Synod w Polsce i droga synodalna - ważna broszura Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

2022-05-11 00:00:00
Synod w Polsce i droga synodalna - ważna broszura Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi
Niewielu wiernych w Polsce zauważa, że w tle głównych wydarzeń, rozpalających nasze społeczeństwo, prowadzony jest bezprecedensowy w historii całego Kościoła proces synodalny. Od października 2021 r. każda diecezja w ramach Synodu o synodalności pyta świeckich o ich zdanie na temat Kościoła i jego problemów. Tłumów chętnych do udziału nie ma, a tę swoistę pustkę próbują wykorzystać do realizacji własnych celów iście rewolucyjne grupy. Zagrożenia te precyzyjnie naświetla najnowsza broszura „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”, którą wydało nasze Stowarzyszenie (link do pobrania poniżej).

W październiku 2021 r. rozpoczął się - rozłożony w czasie na okres dwóch lat - nowy Synod Biskupów. Jego hasło brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jest to autorski pomysł papieża Franciszka na reorientację i przebudowę dotychczasowego modelu przeprowadzania synodów w Kościele.

Jak powiedział przy okazji otwarcia papież Franciszek, cytując o. Yvesa Congara OP, „nie potrzebujemy tworzyć nowego Kościoła, potrzebujemy stworzyć odmienny Kościół”. „Synodalność” polega na przeprowadzaniu przez papieża i biskupów szerokich „konsultacji”.

Synod o synodalności w polskich diecezjach

Także w Polsce w większości diecezji prowadzone są przez biskupów i ich delegatów takowe konsultacje z wiernymi. Nie ma jednej reguły, poszczególne diecezje realizują to wedle własnych pomysłów. Mało kto wie jednak, czym tak naprawdę jest synodalność, skąd wzięła się idea obecnego procesu oraz dokąd on zmierza; niejasne są też zasady rządzące konsultacjami. Te i wiele innych wątpliwości rozwiera broszura wydana przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

„Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?” to unikatowe w skali Polski i świata opracowanie na temat, jaki dotyka już niemal wszystkich katolików. W broszurze wydanej przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi otrzymujemy historię idei synodalnej i cele, do których proces zmierza.

Pozycja ta może szczególnie zainteresować wszystkie te osoby, które w różnym stopniu zaangażowane są w prace synodalne, czy to na szczeblu parafialnym, czy też w diecezjach.

Gorąco zachęcamy do pobrania bezpłatnej broszury (link poniżej) i dokładnego zapoznania się z jej treścią. Warto także sprawdzić zasady i terminy realizacji procesu synodalnego w Państwa diecezji. O tych sprawach najczęściej milczą media katolickie, nie wspominając o portalach i telewizjach głównego nurtu.


Kliknij i pobierz najnowszą broszurę „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”

Tak prezentuje się okładka broszury

Uwaga!

Oprócz wydania elektronicznego, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi udostępnia również bezpłatne egzemplarze papierowej wersji broszury. Wystarczy wysłać e-mail na adres synodalne@piotrskarga.pl, przy czym w treści wiadomości prosimy o podanie nazwy i adresu naziemnego odbiorcy oraz liczby egzemplarzy.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przekazało broszury kapłanom

Miło nam poinformować, iż broszura ta trafiła już do ponad 20 tysięcy kapłanów w całej Polsce oraz kilku tysięcy świeckich wiernych. Do Stowarzyszenia napływają liczne głosy świadczącye o tym, że pozycja ta okazuje się ogromną pomocą w prowadzeniu procesu synodalnego w parafiach i diecezjach. Dlatego też broszura rozprowadzana jest nie tylko w wersji papierowej, ale udostępniona ogółowi wiernych w formie pliku pdf (wystarczy kliknąć w powyższy link lub okładkę).

Sprawie "Synodu o synodalności" poświęcony został m.in. 83. numer magazynu Polonia Christiana, w którym redakcja opublikowała cykl tekstów pod tytułem „Synodalna dekonstrukcja?”.


PiotrSkarga.pl

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przemiana konsekrowanego chleba oraz wina w Ciało i Krew Chrystusa to jeden z dowodów na realną obecność Syna Bożego pośród nas. Ozdabiając domy i ołtarze obrazami religijnymi i pięknymi kwiatami oraz idąc w procesji, oddajemy hołd Jezusowi, dając przykład naszej siły i wiary w każdym miejscu naszego codziennego życia – w domach, na ulicach, w miejscu pracy.
To już nie jest chiński wyjątek. To metoda, którą rządy największych państw świata – w tym także zachodnich liberalnych demokracji – chcą przetestować i upowszechnić dla totalnej kontroli społeczeństwa. Czym jest tzw. system kredytu społecznego oraz w których polskich gminach przetestowano go po raz pierwszy – o tym wszystkim opowie gość naszych najbliższych spotkań we Wrocławiu i w Krakowie, dr Jakub Majewski.
W dniach 7, 15 i 22 czerwca w zapraszamy do Klubów „Polonia Christiana” na prelekcje red. Pawła Chmielewskiego. Będzie to autorski przegląd znanych z historii herezji oraz ich skutków w odniesieniu do dnia dzisiejszego Kościoła. Co łączy herezję z grzechem i celowym rozbijaniem Kościoła, oddalającą Jego członków od zbawienia? Jakie kłamstwa budują współczesną herezję? O tym będzie można podyskutować z redaktorem znanym z publikacji książkowych oraz z portalu PCh24.pl i z kanału telewizyjnego PCh24TV.
25 czerwca ulicami Krakowa przejdzie „Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny”. Radosny pochód obrońców rodziny i życia ruszy z Placu Matejki o godzinie 12:00. Hasło tegorocznego marszu brzmi: „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”. Obrona dzieci to zarazem obrona rodziny i zasad, które budują nasz naród od ponad tysiąca lat.
– Jestem katolickim kapłanem. W tej wierze się urodziłem i w niej też chcę umrzeć – tymi słowami zwrócił się do swoich kozackich oprawców Andrzej Bobola, wiedząc, że za odmowę przejścia na prawosławie może spotkać go najokrutniejsza kaźń. Dzisiaj obchodzimy 366. rocznicę męczeńskiej śmierci jednego z katolickich patronów Polski, który w Janowie Poleskim odszedł z świata doczesnego poćwiartowany przez barbarzyńskich żołdaków kozackich 16 maja 1657 roku.