W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – zapraszamy na ciekawy wykład dra Artura Góreckiego

2024-09-04 00:00:00
W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – zapraszamy na ciekawy wykład dra Artura Góreckiego

O wizjach kształcenia i wychowania człowieka mówi się wiele, ale najczęściej brakuje w nich uporządkowania i oparcia na właściwych fundamentach. Widzimy to najdobitniej w chaosie najnowszych zmian forsowanych przez resort edukacji. Rzetelną krytykę tych rozwiązań, jak i poprzednich reform, gwarantuje postać naszego prelegenta podczas najbliższego spotkania „Klubu” w Warszawie. Zapraszamy już w czwartek 12 września!

Rola rodziny, Kościoła i państwa w kształtowaniu edukacji i wychowania kolejnych pokoleń – trzy czynniki, które wydają się stanowić fundamenty nie do pominięcia, choć wielu współcześnie próbuje dwie pierwsze wymienione instytucje marginalizować, rozbudowując zarazem struktury i kompetencje państwa w tym zakresie. A to właśnie bez państwowego nadzoru, programów i kontroli przez długie stulecia kształcono geniuszy wielu dyscyplin naukowych. Jak daleko jesteśmy od tego stanu rzeczy, dobrze ilustruje chaos następujących po sobie i zarazem zwalczających się „reform” systemu edukacji współczesnej Polski.


Te wszystkie problemy omówi gość naszego najbliższego spotkania w Warszawie – dr Artur Górecki prof. CI. Zapraszamy wszystkich Państwa do przybycia na wykład zatytułowany „W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – o roli rodziny, Kościoła i państwa”. Odbędzie się ono w czwartek 12 września 2024 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej zlokalizowanej na 1. piętrze lokalu przy ul. Pięknej 28/34 (lokal użytkowy nr 4). Wstęp wolny!


Nasz prelegent to rektor uczelni wyższej Collegium Intermarium. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii (UW), ukończył także studia filozoficzno-teologiczne (PWTW) i zarządzanie oświatą. Był nauczycielem i wieloletnim dyrektorem placówek edukacyjnych różnych szczebli. Pracował również jako wykładowca akademicki; w latach 2020–2023. Był pełnomocnikiem Ministra Edukacji ds. podstaw programowych i podręczników, dyrektorem Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych w MEiN; Członkiem Rady do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2021–2024); Członkiem Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej IV kadencji na lata 2023–2026 przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto jest propagatorem edukacji klasycznej.


Dr Artur Górecki to również autor książek poświęconych historii społecznej i życiu religijnemu w XIX i na początku następnego stulecia: „Próby odnowy życia religijnego w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym” (Toruń 2010), „Mariawici i mariawityzm. Geneza i pierwsze lata istnienia” (Warszawa 2011), a także artykułów naukowych i popularnonaukowych, przyczynków i recenzji, które ukazywały się w czasopismach drukowanych oraz na różnych portalach internetowych.


Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie!

 

piotrskarga.pl

Pierwsza część Biblii ufundowanych przez Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi dotarła do katolickich wspólnot parafii Carapira w Mozambiku. Dzięki tej inicjatywie lokalne społeczności otrzymają łącznie 100 egzemplarzy Pisma Świętego w języku macua, co przyczyni się do pogłębienia ich wiary i edukacji religijnej.
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rząd wprowadza szkodliwe zmiany w systemie edukacji. Jeszcze bardziej mogą przerażać plany na przyszłość, jakie Barbara Nowacka od pewnego czasu komunikuje bezpośrednio lub poprzez swoich zastępców. Mając na uwadze bieżącą sytuację, w tym potrzebę zabrania czytelnego, jednoznacznego głosu ws. antyreformy forsowanej przez MEN, zarząd naszego Stowarzyszenia publikuje oświadczenie, prosząc o jego lekturę i rozpropagowanie wśród katolickiej i konserwatywnej opinii publicznej.
W czwartek 29 sierpnia przed siedzibą Małopolskiego Kuratorium Oświaty protestowali obrońcy edukacji, sprzeciwiający się deprawacji moralnej młodego pokolenia oraz wprowadzaniu do programu nauczania m.in. nauczania o tzw. bezpiecznej aborcji i oddzielaniu życia seksualnego od życia rodzinnego. W akcji pod krakowską siedzibą kuratorium uczestniczyli m.in. członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Wielką wagę będzie mieć zbliżający się protest w Krakowie i w innych polskich miastach, gdyż dotyczy ideologicznych przeobrażeń systemu edukacji, a więc przyszłości naszych dzieci i wnuków. W imieniu szerokiej koalicji organizacji non-profit walczących ze szkodliwymi zmianami, apelujemy o udział w proteście i poinformowanie o nim Państwa znajomych.
Organizacje społeczne i obywatele widzący zagrożenie w seksualizacji młodych osób poprzez zmiany w programie nauczania, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, zorganizowali akcję zbierania podpisów pod petycją skierowaną do MEN. Do społecznego sprzeciwu wobec planów MEN dołączyły się m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Polonia Christiana, które podpisały petycję do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.