Uroczystości w Rzymie

2005-10-14
Uroczystości w Rzymie

8 października w Rzymie odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą śmierci prof. Plinia Correi de Oliveira, założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności - TFP, autora słynnej Rewolucji i Kontrrewolucji. Uroczystą Mszę Świętą w kościele Ducha Świętego nieopodal Placu św. Piotra odprawił JE Ks. Juan Rodolfo Laise OFMCap.

W kazaniu ks. bp Laise przypomniał zasługi i ducha walki Ecclesiae Militans jakim przez całe życie kierował się ten prawdziwy katolik - kontrrewolucjonista z Brazylii. Przypomniał, że obowiązkiem katolika jest zachowywanie dzisiaj tej postawy prof. Oliveiry i obrona Świętego Kościoła Katolickiego przed atakami Rewolucji. W uroczystościach wziął udział książę Paul Oldenburg z Niemiec. Wspaniałą oprawę muzyczną tej podniosłej uroczystości zapewnił Chór Kaplicy Sykstyńskiej.

Tego samego dnia w przylegającym do kościoła Ducha Świętego najstarszym na świecie budynku szpitala średniowiecznego odbył się kongres, podczas którego włoscy profesorowie: Roberto de Mattei - założyciel i prezes Centrum Kulturalnego Lepanto, Giovanni Cantoni - założyciel i przewodniczący zarządu stowarzyszenia Alleanza Cattolica i Massimo de Leonardis - profesor historii stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca w Mediolanie przypominali postać i myśl prof. Plinia Correi de Oliveira.

Podczas kongresu zaprezentowana została również książka zatytułowana Plinio Correa de Oliveira 1908-1995. Dziesięć lat później.... W publikacji wydanej w języku portugalskim swoje artykuły na temat założyciela TFP opublikowało dziewiętnastu autorów, w tym m.in. ks. bp Juan Rodolfo Laise, książę Dom Luiz de Orleans e Bragança, ks. Dawid Francisquini, Morton C. Blackwell (USA) - członek zarządu Partii Republikańskiej i prezes Leadership Institute, prof. Giovanni Cantoni, prof. Roberto de Matei, z Polski prof. Jacek Bartyzel - prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, monarchista, historyk myśli konserwatywnej i Antanas Račas z Litwy - jeden z sygnatariuszy deklaracji niepodległości Litwy w 1990 r.

W rzymskich uroczystościach obok delegacji z różnych krajów obecna była też polska grupa przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.