W obronie Kościoła i cywilizacji łacińskiej
2006-09-01 00:00:00

Po raz szósty już odbył się Letni Uniwersytet Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), który zgromadził młodych katolików z całego niemal świata w północnobawarskim Zamku Lőwenstein w Kleinheubach, należącym do księcia Alojzego Konstantego von Lőwenstein. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań były: "Wyzwania dla walczących katolików w neopogańskim świecie".
Uczestnikom letnich spotkań towarzyszyła Najświętsza Maryja Panna w cudownej figurze fatimskiej. Gośćmi specjalnymi byli JE Ks. Bp Juan Rodolfo Laise OFMCap, JCiKW Książe Luiz Orleans e Bragança, prawnuk ostatniego cesarza Brazylii i JKW Książe Paul-Wladimir von Oldenburg, potomek cesarza Wilhelma II. Do północnej Bawarii przyjechali przedstawiciele 13 krajów w tym: z Polski, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Niemiec, Austrii, Francji, USA, Australii, Brazylii, Chile, Paragwaju, Argentyny i Włoch.
- Bardzo ważnym jest, abyśmy pamiętali o nieustannej walce jaką musimy toczyć przeciwko naszym złym skłonnościom. Nikt nie jest zwolnionym z tej walki, w której można zwyciężać i stać twardo na gruncie Bożych przykazań, jedynie z pomocą łaski Bożej, tak jak pisze o tym prof. Plinio Correa de Oliveira w książce "Rewolucja i Kontrrewolucja" - mówił do zgromadzonych młodych katolików JE Ks. Rodolfo Lais i dodawał - Człowiek, który stale walczy w sposób heroiczny o to, aby porządek Boski zatriumfował w jego sercu, będzie mógł zwalczyć rewolucyjne mrzonki, zmysłowość i utopię egalitaryzmu. Prośmy o światło Ducha Świętego, abyśmy nie zostali zwiedzeni przez pokusę samowystarczalności ludzkiej pychy. Jedyną Prawdą, która czyni człowieka wolnym, jest Chrystus i Jego Ewangelia.
Komentując obecną sytuację na świecie w trakcie wykładu inaugurującego Letni Uniwersytet dr Caio Xavier da Silveira z Francji powiedział m. in.: - Niczym zraniony drapieżnik Rewolucja kontynuuje swój desperacki marsz do przodu, w kierunku większego egalitaryzmu i libertynizmu, łudząc się, że w ten sposób przeżyje kolejną młodość, nie troszcząc się zbytnio o to, że swoim przesadnym stylem wzbudza głęboki opór w znacznej części społeczeństwa, a w szczególności wśród młodych ludzi, podczas gdy bezwolna większość przygląda się tym przygnębiającym scenom kończącego się święta, nie wykazując zbytniej chęci uczestniczenia w nim. Media, jak przystało na doskonałych uczniów Rewolucji i ojców kłamstwa, maskują tę rzeczywistość i ciągle trąbią na cztery strony świata: "Wszystko w porządku, pani markizo". Tak naprawdę media publikują i głoszą to, co chcą uznawać za rzeczywistość. Te miliony ton papieru gazetowego wypluwają każdego dnia ich wishfull thinkings. Wśród rewolucyjnych nurtów i zagrożeń jakie stale niszczą cywilizację łacińską, prelegent wymienił laicyzm, zmierzający do wykluczenia Religii Katolickiej z życia publicznego. Ten wrogi Kościołowi nurt mający aspiracje do bycia nową ateistyczną religią, jako jedno ze swych pierwszych przykazań umieścił zasadę "niedyskryminacji". - Nie można już głosić, nawet podczas kazań, prawdy o małżeństwie, o odmiennych rolach mężczyzny i kobiety w rodzinie, o naturalnym korzystaniu z seksualności - prawd zbudowanych przecież na skale - nie ryzykując karą więzienia za "seksizm" lub "homofobię" - mówił dr Caio.
Pośród prelegentów obecny był prof. Roberto de Mattei, który mówił o teologii historii i wskazywał na liczne analogie pomiędzy upadkiem Cesarstwa Rzymskiego a obecną sytuacją cywilizacji zachodniej. - Pod naciskiem napływających z Azji Hunów, Wandale, a za nimi Alanowie i Swebowie, tłumnie docierają na brzeg Renu. Jest grudzień 406 roku, panuje wyjątkowo mroźna zima, więc Ren jest całkowicie zamarznięty. 31 grudnia przez ten lodowy most przechodzą, w pobliżu Moguncji, barbarzyńcy, pustosząc ogniem i mieczem wszystkie miasta, które napotykają na swojej drodze. Pierwszym z tych miast był Trewir. Jeden ze świadków wydarzeń, Salviano, opowiada, że członkowie senatu Trewiru "bawili się na bankiecie, podczas gdy barbarzyńcy zajmowali miasto, i nie potrafili się zdecydować na przerwanie uczty". W takiej dekadencji moralnej pogrążony był wówczas Zachód. Rzym był symbolem porządku i bezpieczeństwa cywilizowanego świata. Cesarstwo Rzymskie zamykało w sobie, podobnie jak dziś Europa, całą historię kultury - mówił prof. de Matei z Włoch.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.