USA: katolickie agencje adopcyjne pod pręgierzem homoseksualnego lobby

2011-05-13 00:00:00
USA: katolickie agencje adopcyjne pod pręgierzem homoseksualnego lobby


W wyniku nacisków homoseksualnego lobby w parlamencie stanu Illinois katolicka organizacja Catholic Charities (odpowiednik Caritas) może wycofać się z pośrednictwa w adopcji dzieci. Nowe prawo, która ma wejść w życie 1 czerwca br., nie pozwala takim agencjom na odmowę przekazania dziecka parom żyjącym bez ślubu, w tym także parom homoseksualnym.

Zdaniem bp. Thomasa Paprockiego ordynariusza diecezji Springfield, nowe uregulowania w odniesieniu do działalności agencji adopcyjnych i pośredniczących w przekazywaniu dzieci rodzicom zastępczym, mają antyreligijny wydźwięk, a konsekwencją nieprzestrzegania tego prawa będą pozwy sądowe.

Kościół stara się, by parlamentarzyści poprawili projekt prawa tak, by agencje katolickie nadal mogły odrzucać wnioski o adopcję ze strony par żyjących jedynie w konkubinacie. Carolyn Matheson z Catholic Charities w diecezji Peoria przypomina, że katolickie agencje nie odmawiają nikomu prawa do adopcji lub rodzicielstwa zastępczego, jednak same nie chcą uczestniczyć w procederze opartym na poglądach niezgodnych z nauczaniem Kościoła. - Jesteśmy przeciwko konkubinatowi, bez względu na orientację seksualną – dodaje.

- Hipokryzja polega na tym, że ci, którzy twierdzą, iż to my dyskryminujemy, jednocześnie dyskryminują nas za to, że chcemy być zgodni z nauczaniem Kościoła – mówi katolicka działaczka, podkreślając, że w efekcie zmian prawnych ucierpią niewinne dzieci i rodziny.

W wielu rejonach stanu Catholic Charities jest jedyną organizacją zajmującą się adopcją dzieci i rodzicielstwem zastępczym. Pięć filii tej organizacji związanych z diecezjami na terenie stanu Illinois rozpatruje około 20 proc. (mniej więcej 3 tys.) wniosków o przyznanie rodziny zastępczej i znacznie mniejszą liczbę aplikacji o adopcję.

Nowe prawo o rejestrowanych związkach partnerskich stanu Illinois zabrania przyznawania dotacji stanowych na działalność agencjom, które nie akceptują par homoseksualnych. Zwolennikami tych przepisów są głownie homoseksualne organizacje oraz wpływowa, ateistyczna Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU).

Podobne przepisy w Wielkiej Brytanii, które rzekomo miały chronić przed dyskryminacją, doprowadziły do tego, że Kościół katolicki wycofał się ze wszystkich agencji adopcyjnych w kraju. Ostatnia taka placówka skapitulowała 4 maja br. W USA, jak oceniają eksperci, batalia prawna w tej sprawie, będzie znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana. Duchowni są przekonani bowiem, że działalność ich organizacji chroni Pierwsza Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, gwarantująca m.in. wolność religii.

Źródło: KAI

„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14 Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.
Coraz wyższe ceny energii i paliw. Nowe podatki i opłaty oraz restrykcje i wymogi wymierzone we właścicieli domów czy mieszkań, przedsiębiorców, kierowców, rolników... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię i co w związku z „ekologiczną” polityką Unii Europejskiej czeka nas w najbliższych latach? Opowiedzą o tym nasi eksperci w stolicy Dolnego Śląska, już we wtorek 17 czerwca.
Rozmowa z Dariuszem Walusiakiem, reżyserem filmowym, członkiem komitetu organizacyjnego Narodowego Orszaku Chrystusa Króla. Orszak rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 12.00, skąd z modlitwą ulicami Krakowa przejdziemy na Wawel. W archikatedrze wawelskiej będziemy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wspiera organizację Narodowego Orszaku Chrystusa Króla.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 6 czerwca 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
W czwartek 5 czerwca w Poznaniu organizowane jest spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, poświęcone tematowi obrony polskiej szkoły przed jej dalszą degradacją. Niebezpieczne pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej zagrażają normalnemu edukowaniu młodych ludzi w oparciu o tradycyjne wartości. Temat poznańskiego wykładu i dyskusji z udziałem Zdzisławy Piaseckiej ze „Stowarzyszania Nauczyciele dla wolności” brzmi „Edukacja zdrowotna, rodzicu czy wiesz…?”.