.