Sławomir Olejniczak: Ta kampania powstrzymała covidowe szaleństwo w polskich kościołach

Prezentujemy Państwu drugą część naszego cyklu krótkich rozmów, w których diagnozujemy kondycję współczesnego świata oraz przybliżamy działania publiczne i kampanie, jakie w odpowiedzi na rozmaite kryzysy realizuje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Naszym gościem jest Prezes Stowarzyszenia Sławomir Olejniczak. Tym razem opowiada on o konsekwencjach akcji pt. „Stop Komunii Świętej na rękę!”.

Przypomnijmy, że kampania ta – realizowana za pośrednictwem nośników ATL, czyli billboardów w największych polskich miastach, jak również ze wsparciem dedykowanej temu celowi strony internetowej (cialochrystusa.com) – miała uwrażliwić katolicką opinię publiczną w Polsce na problem pojawiających się masowo w polskich kościołach prób narzucania i faworyzowania sposobu przyjmowania Komunii Św. na rękę. oraz coraz częstszych przypadków profanacji Najświętszego Sakramentu. Emisja billboardów została zrealizowana w październiku i listopadzie 2020 roku (więcej informacji o tej akcji można odnaleźć tutaj).

„Z perspektywy dwuletniej myślę, że ta kampania Stop Komunii Świętej na rękę! odniosła swój skutek. Widziałem, jakie było szaleństwo, gdy zaczęła się tzw. pandemia covidowa. Widziałem, jak lansowano jedynie Komunię Św. na rękę. Sam byłem świadkiem sytuacji, w których dochodziło do świadomej bądź nieświadomej profanacji. Liczni ludzie nie umieli przyjąć godnie Komunii i ona upadała. Teraz jednak obserwujemy odwrót. Te problemy w dużej mierze zanikły i obserwujemy powrót do tradycyjnej formy przyjmowania Komunii Św., czyli do ust. A to może tylko cieszyć. Ta nasza kampania wówczas na pewno w jakimś stopniu się do tego przyczyniła” – powiedział Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.

 

PiotrSkarga.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.