Tajemnice Soboru Watykańskiego II

2013-03-14 00:00:00
Tajemnice Soboru Watykańskiego II

Do ostatniego miejsca zapełniła się sala Pałacu Krzysztofory przy krakowskim Rynku Głównym. Wykład profesora Roberto de Mattei o Soborze Watykańskim II został owacyjnie przyjęty przez publiczność.

Profesor de Mattei przyjechał do Polski promować wydaną właśnie w naszym języku książkę pt.: „Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana”. Włoski historyk rozpoczął wykład od przywołania tytułu książki Richarda M. Weavera – „Idee mają konsekwencje”. Przypomniał, iż ostatni sobór niósł za sobą wiele idei, ale przede wszystkim był niezwykłym  wydarzeniem, a – jak mówił profesor – wydarzenia też mają konsekwencje. - Sobór stał się rewolucją w stylu działania, w języku i w mentalności Kościoła. Historyk, który bada to wydarzenie, nie opiera się wyłącznie na dokumentach, analizuje również styl debaty i sposób, w jaki się ją przedstawia.

To właśnie konsekwencje Soboru Watykańskiego II sprawiły, że profesor de Mattei zainteresował się przebiegiem wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat. Sam wykład był z oczywistych względów jedynie skrótem najważniejszych myśli zawartej w książce historyka, a dotyczących m.in. kwestii komunizmu, którego sobór jednoznacznie nie potępił. - Aż do Soboru Watykańskiego II Magisterium Kościoła katolickiego wielokrotnie wypowiadało się na temat komunizmu słowami wyraźnego potępienia.. Były to jednak lata sześćdziesiąte – w świecie wiał „duch optymizmu”. W tym właśnie okresie kształtował się klimat „odwilży” wobec poglądów uprzednio już przez Magisterium potępionych – mówił profesor de Mattei.

Profesora pytano również o inwigilację uczestników soboru przez tajne służby państw postkomunistycznych. W tej kwestii Roberto de Mattei także miał wiele do powiedzenia. Przytaczał fakty z działalności niemieckiej Stasi i polskiej SB, mówił o produkowaniu krytycznych tez mariologicznych przez oficerów a także o tym jak i dlaczego na Soborze znaleźli się obserwatorzy prawosławni.

Profesor de Mattei przebywał w Polsce na zaproszenie Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683. Spotkanie z włoskim historykiem w Krakowie zostało zorganizowane przez Instytut Edukacji Religijnej i Społecznej im. Ks. Piotra Skargi. Patronat nad spotkaniem objął magazyn „Polonia Chrisitana” i portal PCh24.pl. Już wkrótce na naszych łamach opublikujemy materiał filmowy z tego wydarzenia oraz rozmowę z profesorem de Mattei o sytuacji Kościoła po abdykacji Benedykta XVI .




PCh24.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.