W TVP3 Kraków film o księdzu Piotrze Skardze

2022-02-23 00:00:00
W TVP3 Kraków film o księdzu Piotrze Skardze

W niedzielę 27 lutego w TVP3 Kraków o godz. 19.30 zostanie wyemitowany film o Kaznodziei Narodu Księdzu Piotrze Skardze. W 2020 roku film „Skarga” w reżyserii Jarosława Mańki został nagrodzony w konkursie XV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2020”. Festiwalowe jury doceniło patriotyczne treści filmu i jego mądre przesłanie, które potrzebne są nam także dzisiaj.

 

- Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy: bo w niej jego wszytko się dobre, jako się rzekło, zamyka. Nikt nie mówi: płać mi, iż swego zdrowia i domu swego, żony i dziatek moich bronię. Sama obrona zapłatą tobie jest. Czegoż się upominasz? Gdy jesz, pijesz, spisz, zdrowie swoje opatrujesz, izali za to zapłaty chcesz? Ma być zasługom zapłata, ale cnota nie ma być najemna, ale sprawiedliwa i skłonna do tego, co Pan Bóg i zakon jego. i dobry rozum każe. Możeć się i na zapłatę obejrzeć, ale niebieską naprzód, a potem na tę doczesną – pisał przed wiekami w „Kazaniach sejmowych” ksiądz Piotr Skarga, a jego słowa powinniśmy brać sobie do serca także dzisiaj.

 

Dwa lata temu, po ogłoszeniu wyników XV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2020” Jarosław Mańka opowiadał o swoim zainteresowaniu postacią wielkiego patrioty i duchownego, który nie jest doceniany w czasach współczesnych.

– Im bardziej zagłębiałem się w tą postać, tym bardziej robiła na mnie wrażenie. Przede wszystkim tym jaki to był człowiek, jakim tytanem pracy był ks. Skarga. Zobaczyłem i poznałem osobę wierną swoim ideałom, od początku do końca stojącą na wybranej pozycji. Ujrzałem osobę wyrazistą, która robiła to w co wierzyła. Ksiądz Piotr Skarga był wierny zasadzie magis – więcej. Więcej dla Boga i dla Ojczyznymówił o postaci ks. Skargi Jarosław Mańka.

 

Przypomnijmy, że Festiwal Polonijny „Losy Polaków 2020” był nakierowany na promowanie polskiej historii, kultury oraz tradycji w kraju i zagranicą. Film „Skarga” w reżyserii Jarosława Mańki otrzymał wówczas drugą nagrodę w kategorii Filmy Fabularne i Dokumenty Fabularyzowane.

Dużą popularnością cieszył się jeszcze inny film o tematyce religijnej w reżyserii Jarosława Mańki - „Fatima, Orędzie wciąż aktualne”, który zdobył uznanie na Festiwalu „KSF Niepokalana 2017”. Wówczas nagrodę z rąk ks. Pawła Rytel-Andrianika, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, odebrał Arkadiusz Stelmach wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.

 

Pamiętajmy! – w najbliższą  niedzielę (27 lutego) na antenie TVP3 Kraków będziemy mieli okazję obejrzeć jedno z dzieł cenionego reżysera. Emisja filmu „Skarga” w reżyserii Jarosława Mańki o godz. 19.30. To film, który daje wskazówki i nadzieję na trudne czasy dla Polski i świata.

 

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!