Sekty – zapomniane zagrożenie. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza

2022-01-21 00:00:00
Sekty – zapomniane zagrożenie. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza

Sekty, budują swoją bazę społeczną i materialną często żerują na nieszczęściach ludzkich, dając swoim członkom złudne uczucie opieki, w zamian żądając całkowitego poświęcenia się na rzecz sekciarskiego ugrupowania. „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi?” – to temat spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia. Gościem Klubu będzie prof. Robert T. Ptaszek – doktor habilitowany nauk humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

W jaki sposób współczesne sekty działają w Polsce, po czym można poznać, że młody człowiek wnika w zgromadzenie, które może zrujnować jego życie? O sektach działających nad Wisłą mówi się coraz rzadziej, ale zagrożenie z ich strony wcale nie jest mniejsze niż przed laty.

 

Te niebezpieczne organizacje wciąż doskonalą swoich członków w socjotechnikach wykorzystywanych do pozyskiwania nowych sympatyków i wcielania w sekciarskie struktury osób, które mają być posłuszne ideom i liderom sekty. Szczególnym zagrożeniem są sekty dla młodych ludzi, przeżywających okresy buntu i kwestionowania autorytetów oraz poznawania nowych osób i organizacji, np. w czasie wakacji.

 

O takim zagrożeniu, nasilającym się w okresie wakacyjnym, przypominano na portalu PCh24.pl w lipcu ub. roku: Kryzys wiary i autorytetów sprzyja szerzeniu się sekt. Dokonując werbunku wśród młodych, wykorzystują ich naiwność lub potrzebę duchowego spełnienia. Sekty odciągają młodzież od rodziny, tradycyjnej wiary, nierzadko też ograbiają z pieniędzy. Początkowo jednak prezentują uśmiechnięte oblicze.

 

O temacie ważnym dla każdego z nas będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 o godz. 17.30. Spotkanie organizują Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Gościem klubowego spotkania w stolicy będzie prof. Robert T. Ptaszek. Tematem wykładu oraz dyskusji będą sekty i zagrożenia związane z ich podstępną działalnością oraz ich wpływ na zmiany dokonujące się w ludziach i w ich postawach wobec otoczenia. Z tych radykalnych zmian można odczytywać, że ktoś jest pod wpływem albo już jest wewnątrz sekty.

 

Robert T. Ptaszek jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie pracuje w Katedrze Filozofii Religii na Wydziale Filozofii. W swojej dotychczasowej działalności naukowej opublikował ponad 150 artykułów i haseł encyklopedycznych. Robert T. Ptaszek należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Towarzystwa Naukowego KUL oraz Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.

 

W jego dorobku wydawniczym znaleźć można m.in. takie tytuły, jak:

- Nowa Era religii? Ruch New Age i jego doktryna – aspekt filozoficzny,

- Zmierzch Europy? Perspektywy przyszłości a chrześcijaństwo;

- Ezoteryzm w zachodniej kulturze (współautor Diana Sobieraj).

 

Obecność prof. Roberta T. Ptaszka, prelegenta posiadającego szeroką wiedzę na nurtujący wielu z nas temat obecności sekt w życiu społecznym, jest gwarancją ciekawego spotkania i żywej dyskusji, do udziału w której zachęcamy Państwa.

 

Zapraszamy na spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” zatytułowane „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi” w czwartek 27 stycznia 2022 r. w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17:30. Wstęp wolny.

W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Na Jasnej Górze, przed obliczem Matki Bożej, dwaj polscy hierarchowie – ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Antoni Długosz – odważyli się powiedzieć prawdę: o zagrożeniach ideologii, polityki bez wartości, migracji niszczącej Europę.
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.