W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

2023-07-11 00:00:00
W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Dzień 11 lipca jest uznawany za rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Ma to związek z epicentrum mordów i prześladowań na Polakach z Wołynia i wschodniej Małopolski i tzw. krwawą niedzielą, jaka rękoma ukraińskich nacjonalistów dokonała się 11 lipca 1943 r. Dla upamiętnienia tej wciąż nierozliczonej zbrodni, nasze delegacje złożyły wieniec pod pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu, zlokalizowanym na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Delegacje Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi (Sławomir Skiba i Przemysław Kołtun) oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” (Piotr Kucharski, Paweł Momro) we wczesnych godzinach popołudniowych złożyły biało-czerwony wieniec pamięci, dedykowany ofiarom wołyńskiego ludobójstwa. Przed pomnikiem odmówiono również modlitwy za dusze pomordowanych.

Osiemdziesiąta rocznica Zbrodni Wołyńskiej to moment zasługujący na szczególne upamiętnienie i przywołanie do zbiorowej pamięci potwornej zbrodni, jakiej ukraińscy bandyci z Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w latach 1943-1945 dokonali na ok. stu tysiącach Polaków. To także nasze zobowiązanie do odważnego mówienia prawdy o tej zbrodni i jej autorach, bez uznania której nie może być mowy o przebaczeniu win i pojednaniu. Nie możemy też tej sprawy przemilczeć, wspierając duchowo i materialnie żyjących obecnie wśród nas lub za naszą wschodnią granicą sąsiadów z Ukrainy, którzy od półtora roku zmagają się z atakiem militarnym ze strony Rosji.  

Jak zauważa red. Krystian Kratiuk na portalu PCh24.pl:

Wojna oraz chrześcijańska postawa Polaków wobec uciekinierów z Ukrainy powinny być momentem, w którym relacje między naszymi narodami zaczną znów opierać się właśnie na zasadach chrześcijańskich. Pokazaliśmy przecież, że jesteśmy gotowi na bezprzykładne wybaczenie – zgodnie z nawoływaniem Jezusa, by czynić to siedemdziesiąt siedem razy. Ale chrześcijańską postawą muszą wykazać się obie strony tej trudnej relacji – jedni bowiem udzielają rozgrzeszenia, ale drudzy o nie proszą.


Motywowani tą postawą, jako organizacje społeczne, reprezentujące setki tysięcy darczyńców i dystansujące się od bieżących sporów partyjnych, postanowiliśmy zająć jasne i jednoznaczne stanowisko w sprawie Wołyńskiej Rzezi, co ilustruje dzisiejsze wydarzenie.

Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie

A światłość wiekuista niechaj im świeci.

W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.