To niewolnictwo XXI wieku! Przyjdź i posłuchaj człowieka z pierwszej linii walki z handlem ludźmi

2023-09-18 00:00:00
To niewolnictwo XXI wieku! Przyjdź i posłuchaj człowieka z pierwszej linii walki z handlem ludźmi

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie podejmujące temat niezwykle ważny, a ostatnio także, za sprawą filmu „Sound of freedom”, nośny społecznie. Haniebny proceder handlu ludźmi odbywa się na masową skalę także w krajach afrykańskich. Opowie o tym wieloletnie ekspert i działacz na rzecz walki z handlem ludźmi dr Radosław Malinowski.

W XXI wieku na masową skalę krzywdzi się dzieci. Czy mamy tego świadomość?


Głośny film "Sound of freedom" (reż. Alejandro Monteverde) wywołał społeczne poruszenie, poprzez nagłośnienie tematu handlu i wykorzystywania dzieci. W filmie, który jest ekranizacją prawdziwych ludzkich dramatów i walki o ocalenie dzieci, obserwujemy głównie wydarzenia z Ameryki Łacińskiej. Niemniej jednak, haniebny proceder kwitnie także w Afryce, a łupem handlarzy ludzi padają także dorośli.

I właśnie na ten temat opowie dużo więcej gość najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. W prelekcji zatytułowanej „Handel ludźmi w Afryce” dr Radosław Malinowski naszkicuje przyczyny, przebieg i sposoby przeciwdziałania pladze porwań i handlu ludźmi , głównie z Afryki na inne kontynenty.

To, że ów problem jest globalny i masowy, wiemy już na pewno. Czy jednak mamy tego świadomość, że nawet tutaj, w Polsce, ktoś z nas mógł nieświadomie spotkać się z niewolnikiem? Jak przekonuje nasz prelegent, to wcale niewykluczone, gdyż właśnie o Europę i Azję rozszerzyła się sfera oddziaływania handlarzy ludźmi, porywanymi wcześniej w Afryce.

 

Współczesne niewolnictwo w Afryce


Jak mówi dr Malinowski, „niewolnikiem staje się osoba, którą przymusza się do pracy. Przymuszenie następuje najczęściej za pomocą narkotyków lub groźby, czy to użycia przemocy, śmierci czy też innej represji. Niewolników pozyskuje się poprzez tzw. oferty pracy”. Nasz gość zna także metody pracy porywaczy i handlarzy. „W ramach podejmowania takiej pracy, osoby te są wywożone poza ich miejsce zamieszkania. I to jest bardzo ważne, by o tym pamiętać gdyż poza swoim domem nie są w stanie nikogo prosić o pomoc. Przykładowo, Kenijczycy wywożeni do krajów arabskich nie potrafią nawet porozumieć się w miejscowym języku” - mówił niedawno na antenie Radia eM.

Dr Radosław Malinowski to współzałożyciel organizacji HAART Kenya i HAART Poland. Jego fundacja prowadzi w Kenii schronisko dla ofiar handlu ludźmi. Jest prawnikiem, wykładowcą akademickim w Tangaza University College w Nairobi, konsultantem Unii Afrykańskiej ds. bezpieczeństwa oraz współpracownikiem Unii Europejskiej w ramach projektu mającego na celu zaangażowanie sił pokojowych do zwalczania handlu ludźmi. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Kenii.

Klub „Polonia Christiana” z udziałem dra Malinowskiego już w najbliższy czwartek, 21 września 2023 r. o godz. 18:00. Tradycyjnie spotykamy się w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (w pobliżu Bazyliki Bożego Ciała). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Świętego Wawrzyńca (od strony ul. Starowiślnej) oraz Plac Wolnica (od ul. Krakowskiej). Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

Handel ludźmi w Afryce

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.