W obronie Kościoła i cywilizacji łacińskiej

2006-09-01
W obronie Kościoła i cywilizacji łacińskiej

Po raz szósty już odbył się Letni Uniwersytet Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), który zgromadził młodych katolików z całego niemal świata w północnobawarskim Zamku Lőwenstein w Kleinheubach, należącym do księcia Alojzego Konstantego von Lőwenstein. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań były: "Wyzwania dla walczących katolików w neopogańskim świecie".

Uczestnikom letnich spotkań towarzyszyła Najświętsza Maryja Panna w cudownej figurze fatimskiej. Gośćmi specjalnymi byli JE Ks. Bp Juan Rodolfo Laise OFMCap, JCiKW Książe Luiz Orleans e Bragança, prawnuk ostatniego cesarza Brazylii i JKW Książe Paul-Wladimir von Oldenburg, potomek cesarza Wilhelma II. Do północnej Bawarii przyjechali przedstawiciele 13 krajów w tym: z Polski, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Niemiec, Austrii, Francji, USA, Australii, Brazylii, Chile, Paragwaju, Argentyny i Włoch.

- Bardzo ważnym jest, abyśmy pamiętali o nieustannej walce jaką musimy toczyć przeciwko naszym złym skłonnościom. Nikt nie jest zwolnionym z tej walki, w której można zwyciężać i stać twardo na gruncie Bożych przykazań, jedynie z pomocą łaski Bożej, tak jak pisze o tym prof. Plinio Correa de Oliveira w książce "Rewolucja i Kontrrewolucja" - mówił do zgromadzonych młodych katolików JE Ks. Rodolfo Lais i dodawał - Człowiek, który stale walczy w sposób heroiczny o to, aby porządek Boski zatriumfował w jego sercu, będzie mógł zwalczyć rewolucyjne mrzonki, zmysłowość i utopię egalitaryzmu. Prośmy o światło Ducha Świętego, abyśmy nie zostali zwiedzeni przez pokusę samowystarczalności ludzkiej pychy. Jedyną Prawdą, która czyni człowieka wolnym, jest Chrystus i Jego Ewangelia.

Komentując obecną sytuację na świecie w trakcie wykładu inaugurującego Letni Uniwersytet dr Caio Xavier da Silveira z Francji powiedział m. in.: - Niczym zraniony drapieżnik Rewolucja kontynuuje swój desperacki marsz do przodu, w kierunku większego egalitaryzmu i libertynizmu, łudząc się, że w ten sposób przeżyje kolejną młodość, nie troszcząc się zbytnio o to, że swoim przesadnym stylem wzbudza głęboki opór w znacznej części społeczeństwa, a w szczególności wśród młodych ludzi, podczas gdy bezwolna większość przygląda się tym przygnębiającym scenom kończącego się święta, nie wykazując zbytniej chęci uczestniczenia w nim. Media, jak przystało na doskonałych uczniów Rewolucji i ojców kłamstwa, maskują tę rzeczywistość i ciągle trąbią na cztery strony świata: "Wszystko w porządku, pani markizo". Tak naprawdę media publikują i głoszą to, co chcą uznawać za rzeczywistość. Te miliony ton papieru gazetowego wypluwają każdego dnia ich wishfull thinkings. Wśród rewolucyjnych nurtów i zagrożeń jakie stale niszczą cywilizację łacińską, prelegent wymienił laicyzm, zmierzający do wykluczenia Religii Katolickiej z życia publicznego. Ten wrogi Kościołowi nurt mający aspiracje do bycia nową ateistyczną religią, jako jedno ze swych pierwszych przykazań umieścił zasadę "niedyskryminacji". - Nie można już głosić, nawet podczas kazań, prawdy o małżeństwie, o odmiennych rolach mężczyzny i kobiety w rodzinie, o naturalnym korzystaniu z seksualności - prawd zbudowanych przecież na skale - nie ryzykując karą więzienia za "seksizm" lub "homofobię" - mówił dr Caio.

Pośród prelegentów obecny był prof. Roberto de Mattei, który mówił o teologii historii i wskazywał na liczne analogie pomiędzy upadkiem Cesarstwa Rzymskiego a obecną sytuacją cywilizacji zachodniej. - Pod naciskiem napływających z Azji Hunów, Wandale, a za nimi Alanowie i Swebowie, tłumnie docierają na brzeg Renu. Jest grudzień 406 roku, panuje wyjątkowo mroźna zima, więc Ren jest całkowicie zamarznięty. 31 grudnia przez ten lodowy most przechodzą, w pobliżu Moguncji, barbarzyńcy, pustosząc ogniem i mieczem wszystkie miasta, które napotykają na swojej drodze. Pierwszym z tych miast był Trewir. Jeden ze świadków wydarzeń, Salviano, opowiada, że członkowie senatu Trewiru "bawili się na bankiecie, podczas gdy barbarzyńcy zajmowali miasto, i nie potrafili się zdecydować na przerwanie uczty". W takiej dekadencji moralnej pogrążony był wówczas Zachód. Rzym był symbolem porządku i bezpieczeństwa cywilizowanego świata. Cesarstwo Rzymskie zamykało w sobie, podobnie jak dziś Europa, całą historię kultury - mówił prof. de Matei z Włoch.
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.