W radosnym marszu bronimy pięknych wartości. „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”

2023-05-30 00:00:00
W radosnym marszu bronimy pięknych wartości. „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”

Już znamy tę datę! W niedzielę 25 czerwca 2023 r. ulicami Krakowa przejdzie „Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny”. Radosny pochód obrońców rodziny i życia ruszy z Placu Matejki o godzinie 12:00. Hasło tegorocznego marszu brzmi: „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”. Obrona dzieci to zarazem obrona rodziny i zasad, które budują nasz naród od ponad tysiąca lat.

Od lat tradycją krakowskich marszów jest promowanie przesłania, które zwraca uwagę na ważny problem społeczny i moralny. W tym roku mottem przewodnim jest hasło „Polsko! Walcz o swoje dzieci!". Mottem niezwykle istotnym wobec upowszechniania się antykultury wyśmiewającej posiadanie dzieci i burzącej relacje wewnątrz rodzin. Walka o dzieci – o godność tych już narodzonych, jak również i tych, które czekają na swoje przyjście na świat – jest więc dziś wyzwaniem niezwykle aktualnym.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami nt. krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny A.D. 2023, jak również do wspierania dzieła jego organizacji i promocji za pośrednictwem utworzonej w tym celu specjalnej strony:

akcje.piotrskarga.pl/marsz-dla-zycia-krakow

Partnerami „Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny”, organizowanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i wpisanego w coroczną aktywności obrońców życia i rodzin, są w tym roku: Centrum Życia i Rodziny, Młodzież Wszechpolska, Towarzystwo Konserwatywno-Liberalne KoLiber, Fundacja Pro – Prawo Do Życia, a także grupy Żeńskiego i Męskiego Różańca.

 

Bez dzieci nie ma przyszłości…

 

… dla rodzin, dla lokalnych wspólnot i dla całej Ojczyzny. Nie ma perspektyw rozwoju kraju, za to jest pewność zaburzania struktury społecznej i rozkładu życia rodzinnego, niszczonego przez systematyczne działania wrogów cywilizacji chrześcijańskiej. Według zatrważających prognoz Eurostatu, w ciągu najbliższych 78 lat w Polsce ubędzie 8,1 mln mieszkańców – nieco mniej niż dzisiaj liczą państwa takie jak Szwajcaria czy Serbia, ale więcej niż jest obecnie mieszkańców Bułgarii. Eurostat prognozuje, że liczba ludności Polski w 2100 roku spadnie do 29,5 mln (z 37,6 mln w 2022 roku).

To, co dzieje się w Polsce jest częścią regresu demograficznego w wielu krajach europejskich – spadek do 2100 roku ma dotyczyć 15 państw – członków UE, ale w różnym stopniu. Europejski urząd statystyczny przewiduje, że zapaść demograficzna nie opuści krajów bałtyckich – Litwy i Łotwy, które depopulują się obecnie najszybciej; właściwie od odzyskania niepodległości po upadku Związku Sowieckiego.

Polska, niestety, znajduje się w czołówce wyludniających się państw europejskich – spadki rzędu 20-30 proc. przewidywane są dla Polski, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji. Mniej – ale i tak dość dużo – ubędzie do końca tego wieku obywateli Portugalii, Finlandii, Włoch i Słowacji (od 10 do 20 proc.). Prognozy dla Polski mówią też, że w 2100 roku mediana wieku wyniesie 50,4 lat podczas gdy w ubiegłym roku były to 42 lata. To wyzwanie nie tylko społeczno – gospodarcze, ale także etyczne i moralne. To pytanie także o to, jak zapewnić opiekę i rodzinną atmosferę starszym osobom, zbyt często skazanym na samotność i państwowe instytucje opiekuńcze?

 

Antykultura cywilizacji śmierci

 

W mediach, w nowej „sztuce” i w procesie edukacji zderzają się dzisiaj dwie wizje – świata hedonistycznego, łączącego egoizm z żądzą monetaryzacji ludzkich zachowań oraz świata opartego na wartościach, w którym człowiek jest zdolny do wyrzeczeń dla dobra wspólnego i dla dobra swojego bliźniego. W tym także bliźnich najbliższych – rodziny.

Świat hedonistyczny to droga donikąd, to droga do samotności w wieku senioralnym i do depresji spowodowanej brakiem oparcia w trudnych chwilach, gdy „znajomi z Facebooka” okazują się pozorem wykreowanym przez media społecznościowe, karykaturalnym „ersatzem” rodziny. Nie od dzisiaj wiadomo, że dziecko wyrastające w szczęśliwej i kochającej rodzinie lepiej rozwija się i przygotowuje do dorosłego życia – w tym do pełnienia ról społecznych.

Tymczasem w szkołach i w kampaniach skierowanych przeciwko normalnemu porządkowi społecznemu próbuje się obecnie kształtować młodego człowieka jako osobę przedkładającą środowisko naturalne (przyrodę) ponad życie ludzkie. Ci sami młodzi ludzie potrafią dzisiaj maszerować w „marszach w obronie klimatu” oraz domagać się przyznania nowych praw i benefitów zwierzętom i jednocześnie demonstrować za prawem do zabijania dzieci poczętych. Taka wewnętrzna moralna sprzeczność to przejaw wyjątkowego zamieszania w wartościach, które jest wkładem współczesnych kreatorów w budowanie nowej antynatalistycznej cywilizacji. Ku uciesze szatana, który nienawidzi każdego ludzkiego istnienia.

Dlatego nasza Ojczyzna właśnie teraz tak bardzo potrzebuje zawalczyć o swoje dzieci. Jako Polacy, patrioci, obywatele tego kraju, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy poglądy polityczne, niesiemy tę odpowiedzialność. Hasło tegorocznego „Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny” – „Polsko! Walcz o swoje dzieci!” – jest więc wezwaniem do działania w obronie życia, rodziny i dzieci na każdym polu – edukacji, moralności, kultury oraz codziennych relacji w społeczeństwie. Tylko powrót do cywilizacji życia jako realnej alternatywy wobec złudzeń świata hedonistycznego może być szansą na przetrwanie Polski i godne w niej życie dla naszych dzieci i wnuków.

 

Nasz obowiązek

 

Dlatego spotkajmy się 25 czerwca 2023 r. o godzinie 12:00 w Krakowie na Placu Matejki, skąd wyruszymy w „Krakowskim Marszu dla Życia i Rodziny”. Wołając „Polsko! Walcz o swoje dzieci!” przypomnijmy o konieczności obrony polskiej rodziny, polskich dzieci i tradycyjnych wartości, które pozwoliły nam jako wspólnocie narodowej i religijnej zachować tożsamość oraz stawać w obronie najsłabszych i najbardziej uciśnionych. Tak jak ostatnio stanęliśmy w jednolitym froncie pomocy Ukraińcom, zadziwiając świat otwartością serc i domów.

Bez kręgosłupa moralnego nie osiągnęlibyśmy tak wiele i nie bylibyśmy w stanie dawać przykładu Europie, która zagubiła się w materialistycznej koncepcji zdehumanizowanego świata. Dzień 25 czerwca w Krakowie i Małopolsce będzie okazją do jego wzmocnienia.

Dalsze informacje organizacyjne podamy już niebawem. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej oficjalnej strony piotrskarga.pl, jak również do korzystania ze stron społecznościowych: SKCh im. Ks. Piotra Skargi oraz krakowskiego Marszu Dla Życia i Rodziny, gdzie będziemy pisać więcej o tegorocznej edycji Marszu.


Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.