USA: sąd zgodził się na referendum w sprawie uznania embrionu za osobę

2007-11-16 00:00:00

Sąd Najwyższy w amerykańskim stanie Kolorado wydał decyzję pozwalającą na przeprowadzenie głosowania w sprawie przyznania ludzkiemu embrionowi prawnego statusu osoby od momentu poczęcia. Inicjatywę zgłosili działacze pro-life.

Kristi Burton, rzeczniczka organizacji "Równe prawa" w Kolorado przyznała,
że inicjatorzy wniosku spodziewali się pozytywnej sentencji sądu. – Cieszymy się, że tym samym sędziowie podtrzymali decyzje komisji ds. tytułów prawnych – podkreśliła.

Organizacja z Kolorado zamierza wprowadzić nowelizację konstytucji stanu Kolorado w trzech jej fragmentach. Zmiana ma polegać na rozszerzeniu dotychczasowego pojęcia "osoby". Według nowej definicji "osoba" będzie oznaczała ludzką istotę od momentu zapłodnienia.

Przeciwnicy poprawki chcieli zablokować inicjatywę referendalną twierdząc, iż postulowane zmiany obejmują większą ilość zagadnień. Konstytucja Kolorado zabrania przeprowadzania jednorazowego referendum w więcej niż jednej sprawie. Sąd stwierdził jednoznacznie, że poprawka dotyczy jednego zagadnienia.

Organizacja musi teraz zebrać 76 tys. podpisów, aby móc przeprowadzić w listopadzie 2008 roku głosowanie w sprawie definicji osoby.

Źródło: KAI
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.
„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14 Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.
Coraz wyższe ceny energii i paliw. Nowe podatki i opłaty oraz restrykcje i wymogi wymierzone we właścicieli domów czy mieszkań, przedsiębiorców, kierowców, rolników... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię i co w związku z „ekologiczną” polityką Unii Europejskiej czeka nas w najbliższych latach? Opowiedzą o tym nasi eksperci w stolicy Dolnego Śląska, już we wtorek 17 czerwca.
Rozmowa z Dariuszem Walusiakiem, reżyserem filmowym, członkiem komitetu organizacyjnego Narodowego Orszaku Chrystusa Króla. Orszak rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 12.00, skąd z modlitwą ulicami Krakowa przejdziemy na Wawel. W archikatedrze wawelskiej będziemy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wspiera organizację Narodowego Orszaku Chrystusa Króla.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 6 czerwca 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.