Wojewoda Małopolski skarży do sądu tzw. strefę czystego transportu w Krakowie!

2023-04-19 00:00:00
Wojewoda Małopolski skarży do sądu tzw. strefę czystego transportu w Krakowie!
Małopolski Wojewoda Łukasz Kmita zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Krakowa, ustanawiającą w grodzie Kraka wysoce szkodliwą "strefę czystego transportu". W opinii urzędu wojewódzkiego, akt ten narusza konstytucyjne wolności i prawa człowieka oraz jest niezgody z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W sprawie "strefy" wielokrotnie interweniowały organizacje społeczne, jak również wielu niezrzeszonych mieszkańców.

Skarga została złożona 18 kwietnia 2023 roku. Gdy pod koniec marca br. dziennikarze portalu PCh24.pl dopytywali o losy sprawy i powód opóźnienia w złożeniu zadeklarowanej skargi do sądu, otrzymali jedynie komunikat, że wszelkie informacje zostaną nam przekazane „po zakończeniu oceny nadzorczej”.

Chodzi o uchwałę Rady Miasta Krakowa z 23 listopada 2022 w sprawie ustanowienia Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Zapisy ustanawiające "strefę czystego transportu" w granicach administracyjnych miasta wzbudziły wiele emocji oraz sprzeciw mieszkańców, których pojazdy zostałyby wykluczone z ruchu. W listopadzie oficjalne stanowisko w tej sprawie (link tutaj) zajęło nasze Stowarzyszenie. Przeciwko wprowadzeniu "strefy" podjęliśmy także inicjatywy petycji obywatelskich:


  • do radnych miasta Krakowa oraz do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego,
  • do prezydentów Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa - miast, w których również planowane jest wprowadzenie "stref czystego transportu".

W grudniu 2022 r. nasze Stowarzyszenie przekazało Łukaszowi Kmicie wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miasta. Kilka dni później Wojewoda Małopolski obiecał zająć się sprawą, ale nie w trybie unieważnienia uchwały, lecz w ramach skargi do sądu.

W oświadczeniu dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru MUW możemy przeczytać: „Organ nadzoru zarzucił, iż pomimo obowiązku wynikającego z art. 40 pkt 1 i 2 ww. ustawy Rada Miasta Krakowa w podjętej uchwale nie zawarła obligatoryjnych elementów wynikających z upoważnienia ustawowego. Nie określiła bowiem w sposób wystarczający granic obszaru Strefy Czystego Transportu oraz nie zawarła regulacji dotyczących sposobu organizacji ruchu w tej Strefie, co jest istotnym naruszeniem ww. przepisu. Niedopuszczalne jest także przekazanie Prezydentowi Miasta Krakowa uprawnienia do dokładnego określenia granic Strefy oraz sposobu organizacji ruchu, w drodze czynności, jaką jest sporządzenie projektu organizacji ruchu, bowiem uprawnienie to należy do wyłącznej właściwości organu stanowiącego, które następuje w drodze aktu prawa miejscowego”.

Wojewoda dostrzegł też, że uchwała Rady Miasta Krakowa z listopada 2022 r. narusza podstawowe prawa obywatelskie określone w Konstytucji RP: 

„Mając również na uwadze wprowadzone uchwałą zakazy, organ nadzoru zarzucił Radzie Miasta Krakowa zbyt daleko idącą ingerencję w sferę konstytucyjnych praw i wolności, takich jak wolność człowieka, wolność poruszania się, równość wobec prawa czy własność – naruszającą zasadę proporcjonalności, gdyż zamierzone efekty generują zbyt wielkie ciężary ponoszone przez obywateli. Ograniczenie praw jednostki musi być ekwiwalentne wobec celu, któremu służy dana regulacja i dokonane jedynie w niezbędnym zakresie”.


Więcej informacji na portalu PCh24.pl.

PiotrSkarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.