Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

2008-05-19 00:00:00
Warszawski kościół św. Andrzeja Boboli sanktuarium narodowym

Warszawski kościół pw. św. Andrzeja Boboli został 16 maja oficjalnie ogłoszony narodowym sanktuarium. Uroczystej, odpustowej Mszy św. przy relikwiach Świętego przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Do sanktuarium przybyli samorządowcy, politycy, przedstawiciele ambasad litewskiej i ukraińskiej oraz tłumy mieszkańców stolicy.

Informując o nadaniu warszawskiej świątyni statutu narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli abp Nycz podkreślił, że decyzję taką podjęła Konferencja Episkopatu Polski już podczas ubiegłorocznego, czerwcowego zebrania plenarnego w Kamieniu Śląskim.

Homilię podczas odpustowej Mszy św. wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik. Przypominając hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Polski sprzed dwóch lat: „Trwajcie mocni w wierze!” biskup Budzik ocenił, że także w naszych czasach wiara jest wystawiona na próbę. – Wiele jest sił w dzisiejszym świecie, które pragną wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła, który wiarę głosi i wiary broni – mówił. Zachęcił jednocześnie wiernych, by wzorem św. Andrzeja Boboli trwali w wierze, nigdy od niej nie odstąpili, odważnie ją wyznawali i żyli nią na co dzień.

Podczas uroczystości Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Egidijus Meilunas oraz I. Sekretarz Ambasady Ukrainy Mykoła Jarmoluk zawiesili w sanktuarium św. Andrzeja Boboli flagi swoich państw, na znak iż postać Świętego łączy wiele narodów. W świątyni znajduje się już flaga Białorusi, która została tam pozostawiona przez działaczy niezależnej opozycji białoruskiej.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Mając 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. 13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Prymasa Polski ustanowiła św. Andrzeja Bobolę drugorzędnym patronem Polski, obok św. Stanisława Kostki. Jego święto w polskim kalendarzu liturgicznym jest obchodzone 16 maja.

Głównymi patronami są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski, św. Wojciech biskup męczennik i św. Stanisław biskup męczennik. Św. Andrzej Bobola jest także głównym patronem metropolii warszawskiej oraz diecezji drohiczyńskiej i archidiecezji wileńskiej, diecezji łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej.

Źródło: KAI
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.