Słowenia przygotowuje się do legalizacji ”małżeństw” homoseksualnych

2009-12-02 00:00:00
Słowenia przygotowuje się do legalizacji ”małżeństw” homoseksualnych

Słoweński parlament przygotowuje się do głosowania nad ustawą legalizującą „małżeństwa” osób tej samej płci i zezwalającą partnerom homoseksualnym na adopcję dzieci. Spotyka się to z coraz większym sprzeciwem środowisk chrześcijańskich oraz obrońców instytucji małżeństwa i rodziny.

Gdyby ustawa została przyjęta przez parlament, wówczas Słowenia stałaby się pierwszym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pierwszym byłym państwem komunistycznym, które zaakceptowało tzw. małżeństwa jednopłciowe.

W 2006 r. rząd zezwolił na rejestrację związków partnerskich osób tej samej płci. Przyznał także pederastom i lesbijkom prawo do dziedziczenia majątku po swoim zmarłym partnerze oraz prawo do jego emerytury. Nie przyznał jednak partnerom statusu osób z „najbliższego kręgu rodziny”.

W lipcu tego roku Sąd Konstytucyjny Słowenii uznał, że jest to niezgodne z konstytucją i że partnerzy ze związków rejestrowanych powinni cieszyć się takimi samymi prawami jak małżonkowie. Trybunał nakazał parlamentowi naprawić tę sytuację w ciągu sześciu miesięcy.

W odpowiedzi na decyzję trybunału minister spraw wewnętrznych Katarina Kresal zapowiedziała, że Słowenia już niebawem zalegalizuje tzw. małżeństwa jednopłciowe.

Działania słoweńskich władz są przyjmowane z zadowoleniem przez aktywistów homoseksualnych. Ich zdaniem Słowenia jest „najbardziej postępowym” krajem spośród byłych komunistycznych państw bałkańskich – faworyzuje związki jednopłciowe, mimo tradycyjnej kultury katolickiej.

W październiku ponad trzy tysiące osób zgromadziło się w stolicy Słowenii w Ljubljanie, by zaprotestować przeciw proponowanym zmianom w prawie legalizującym „małżeństwa” homoseksualne.

Walkę z niekorzystnymi tendencjami podejmują w tym kraju organizacje pozarządowe. Pro-rodzinna organizacja Iskreni.net zainicjowała kampanię bilboardową promującą tradycyjne wartości rodzinne. Wystąpiła ona także z petycją do rządu, domagając się rezygnacji z legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych. Obrońcy życia i rodziny domagają się wprowadzenia do ustawodawstwa krajowego prawnej definicji „małżeństwa” jako związku między kobietą i mężczyzną oraz „rodziny” jako wspólnoty złożonej z ojca, matki i dzieci.

Arcybiskup Ljubljany Anton Stres, podczas jednego z marszów, który się odbył w październiku mówił: – Zgromadziliśmy się tutaj ze względu na rodzinę, gdyż wierzymy w nią, ponieważ wiemy, że rodzina oparta jest na małżeństwie pomiędzy mężczyzną a kobietą i jest niezbywalną kolebką życia oraz miłości.

Tymczasem sondaże opinii publicznej pokazują znaczny spadek liczby osób uznających się za katolików w Słowenii. Spada również liczba osób regularnie uczęszczających na Msze św. Wśród innych niekorzystnych zmian odnotowuje się również bardzo niski wskaźnik urodzeń wynoszący zaledwie 1,28 dzieci na jedną kobietę. Słowenia pozwala na aborcję praktycznie bez żadnych ograniczeń. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14 Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.
Coraz wyższe ceny energii i paliw. Nowe podatki i opłaty oraz restrykcje i wymogi wymierzone we właścicieli domów czy mieszkań, przedsiębiorców, kierowców, rolników... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię i co w związku z „ekologiczną” polityką Unii Europejskiej czeka nas w najbliższych latach? Opowiedzą o tym nasi eksperci w stolicy Dolnego Śląska, już we wtorek 17 czerwca.
Rozmowa z Dariuszem Walusiakiem, reżyserem filmowym, członkiem komitetu organizacyjnego Narodowego Orszaku Chrystusa Króla. Orszak rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 12.00, skąd z modlitwą ulicami Krakowa przejdziemy na Wawel. W archikatedrze wawelskiej będziemy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wspiera organizację Narodowego Orszaku Chrystusa Króla.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 6 czerwca 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
W czwartek 5 czerwca w Poznaniu organizowane jest spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, poświęcone tematowi obrony polskiej szkoły przed jej dalszą degradacją. Niebezpieczne pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej zagrażają normalnemu edukowaniu młodych ludzi w oparciu o tradycyjne wartości. Temat poznańskiego wykładu i dyskusji z udziałem Zdzisławy Piaseckiej ze „Stowarzyszania Nauczyciele dla wolności” brzmi „Edukacja zdrowotna, rodzicu czy wiesz…?”.