Transhumanizm i jego źródła - wyjątkowy gość w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”

2022-10-03 00:00:00
Transhumanizm i jego źródła - wyjątkowy gość w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”
Jakie są źródła technocentrycznej ideologii transhumanizmu? Dlaczego tak wielki kapitał kierowany jest na rozwój technologii mających wytworzyć inteligentną alternatywę dla człowieka? I przede wszystkim - czym grozi dalszy rozwój sztucznej inteligencji i jakie ryzyka się z nim wiążą - o tych sprawach będzie mówił gość najbliższego spotkania warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” - o. dr Michał Ziółkowski MI.

Wydawać by się mogło, że mówiąc "transhumanizm" lub nawet "sztuczna inteligencja", myślimy o zjawisku zupełnie świeckim, pozbawionym pierwiastka nadprzyrodzonego. Niemniej jednak, badacze ideologii transhumanizmu coraz częściej dostrzegają, iż nie jest to wizja wprost ateistyczna, ale raczej coś w rodzaju quasi-religii z całym zestawem przypisanych jej dogmatów. Czy w ten sposób uwidaczniają się zamiary apologetów zastępowania pracy człowieka sztuczną inteligencją, by wraz z rozwojem technologicznym wyrugować z przestrzeni społecznej Boże prawa? 

Prelegent najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie - o. dr Michał Ziółkowski MI - to kapłan Zakonu Posługujących Chorym, zwanego Kamilianami. Stopień doktora nauk filozoficznych uzyskał w 2020 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej Immortalistyczna koncepcja człowieka Mikołaja Fiodorowa a stanowisko antropologiczne współczesnego transhumanizmu". Na jej podstawie wydawnictwo Von Borowiecky przygotowało i opublikowało książkę pt. Pokonać śmierć czy zmienić człowieka. Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa. 

Ojciec dr Ziółkowski jest członkiem Naukowego Towarzystwa Tomistycznego, a także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko - Praskiej. Interesują go problemy bioetyczne, etyka sztucznej inteligencji, ewolucja idei antychrysta w tekstach biblijnych oraz jej współczesne wcielenia w przestrzeni "religii techniki", a także koncepcje myślicieli rosyjskiego renesansu filozoficzno-religijnego.

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie z o. dr. Michałem Ziółkowskim zatytułowane „Transumanizm. Źródła technocentrycznej ideologii”, które odbędzie się w czwartek 13 października 2022 r. o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury (piętro 1), przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Na spotkanie wstęp wolny!

PiotrSkarga.pl

o dr michał ziółkowski
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.