Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

2023-09-22 00:00:00
Święci i mistycy o duszach w czyśćcu. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem

Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.

 

Dorobek pisarski prelegenta

 

Grzegorz Fels to absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polski teolog, publicysta katolicki, katecheta i autor książek. Był założycielem i redaktorem naczelnym ogólnopolskiego kwartalnika „Sekty i Fakty”, ukazującego się w latach 1998-2009. To także autor książek i artykułów o tematyce religijnej w miesięcznikach „Któż ja Bóg” i „Egzorcysta”. Wśród jego publikacji książkowych warto wymienić m.in. takie tytuły, jak: „Satanizm w Polsce i Europie - stan obecny i profilaktyka”, „Terroryzm w sektach”, „Uwierzcie w Anioła. O Bożych posłańcach prawie wszystko...", „Byliśmy ofiarami ofiar. Byli świadkowie Jehowy przerywają milczenie”. Wiedza i erudycja prelegenta Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie gwarantują wysoki poziom merytoryczny spotkania, podczas którego poruszane będą tematy ciekawe i przydatne nam do pełni przeżyć religijnych.

 

Czym jest czyściec?

 

W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” czyściec określany jest jako „końcowe oczyszczenie”. Czytamy tam, że: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym. (…) Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo święte: „Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych: Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich.

 

Jak możemy pomóc duszom?

 

Wobec tych słów temat spotkania Klubu „Polonia Christiana”, brzmiący „Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, budzi wielkie zaciekawienie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że tak mało wiemy o czyśćcu – miejscu ważnym na drodze do wiecznego szczęścia. Spotkanie z Grzegorzem Felsem autorem książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, która ukazała się na rynku w lipcu tego roku, będzie więc wyjątkową okazją do wgłębienia się w tematykę mało znaną i trudną.

To także okazja do zrozumienia naszej roli i naszych obowiązków tu na ziemi, w życiu doczesnym, w stosunku do zmarłych. Każdy z nas może pomóc duszom czyśćcowym swoją modlitwą, a pamiętać o niej będzie łatwiej, gdy poznamy co mówili święci i mistycy Kościoła o duszach czekających w czyśćcu na odkupienie grzechów.

 

Pamiętajmy! Krakowski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Felsem, autorem m.in. książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”. Spotkanie odbędzie się 28 września w czwartek, o godzinie 18.00, w Krakowie w sali konferencyjnej „Miodosytni”, przy ul. św. Wawrzyńca 6. Wstęp wolny!


piotrskarga.pl

W obliczu zagrożeń i wyzwań, przed którymi stanął nasz kraj u końca pierwszego ćwierćwiecza XXI stulecia, jako wierni synowie Kościoła Katolickiego i dzieci naszej umiłowanej Matki – Ojczyzny, pragniemy wyrazić obawy związane ze zmasowanym atakiem na dziedzictwo cywilizacyjne Polski i całej Europy.
Tradycją listopadową stała się inicjatywa Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Już po raz jedenasty organizują je środowiska patriotyczne Krakowa - tym razem w bogatej oprawie i z wydarzeniami towarzyszącymi. Warto przyjść i dołączyć do wspólnej modlitwy...
Kontynent afrykański jest wciąż targany wojnami i konfliktami wewnętrznymi. Bez mądrości i pokoju, płynących z nauki naszego Zbawiciela, trudno oczekiwać stabilizacji i spokojnego życia ludzi mieszkających na Czarnym Lądzie. Swój wkład w rozwój wiary u naszych braci z Afryki i budowę tam moralnych warunków do spokojnego życia mają także Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, do których podziękowania skierowali niedawno Alberto Vera, biskup diecezji Nacala w Mozambiku, oraz kombonianin ks. Mbusa Tulirwagho Jean-Baptiste MCCJ z miejscowości Carapira w północnej części tego kraju.
Bartosz Kopczyński, Jakub Zgierski i Robert Zawadzki to uczestnicy ciekawie zapowiadającej się debaty w krakowskim Klubie „Polonia Christiana”, którą poprowadzi Arkadiusz Stelmach, wiceprezes Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. Dyskusja na temat zagrożeń, jakie niesie dla nas antykultura to dobry sposób rozpoznania wroga tradycji, wiary i porządku cywilizacyjnego, który lewicowi rewolucjoniści chcą zniszczyć. Na debatę zapraszamy do Krakowa już w piątek 15 listopada.
Obrona dzieci przed deprawacją i zniszczeniem moralnym to temat coraz bardziej aktualny. Presja środowisk sączących zgubne ideologie w umysły młodych ludzi nabiera rozpędu i dlatego, aby skutecznie chronić się przed skrajnie lewackimi ideologiami, musimy poznawać ich metody działania i uczyć się obrony tego, co normalne. O tym, jak obronić dzieci przed deprawacją, opowie w Elblągu 7 listopada br., na współorganizowanym ze Stowarzyszeniem Elbląscy Patrioci spotkaniu Klubu „Polonia Christiana”, Marcin Musiał, od lat działający na rzecz obrony życia i porządku moralnego.