Tajemnice Soboru Watykańskiego II

2013-03-14 00:00:00
Tajemnice Soboru Watykańskiego II

Do ostatniego miejsca zapełniła się sala Pałacu Krzysztofory przy krakowskim Rynku Głównym. Wykład profesora Roberto de Mattei o Soborze Watykańskim II został owacyjnie przyjęty przez publiczność.

Profesor de Mattei przyjechał do Polski promować wydaną właśnie w naszym języku książkę pt.: „Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana”. Włoski historyk rozpoczął wykład od przywołania tytułu książki Richarda M. Weavera – „Idee mają konsekwencje”. Przypomniał, iż ostatni sobór niósł za sobą wiele idei, ale przede wszystkim był niezwykłym  wydarzeniem, a – jak mówił profesor – wydarzenia też mają konsekwencje. - Sobór stał się rewolucją w stylu działania, w języku i w mentalności Kościoła. Historyk, który bada to wydarzenie, nie opiera się wyłącznie na dokumentach, analizuje również styl debaty i sposób, w jaki się ją przedstawia.

To właśnie konsekwencje Soboru Watykańskiego II sprawiły, że profesor de Mattei zainteresował się przebiegiem wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat. Sam wykład był z oczywistych względów jedynie skrótem najważniejszych myśli zawartej w książce historyka, a dotyczących m.in. kwestii komunizmu, którego sobór jednoznacznie nie potępił. - Aż do Soboru Watykańskiego II Magisterium Kościoła katolickiego wielokrotnie wypowiadało się na temat komunizmu słowami wyraźnego potępienia.. Były to jednak lata sześćdziesiąte – w świecie wiał „duch optymizmu”. W tym właśnie okresie kształtował się klimat „odwilży” wobec poglądów uprzednio już przez Magisterium potępionych – mówił profesor de Mattei.

Profesora pytano również o inwigilację uczestników soboru przez tajne służby państw postkomunistycznych. W tej kwestii Roberto de Mattei także miał wiele do powiedzenia. Przytaczał fakty z działalności niemieckiej Stasi i polskiej SB, mówił o produkowaniu krytycznych tez mariologicznych przez oficerów a także o tym jak i dlaczego na Soborze znaleźli się obserwatorzy prawosławni.

Profesor de Mattei przebywał w Polsce na zaproszenie Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683. Spotkanie z włoskim historykiem w Krakowie zostało zorganizowane przez Instytut Edukacji Religijnej i Społecznej im. Ks. Piotra Skargi. Patronat nad spotkaniem objął magazyn „Polonia Chrisitana” i portal PCh24.pl. Już wkrótce na naszych łamach opublikujemy materiał filmowy z tego wydarzenia oraz rozmowę z profesorem de Mattei o sytuacji Kościoła po abdykacji Benedykta XVI .




PCh24.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.