W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – zapraszamy na ciekawy wykład dra Artura Góreckiego

2024-09-04 00:00:00
W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – zapraszamy na ciekawy wykład dra Artura Góreckiego

O wizjach kształcenia i wychowania człowieka mówi się wiele, ale najczęściej brakuje w nich uporządkowania i oparcia na właściwych fundamentach. Widzimy to najdobitniej w chaosie najnowszych zmian forsowanych przez resort edukacji. Rzetelną krytykę tych rozwiązań, jak i poprzednich reform, gwarantuje postać naszego prelegenta podczas najbliższego spotkania „Klubu” w Warszawie. Zapraszamy już w czwartek 12 września!

Rola rodziny, Kościoła i państwa w kształtowaniu edukacji i wychowania kolejnych pokoleń – trzy czynniki, które wydają się stanowić fundamenty nie do pominięcia, choć wielu współcześnie próbuje dwie pierwsze wymienione instytucje marginalizować, rozbudowując zarazem struktury i kompetencje państwa w tym zakresie. A to właśnie bez państwowego nadzoru, programów i kontroli przez długie stulecia kształcono geniuszy wielu dyscyplin naukowych. Jak daleko jesteśmy od tego stanu rzeczy, dobrze ilustruje chaos następujących po sobie i zarazem zwalczających się „reform” systemu edukacji współczesnej Polski.


Te wszystkie problemy omówi gość naszego najbliższego spotkania w Warszawie – dr Artur Górecki prof. CI. Zapraszamy wszystkich Państwa do przybycia na wykład zatytułowany „W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – o roli rodziny, Kościoła i państwa”. Odbędzie się ono w czwartek 12 września 2024 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej zlokalizowanej na 1. piętrze lokalu przy ul. Pięknej 28/34 (lokal użytkowy nr 4). Wstęp wolny!


Nasz prelegent to rektor uczelni wyższej Collegium Intermarium. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii (UW), ukończył także studia filozoficzno-teologiczne (PWTW) i zarządzanie oświatą. Był nauczycielem i wieloletnim dyrektorem placówek edukacyjnych różnych szczebli. Pracował również jako wykładowca akademicki; w latach 2020–2023. Był pełnomocnikiem Ministra Edukacji ds. podstaw programowych i podręczników, dyrektorem Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych w MEiN; Członkiem Rady do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2021–2024); Członkiem Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej IV kadencji na lata 2023–2026 przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto jest propagatorem edukacji klasycznej.


Dr Artur Górecki to również autor książek poświęconych historii społecznej i życiu religijnemu w XIX i na początku następnego stulecia: „Próby odnowy życia religijnego w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym” (Toruń 2010), „Mariawici i mariawityzm. Geneza i pierwsze lata istnienia” (Warszawa 2011), a także artykułów naukowych i popularnonaukowych, przyczynków i recenzji, które ukazywały się w czasopismach drukowanych oraz na różnych portalach internetowych.


Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie!

 

piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.