Św. Wawrzyniec zwycięzca. Zapraszamy na spotkanie krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”

2023-04-24 00:00:00
Św. Wawrzyniec zwycięzca. Zapraszamy na spotkanie krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”

Duchowny silny duchem, wiarą i dobrocią – to bardzo dobry przykład na współczesne wyzwania cywilizacyjne. „Bosy Generał. Opowieść o św. Wawrzyńcu z Brindisi" – to temat krakowskiego spotkania Klubu „Polonia Christiana”, którego prelegentem będzie o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz.

 

Święty Wawrzyniec z Brindisi do zakonu kapucynów wstąpił 19 lutego 1575 roku w Wenecji. Podjął studia filozoficzne i teologiczne w Padwie, a następnie w Wenecji. Święcenia kapłańskie przyjął 18 grudnia 1582 roku. W latach 1592–1594 głosił kazania dla Żydów w Rzymie, jego wiedza oraz erudycja pomagały mu w pełnieniu funkcji wykładowcy, gwardiana i mistrza nowicjuszy, a od 1602 roku generała kapucynów. Był także współzałożycielem praskiej prowincji kapucynów. W 1601 roku brał udział w wyprawie przeciwko Turkom, gdy dokonało się zwycięstwo w Székesfehérvár, miejscowości leżącej w dzisiejszych Węgrzech.

 

Zwycięstwo wiary

 

O tym historycznym zwycięstwie tak pisał portal Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi PCh24.pl w 2012 roku: W dniu bitwy katolicki dowódca dysponował zaledwie 18 tys. rycerzy, którzy mieli przeciwstawić się armii tureckiej, liczącej blisko 80 tys. ludzi. W obliczu tak dużej dysproporcji sił pozostali dowódcy doradzali mu daleko idącą ostrożność i odwrót. Arcyksiążę Maciej posłał po św. Wawrzyńca, by zapytać go o zdanie. Kapucyn radził, żeby zaatakować wroga i zapewnił o rychłym zwycięstwie. Jego gorliwa wiara sprawiła, że strach, jaki pojawił się wśród dowódców poszczególnych oddziałów, ustąpił. Podjęto decyzję, by wydać bitwę wrogowi i żołnierze zajęli wyznaczone pozycje. Tuż przed bitwą, św. Wawrzyniec przemawiał do rycerzy z niezwykłą charyzmą, co zachęciło ich do ataku na Turków z niewiarygodną siłą. Turcy odparli pierwsze uderzenie, ale św. Wawrzyniec, który jechał na samym przedzie sił katolickich, wciąż zachęcał żołnierzy do nieustannego atakowania wroga, nawołując: „Do ataku!”, „Naprzód!”, „Zwycięstwo należy do nas!”. Żołnierze ponownie uderzyli. Wróg przerażony rozpierzchł się na wszystkie strony. Bitwa pod Stuhlweissenburgiem (dziś Székesfehérvár) rozegrała się 11 października 1601 r. 14 października siły katolickie stoczyły z muzułmanami kolejną bitwę i znowu odniosły zwycięstwo. Turcy wycofali się za Dunaj, straciwszy 30 tys. ludzi.

 

Droga do świętości

 

Za zasługi dla Kościoła Wawrzyniec z Brindisi został beatyfikowany przez papieża Piusa VI 23 maja 1783 roku; prawie sto lat później został kanonizowany przez papieża Leona XIII (8 grudnia 1881 roku). Już w XX wieku papież Jan XXIII ogłosił go doktorem Kościoła (19 marca 1959 roku), nadając mu tytuł doktora apostolskiego. Wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca z Brindisi obchodzone jest 21 lipca.

Poznając działalność i dorobek życiowy tego niezwykłego świętego warto też sięgnąć po książkę pod tym samym tytułem, pod jakim odbędzie się klubowe spotkanie poświęcone św. Wawrzyńcowi z Brindisi. Publikacja, która ukazała się staraniem Wydawnictwa AA, to pogłębiona biografia świętego Wawrzyńca z Brindisi (1559-1619), osoby zasłużonej dla Kontrreformacji, generała zakonu kapucynów oraz mistyka, teologa i doktora Kościoła. Odnosząc się do opisanej w tej książce wędrówce przez dziesiątki tysięcy kilometrów, osadzonej w ówczesnych realiach społecznych i religijnych, można zadać sobie samemu pytanie: „Dokąd i po co idę w mojej osobistej wędrówce przez życie?”.

 

Spotkanie w Krakowie

 

Postać doktora Kościoła przybliży nam doskonały prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana”, o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz. Gospodarz spotkania urodził się w 1985 roku we Wrocławiu. Ukończył bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, odbył też studia seminaryjne we Włoszech, zasłużył się w pracy misyjnej w archidiecezji trnawskiej na Słowacji. Jest autorem ciekawych publikacji, m.in. ciekawej biografii włoskiej matematyczki i mistyczki Marii Gaetany Agnesi („Piękna dusza” z 2018 roku).

Pamiętajmy! Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie z o. Wawrzyńcem Marią Waszkiewiczem w czwartek 27 kwietnia o godzinie 18.00 w klubie „Miodosytnia” (ul. św. Wawrzyńca 6) (poziom -1, wejście obok Recepcji). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz Św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.