Wojewoda Małopolski skarży do sądu tzw. strefę czystego transportu w Krakowie!

2023-04-19 00:00:00
Wojewoda Małopolski skarży do sądu tzw. strefę czystego transportu w Krakowie!
Małopolski Wojewoda Łukasz Kmita zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Krakowa, ustanawiającą w grodzie Kraka wysoce szkodliwą "strefę czystego transportu". W opinii urzędu wojewódzkiego, akt ten narusza konstytucyjne wolności i prawa człowieka oraz jest niezgody z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W sprawie "strefy" wielokrotnie interweniowały organizacje społeczne, jak również wielu niezrzeszonych mieszkańców.

Skarga została złożona 18 kwietnia 2023 roku. Gdy pod koniec marca br. dziennikarze portalu PCh24.pl dopytywali o losy sprawy i powód opóźnienia w złożeniu zadeklarowanej skargi do sądu, otrzymali jedynie komunikat, że wszelkie informacje zostaną nam przekazane „po zakończeniu oceny nadzorczej”.

Chodzi o uchwałę Rady Miasta Krakowa z 23 listopada 2022 w sprawie ustanowienia Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Zapisy ustanawiające "strefę czystego transportu" w granicach administracyjnych miasta wzbudziły wiele emocji oraz sprzeciw mieszkańców, których pojazdy zostałyby wykluczone z ruchu. W listopadzie oficjalne stanowisko w tej sprawie (link tutaj) zajęło nasze Stowarzyszenie. Przeciwko wprowadzeniu "strefy" podjęliśmy także inicjatywy petycji obywatelskich:


  • do radnych miasta Krakowa oraz do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego,
  • do prezydentów Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa - miast, w których również planowane jest wprowadzenie "stref czystego transportu".

W grudniu 2022 r. nasze Stowarzyszenie przekazało Łukaszowi Kmicie wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miasta. Kilka dni później Wojewoda Małopolski obiecał zająć się sprawą, ale nie w trybie unieważnienia uchwały, lecz w ramach skargi do sądu.

W oświadczeniu dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru MUW możemy przeczytać: „Organ nadzoru zarzucił, iż pomimo obowiązku wynikającego z art. 40 pkt 1 i 2 ww. ustawy Rada Miasta Krakowa w podjętej uchwale nie zawarła obligatoryjnych elementów wynikających z upoważnienia ustawowego. Nie określiła bowiem w sposób wystarczający granic obszaru Strefy Czystego Transportu oraz nie zawarła regulacji dotyczących sposobu organizacji ruchu w tej Strefie, co jest istotnym naruszeniem ww. przepisu. Niedopuszczalne jest także przekazanie Prezydentowi Miasta Krakowa uprawnienia do dokładnego określenia granic Strefy oraz sposobu organizacji ruchu, w drodze czynności, jaką jest sporządzenie projektu organizacji ruchu, bowiem uprawnienie to należy do wyłącznej właściwości organu stanowiącego, które następuje w drodze aktu prawa miejscowego”.

Wojewoda dostrzegł też, że uchwała Rady Miasta Krakowa z listopada 2022 r. narusza podstawowe prawa obywatelskie określone w Konstytucji RP: 

„Mając również na uwadze wprowadzone uchwałą zakazy, organ nadzoru zarzucił Radzie Miasta Krakowa zbyt daleko idącą ingerencję w sferę konstytucyjnych praw i wolności, takich jak wolność człowieka, wolność poruszania się, równość wobec prawa czy własność – naruszającą zasadę proporcjonalności, gdyż zamierzone efekty generują zbyt wielkie ciężary ponoszone przez obywateli. Ograniczenie praw jednostki musi być ekwiwalentne wobec celu, któremu służy dana regulacja i dokonane jedynie w niezbędnym zakresie”.


Więcej informacji na portalu PCh24.pl.

PiotrSkarga.pl
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.