Tolerancja - jak o niej piszą, czym jest?

2013-02-15 00:00:00
Tolerancja - jak o niej piszą, czym jest?
Kolejny raz prof. Mieczysław Ryba, w bogato ilustrowanym przykładami wystąpieniu, przedstawił historię polskiej tolerancji, zestawiając ją z zakłamanym obrazem prezentowanym współcześnie zarówno w świecie naukowym, jak i w szczególności w mediach. Tym razem spotkanie zatytułowane: ”Tradycje tolerancji w Polsce i jej wypaczony obraz” miało miejsce 14. lutego, w Skarżysku-Kamiennej.

Prof. Ryba zaznaczył, że - tolerancja w sensie klasycznym definiowana jako wyrozumiałość,
wielkoduszność wobec cudzego błędu, nie ma nic wspólnego z definicją liberalną mówiącą, że należy akceptować wszystkie opcje, gdyż wszystkie są równoprawne. Prelegent przywołał historię I Rzeczypospolitej, w której obowiązywała tradycja wolnościowa, szczególnie wobec różnych wyznań i narodowości, z drugiej jednak strony dominowało przekonanie o przywódczej roli króla i szlachty, które to instytucje były jednoznacznie katolickie.

Można zaryzykować tezę, że wolność była możliwa dzięki postawie warstwy przywódczej, która była łacińska i katolicka. Początek problemów kraju miał miejsce wraz z nastaniem oświecenia. W owym czasie silna antypolska propaganda sankcjonowała wśród opinii publicznej pogląd, że Polska jest krajem ksenofobicznym, z tej też przyczyny kwestii rozbiorów nie należy traktować inaczej niż jako próby „działań prowolnościowch” (Wolter), „dziękczynnie” prowadzonych przez zaborców. Kontynuację tej retoryki zakłamania odnajdziemy w XX wieku, kiedy zafascynowany komunizmem świat Zachodu, oskarży katolicką Polskę o antysemityzm i ksenofobię.

PiotrSkarga.pl

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.