Tydzień Życia i Wolności to nasza odpowiedź na zepsucie dzisiejszego świata

2022-10-21 00:00:00
Tydzień Życia i Wolności to nasza odpowiedź na zepsucie dzisiejszego świata

Prawo do życia i do wyznawania wiary, wolność działalności gospodarczej, swoboda podróżowania i prawo do własności. Każde z tych uprawnień przynależy wolnemu człowiekowi, lecz dzisiaj każde z nich jest ograniczane przepisami prawa lub praktycznym działaniem władz. Naszą odpowiedzią na niebezpieczne tendencje i nowe zagrożenia jest wielka akcja uświadamiająca – Tydzień Życia i Wolności, który zaczynamy w poniedziałek 7 listopada. W ubiegłym roku Tydzień Życia i Wolności cieszył się wielkim zainteresowaniem – transmisje i nagrania w internecie odnotowały 800 tys. wyświetleń!

 

Ubiegłoroczny sukces Tygodnia Życia i Wolności

 

Stopień zniewolenia ludzi i umysłów jest różny w różnych państwach, ale układający porządek świata decydenci mają coraz większe zakusy na zepchnięcie jednostki wyłącznie do roli wykonawcy woli elit politycznych i finansowych. Pojawiają się też nowe zagrożenia podstawowych praw i wolności, przed którymi alarmujemy, a których zdecydowana większość społeczeństwa jeszcze nie dostrzega.

W dorosłym życiu zderzamy się z coraz to nowymi ograniczeniami, wynikającymi z przeregulowania systemu prawa. Odczuwają to chociażby osoby prowadzące działalność gospodarczą, inwestorzy próbujący wznieść jakikolwiek obiekt budowlany czy kierowcy, straszeni coraz dolegliwszymi karami. Nieszczęściem zwykłych ludzi jest to, że okazuje się, iż wiele ograniczeń prawnych wprowadzono bez sporządzania niezbędnych prognoz ich kosztów, zarówno społecznych, jak i finansowych. Osobnym problemem jest ograniczanie wolności religijnej przy jednoczesnym przyzwalaniu na ataki na Kościół i rugowanie wiary z szkół, instytucji i przestrzeni publicznej.

Widzimy, że totalitarne zapędy regulowania wszystkich niemal zachowań mają swoje źródło już w procesach nauczania młodego pokolenia. Pierwsza edycja Tygodnia Życia i Wolności w 2021 roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem – transmisje i nagrania w internecie odnotowały 800 tys. wyświetleń.

Dlatego, patrząc na wielkie zainteresowanie tematyką wolnościową w Polsce, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi podjęło się roli głównego organizatora Tygodnia Życia i Wolności w listopadzie tego roku.

 

Tydzień Życia i Wolności 2022

 

Tydzień Życia i Wolności to prelekcje i dyskusje poświęcone różnym obszarom tematycznym, które są ważne dla każdego z nas, niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku i czym na co dzień się zajmujemy. Smutne jest to, że Polska i wiele krajów z kręgu cywilizacji europejskiej ulega różnego rodzaju presjom oraz szantażom instytucji i organizacji międzynarodowych, stawiających sobie za cel wkraczanie w wolności i prawa obywateli. Warto przypomnieć, że w polskim prawodawstwie w projektach ustaw i rozporządzeń na przyszły rok przewidziano jeszcze bardziej opresyjny reżim pandemiczny oraz dalsze ograniczenia obrotu gotówką. Dzieje się tak mimo bolesnego odczuwania skutków ograniczeń z czasu pandemii, która rozruszała mechanizm galopującej inflacji, bijącej po kieszeniach zwykłych ludzi.

 

Nie będziemy milczeć

 

Wpisane do planu Tygodnia Życia i Wolności 2022 tematy paneli są reakcją na niebezpieczeństwa i obszary wzajemnie od siebie uzależnione…

Wychowanie i edukacja młodego pokolenia, relacje wiernych w Kościele i Kościoła z otoczeniem, działalność gospodarcza i jej ograniczenia oraz szeroko rozumiane zagadnienie praw i wolności człowieka to duże obszary problemowe, jakie będą przedmiotem debat i prelekcji w tegorocznej edycji Tygodnia Życia i Wolności.

Wszystkie bloki tematyczne odbędą się w Warszawie, a także – za pośrednictwem transmisji na żywo – w internecie. W czasie naszej konferencji codziennie, przez cztery dni, eksperci i specjaliści z wybranych dziedzin będą dyskutować w ramach następujących paneli tematycznych:

- #Edukacja (7 listopada),

- #Kościół (8 listopada),

- #PrawaiWolności (9 listopada),

- #Gospodarka (10 listopada).

Tematyka tegorocznego Tygodnia Życia i Wolności w prosty sposób odnosi się do źródeł narastającego kryzysu ekonomicznego i społecznego, którego praprzyczyną jest zepsucie moralne. Wspólnie możemy temu zapobiec.

PiotrSkarga.pl


Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.