Wielka Brytania: Izba Lordów odrzuciła poprawki do ustawy
2008-01-17 00:00:00

Izba Lordów nie wprowadziła poprawek do ustawy Human Fertilization and Embriology, która pozwala m.in. na niszczenie zarodków ludzkich w trakcie zabiegów in vitro. Dopuszcza ona także eksperymenty polegające na wykorzystaniu do leczenia chorób embrionów hybrydalnych, powstałych w wyniku połączenia komórek zwierzęcych z ludzkimi. Ustawa trafiła do Izby Lordów dwa dni temu – donosi LifeSiteNews.com.
Chociaż Lordowie mieli jedynie dwa dni na debatę, to jednak ujawniła się silna opozycja sprzeciwiająca się uchwaleniu ustawy. Lord Tebbit, były szef Partii Konserwatywnej mówił o „głębokim dylemacie moralnym”, który dotyczy „sprzecznych” z naturą eksperymentów.
– Są to kwestie, które bardziej dotyczą dziedziny etyki niż technologii. I jeśli coś jest z punktu naukowego możliwe, to jednak wcale nie znaczy to, że powinno się to robić – powiedział lord Tebbit. – Chociaż może to przynieść więcej korzyści wybranej grupie ludzi, to jednak nie oznacza to, że powinno się na to zezwalać. Jeśli zaakceptujemy argumenty tego rodzaju, wówczas w rzeczywistości stwierdzimy, że cel uświęca środki – dodał.
– Zawsze byłem przekonany, że życie zaczyna się od poczęcia i z tego powodu uważam, że nie powinniśmy go niszczyć – powiedział z kolei Lord Alton, liberalny demokrata.
Obrońcy życia uważają, że skoro nie powiodła się próba wprowadzenia do proponowanej ustawy poprawki zakazującej eksperymentów z hybrydami ludzkimi i zwierzęcymi, to pozostaje jedynie odrzucenie ustawy w całości.
John Smeaton, szef krajowego stowarzyszenia występującego w obronie nienarodzonych dzieci powiedział, iż pomimo podejmowanych prób wprowadzenia zmian w ustawie, „jest ona tak wadliwa, że żadne poprawki nie sprawią, że stanie się etyczna”.
– Jakie by nie uchwalono poprawki, to jednak obrońcy życia powinni naciskać na parlamentarzystów, aby sprzeciwili się ustawie i odrzucili ją w całości, w szczególności głosując przeciw niej później tj. w trzecim czytaniu w Izbie Lordów i w drugim oraz trzecim czytaniu w Izbie Gmin – stwierdził Smeaton.
Lord Morrow, szef Democratic Unionist Party zaznaczył, że świętość życia ludzkiego jest kwestią, która wykracza poza rozważania polityczne. – „Majstrujemy” przy delikatnej materii życia ludzkiego na własne ryzyko i każde posunięcie, które doprowadzi do umniejszenia czy zredukowania wartości życia człowieka, musi być powstrzymane za wszelką cenę – stwierdził Morrow.
Jednocześnie biskupi katoliccy ze Szkocji w liście pasterskim skierowanym w tym tygodniu do wszystkich 500 parafii w Szkocji, nawoływali do tego, aby rządząca Partia Pracy pozwoliła swoim członkom głosować w sprawie kontrowersyjnej ustawy w zgodzie z własnym sumieniem.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą. Jestem Matką pocieszenia dla dusz cierpiących, które na wezwanie mego imienia radują się jak chorzy, usłyszawszy słowa pocieszenia od lekarza – takie słowa usłyszała od Maryi podczas jednego z objawień św. Brygida Szwedzka.