To niewolnictwo XXI wieku! Przyjdź i posłuchaj człowieka z pierwszej linii walki z handlem ludźmi

2023-09-18 00:00:00
To niewolnictwo XXI wieku! Przyjdź i posłuchaj człowieka z pierwszej linii walki z handlem ludźmi

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie podejmujące temat niezwykle ważny, a ostatnio także, za sprawą filmu „Sound of freedom”, nośny społecznie. Haniebny proceder handlu ludźmi odbywa się na masową skalę także w krajach afrykańskich. Opowie o tym wieloletnie ekspert i działacz na rzecz walki z handlem ludźmi dr Radosław Malinowski.

W XXI wieku na masową skalę krzywdzi się dzieci. Czy mamy tego świadomość?


Głośny film "Sound of freedom" (reż. Alejandro Monteverde) wywołał społeczne poruszenie, poprzez nagłośnienie tematu handlu i wykorzystywania dzieci. W filmie, który jest ekranizacją prawdziwych ludzkich dramatów i walki o ocalenie dzieci, obserwujemy głównie wydarzenia z Ameryki Łacińskiej. Niemniej jednak, haniebny proceder kwitnie także w Afryce, a łupem handlarzy ludzi padają także dorośli.

I właśnie na ten temat opowie dużo więcej gość najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. W prelekcji zatytułowanej „Handel ludźmi w Afryce” dr Radosław Malinowski naszkicuje przyczyny, przebieg i sposoby przeciwdziałania pladze porwań i handlu ludźmi , głównie z Afryki na inne kontynenty.

To, że ów problem jest globalny i masowy, wiemy już na pewno. Czy jednak mamy tego świadomość, że nawet tutaj, w Polsce, ktoś z nas mógł nieświadomie spotkać się z niewolnikiem? Jak przekonuje nasz prelegent, to wcale niewykluczone, gdyż właśnie o Europę i Azję rozszerzyła się sfera oddziaływania handlarzy ludźmi, porywanymi wcześniej w Afryce.

 

Współczesne niewolnictwo w Afryce


Jak mówi dr Malinowski, „niewolnikiem staje się osoba, którą przymusza się do pracy. Przymuszenie następuje najczęściej za pomocą narkotyków lub groźby, czy to użycia przemocy, śmierci czy też innej represji. Niewolników pozyskuje się poprzez tzw. oferty pracy”. Nasz gość zna także metody pracy porywaczy i handlarzy. „W ramach podejmowania takiej pracy, osoby te są wywożone poza ich miejsce zamieszkania. I to jest bardzo ważne, by o tym pamiętać gdyż poza swoim domem nie są w stanie nikogo prosić o pomoc. Przykładowo, Kenijczycy wywożeni do krajów arabskich nie potrafią nawet porozumieć się w miejscowym języku” - mówił niedawno na antenie Radia eM.

Dr Radosław Malinowski to współzałożyciel organizacji HAART Kenya i HAART Poland. Jego fundacja prowadzi w Kenii schronisko dla ofiar handlu ludźmi. Jest prawnikiem, wykładowcą akademickim w Tangaza University College w Nairobi, konsultantem Unii Afrykańskiej ds. bezpieczeństwa oraz współpracownikiem Unii Europejskiej w ramach projektu mającego na celu zaangażowanie sił pokojowych do zwalczania handlu ludźmi. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Kenii.

Klub „Polonia Christiana” z udziałem dra Malinowskiego już w najbliższy czwartek, 21 września 2023 r. o godz. 18:00. Tradycyjnie spotykamy się w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (w pobliżu Bazyliki Bożego Ciała). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Świętego Wawrzyńca (od strony ul. Starowiślnej) oraz Plac Wolnica (od ul. Krakowskiej). Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

Handel ludźmi w Afryce

Nasz Klub w Jarosławiu, wraz ze Stowarzyszeniem „Nasza Bezpieczna Przyszłość”, organizuje ciekawe wydarzenie! Przywracamy pamięć o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie powraca z kolejnym ciekawym wykładem. Zapraszamy na spotkanie z prof. Robertem Ptaszkiem (KUL), zatytułowane: „Fideizm. Groźne konsekwencje wiary bez rozumu”. Z wybitnym znawcą filozofii, wielokrotnym gościem naszych Klubów i konferencji spotkamy się - w nowej lokalizacji - już w środę 28 lutego.
Nasze środowisko w Szczecinie, po niezwykle udanych zeszłorocznych spotkaniach w ramach „klubowego” cyklu, powraca z nowym zaproszeniem, związanym z pewną nowością wydawniczą na rynku książek katolickich. Szczeciński Klub "Polonia Christiana" zaprasza bowiem na spotkanie z ks. dr. Romanem Piwowarczykiem, zatytułowane tak jak jego odkrywcza publikacja: „Arka Noego odnaleziona”.
To niezwykle gorliwy, wierny Bogu i Polsce, patron naszej Ojczyzny. Mimo wielkiego życiorysu i różnych cudownych wydarzeń rozgrywających się już po jego śmierci, Andrzej Bobola dla wielu Polaków wciąż jest postacią nieodgadnioną. Zmieniamy to za sprawą kampanii pobożnościowych, a także ciekawych spotkań tematycznych. Na dwa takie spotkania zapraszamy już w lutym!
- Od października ubiegłego roku w różnych miejscowościach Podkarpacia odbyło się już blisko 20 spotkań poświęconych świętemu Szarbelowi. Zainteresowanie kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufem Antunem Machlufem, czyli świętym Szarbelem, jest naprawdę olbrzymie. Warto poznać historię i dzieła życia tej wyjątkowej postaci. Najbliższe prelekcje odbędą się w Żołyni i w Radomyślu Wielkim – informuje Jacek Kotula, znany na Podkarpaciu działacz na rzecz obrony chrześcijaństwa i życia dzieci nienarodzonych.