Wrocław i Poznań: wyjątkowe spotkania przypominające postać św. Andrzeja Boboli – patrona Polski

2024-02-12 00:00:00
Wrocław i Poznań: wyjątkowe spotkania przypominające postać św. Andrzeja Boboli – patrona Polski

To niezwykle gorliwy, wierny Bogu i Polsce, patron naszej Ojczyzny. Mimo wielkiego życiorysu i różnych cudownych wydarzeń rozgrywających się już po jego śmierci, Andrzej Bobola dla wielu Polaków wciąż jest postacią nieodgadnioną. Zmieniamy to za sprawą kampanii pobożnościowych, a także ciekawych spotkań tematycznych. Na dwa takie spotkania zapraszamy już w lutym!

Nieznane fakty o świętym patronie Polski


To, że Andrzej Bobola został świętym i patronem Polski nie z inicjatywy wiernych, ale z woli Bożej, przekazała nam św. Faustyna Kowalska. Tak w Dzienniczku opisuje jedno ze swoich objawień:

 

W pewnej chwili ujrzałam stolicę Baranka Bożego i przed tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza królewicza, którzy się wstawiali za Polskę (Dz. 689).

 

Do wizji tej doszło w 1936 roku, czyli dwa lata przed oficjalną kanonizacją Boboli! Podobnie inna polska mistyczka Fulla Horak w swoich wizjach spotykała się ze św. Andrzejem. Pierwszy raz przyszedł do niej 3 maja 1938 roku. Gdy zapytała: „Czy będziesz Patronem Polski?”, odpowiedział: „Już nim jestem, gdyż nadchodzą czasy ciężkie i trudne”. Co ciekawe, nie było wtedy jeszcze żadnych decyzji papieskich o jego patronowaniu.

 

Wyniesienie tego niezwykłego męczennika sprawy Kościoła i Polski na ołtarze, co nastąpiło w Wielkanoc roku 1938, nie doprowadziło jednak od razu do rozpropagowania jego postaci na masową skalę wśród polskich wiernych. Niewątpliwie, poważnymi przeszkodami ku temu były katastrofy II wojny światowej i następującej po niej władzy sowieckiej nad Polską. Tytuł patrona Polski już od dawna przypisywano Najświętszej Maryi Pannie, a także dwóm biskupom męczennikom: Wojciechowi i Stanisławowi. Kult Andrzeja Boboli mógł wyrosnąć w polskich społeczeństwie dopiero wiele dekad później. Poprzez różne cudowne wydarzenia i znaki święty patron Polski wręcz przypominał o sobie.

 

Jakże mało wiemy o tej niezwykłej postaci św. Andrzeja Boboli, którego gorliwość w głoszeniu świętej wiary katolickiej godna jest przypominania! To nie tylko autor tekstu Ślubów Lwowskich, które później złożył król Jan Kazimierz, ale też i wielki kaznodzieja i ewangelizator, który przyprowadził na łono Kościoła wielu innowierców i jawnych grzeszników.

 

Z tych wszystkich względów w dzieło czynnego propagowania postaci św. Andrzeja Boboli włączyło się Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Na dużą skalę nasze prace wydały owoc w 2021 r. w ramach akcji społecznej pod hasłem „Zacznijcie mnie czcić”. Właśnie wtedy rozpoczęliśmy dzieło rozsyłania do polskich domów specjalnego pakietu poświęconego świętemu patronowi Polski.

 

Jak dotąd, pakiet składający się z broszury „Święty Andrzej Bobola. Patron Polski”, obrazka z modlitwą oraz karty na prośby i podziękowania przez wstawiennictwo świętego, trafił do 253 000 odbiorców indywidualnych oraz 10 300 parafii w całej Polsce. W ramach tej kampanii zachęcaliśmy również do sprawowania w kościołach parafialnych nabożeństw do św. Andrzeja Boboli każdego 16. dnia miesiąca, tak aby św. Andrzej Bobola stał się powszechnie znaną postacią wśród polskich wiernych.

Zapraszamy na spotkania we Wrocławiu i w Poznaniu

 

Jak widać, o świętym Andrzeju Boboli nigdy dosyć rozmów i rozważań. Wiele na ten temat wie poczytna autorka książek katolickich, która będzie gościem i zarazem prelegentem naszych najbliższych spotkań we Wrocławiu i Poznaniu – Dorota Niedźwiecka.


To spod jej pióra wyszła m.in. książka „Święta Rita. Święta od spraw trudnych i beznadziejnych”, która w różnych wydaniach rozeszła się pośród setek tysięcy darczyńców i korespondentów naszego Stowarzyszenia. Natomiast wspólnie z Bolesławem Włodarczykiem i Sergiuszem Leończykiem napisała książkę „Syberyjskie peregrynacje. W poszukiwaniu zaginionej tożsamości”. Jej artykuły, reportaże i wywiady publikowane są w „Przewodniku Katolickim”.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania Klubów „Polonia Christiana”, które zatytułowaliśmy „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”, właśnie z udziałem red. Niedźwieckiej. Odbędą się one:

 

  • 27 lutego 2024 r. (wtorek), przy ul. Staromłyńskiej 2A/U12 we Wrocławiu, o godz. 18:00. Współorganizatorem spotkania jest wrocławski Civitas Christiana.

 

  • 29 lutego 2024 r. (czwartek) w Domu Technika FSNT NOT – sala nr 118 (I piętro), przy ulicy Wieniawskiego 5/9 w Poznaniu, tutaj również zaczniemy o godz. 18:00.

 

Na wszystkie spotkania organizowane pod szyldem naszych „Klubów” tradycyjnie wstęp jest wolny. Zapraszamy i prosimy o poinformowanie Państwa znajomych.

 

piotrskarga.pl

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.