Uroczystości w Rzymie

2005-10-14 00:00:00
Uroczystości w Rzymie

8 października w Rzymie odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą śmierci prof. Plinia Correi de Oliveira, założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności - TFP, autora słynnej Rewolucji i Kontrrewolucji. Uroczystą Mszę Świętą w kościele Ducha Świętego nieopodal Placu św. Piotra odprawił JE Ks. Juan Rodolfo Laise OFMCap.

W kazaniu ks. bp Laise przypomniał zasługi i ducha walki Ecclesiae Militans jakim przez całe życie kierował się ten prawdziwy katolik - kontrrewolucjonista z Brazylii. Przypomniał, że obowiązkiem katolika jest zachowywanie dzisiaj tej postawy prof. Oliveiry i obrona Świętego Kościoła Katolickiego przed atakami Rewolucji. W uroczystościach wziął udział książę Paul Oldenburg z Niemiec. Wspaniałą oprawę muzyczną tej podniosłej uroczystości zapewnił Chór Kaplicy Sykstyńskiej.

Tego samego dnia w przylegającym do kościoła Ducha Świętego najstarszym na świecie budynku szpitala średniowiecznego odbył się kongres, podczas którego włoscy profesorowie: Roberto de Mattei - założyciel i prezes Centrum Kulturalnego Lepanto, Giovanni Cantoni - założyciel i przewodniczący zarządu stowarzyszenia Alleanza Cattolica i Massimo de Leonardis - profesor historii stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca w Mediolanie przypominali postać i myśl prof. Plinia Correi de Oliveira.

Podczas kongresu zaprezentowana została również książka zatytułowana Plinio Correa de Oliveira 1908-1995. Dziesięć lat później.... W publikacji wydanej w języku portugalskim swoje artykuły na temat założyciela TFP opublikowało dziewiętnastu autorów, w tym m.in. ks. bp Juan Rodolfo Laise, książę Dom Luiz de Orleans e Bragança, ks. Dawid Francisquini, Morton C. Blackwell (USA) - członek zarządu Partii Republikańskiej i prezes Leadership Institute, prof. Giovanni Cantoni, prof. Roberto de Matei, z Polski prof. Jacek Bartyzel - prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, monarchista, historyk myśli konserwatywnej i Antanas Račas z Litwy - jeden z sygnatariuszy deklaracji niepodległości Litwy w 1990 r.

W rzymskich uroczystościach obok delegacji z różnych krajów obecna była też polska grupa przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie ze współtwórcą i obecnym prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris - mecenasem Jerzym Kwaśniewskim. Już w czwartek 7 marca będziemy mówić o zagrożeniach jakie niesie ze sobą federalizacja Unii Europejskiej i nacisk zewnętrznych sił na Polskę. Czy nasze społeczeństwo jest gotowe, by stawić im czoła?
9 października 1977 roku papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na czterech spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
Nasz Klub w Jarosławiu, wraz ze Stowarzyszeniem „Nasza Bezpieczna Przyszłość”, organizuje ciekawe wydarzenie! Przywracamy pamięć o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie powraca z kolejnym ciekawym wykładem. Zapraszamy na spotkanie z prof. Robertem Ptaszkiem (KUL), zatytułowane: „Fideizm. Groźne konsekwencje wiary bez rozumu”. Z wybitnym znawcą filozofii, wielokrotnym gościem naszych Klubów i konferencji spotkamy się - w nowej lokalizacji - już w środę 28 lutego.
Nasze środowisko w Szczecinie, po niezwykle udanych zeszłorocznych spotkaniach w ramach „klubowego” cyklu, powraca z nowym zaproszeniem, związanym z pewną nowością wydawniczą na rynku książek katolickich. Szczeciński Klub "Polonia Christiana" zaprasza bowiem na spotkanie z ks. dr. Romanem Piwowarczykiem, zatytułowane tak jak jego odkrywcza publikacja: „Arka Noego odnaleziona”.