Wyjątkowe spotkanie w Krakowie! Naszym gościem benedyktyn o. Nivakoff – Opat Nursji

2024-07-11 00:00:00
Wyjątkowe spotkanie w Krakowie! Naszym gościem benedyktyn o. Nivakoff – Opat Nursji

Kontynuują misję świętego Benedykta – patrona Europy. Poznali prawdziwy smak życia. Oto mnisi, którzy przetrwali ogromny kataklizm, a następnie odbudowali wspaniały ośrodek duchowny w Nursji i własnym życiem dają przykład wzrastania do świętości. Takie spotkanie, jak to, które organizujemy dla Państwa już w piątek 19 lipca, nie zdarza się często. Zapraszamy – wstęp wolny!

Nasz prelegent, który przybywa na to spotkanie z Włoch, na własne oczy widział ogrom zniszczeń po trzęsieniu ziemi w 2016 r., które nawiedziło północne Włochy. Przewodząc wspólnocie ojców benedyktynów w Nursji, ojciec Benedykt Nivakoff OSB musiał nierzadko podejmować trudne decyzje. Dziś to kwitnący wiarą i rozmaitymi charyzmatami ośrodek duchowny, do którego z każdym rokiem przybywa coraz więcej pielgrzymów. Mowa o opactwie we włoskiej Nursji – tam, gdzie przed wiekami żył i działał święty Benedykt.

 

Ośrodek w Nursji jest szczególnie bliski naszemu środowisku. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, udało się na skalę ogólnopolską rozpropagować Medalik św. Benedykta oraz modlitwę-egzorcyzm za wstawiennictwem tego wielkiego świętego. Nasza akcja, którą przed kilkoma laty zatytułowaliśmy „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!” miała jeszcze jeden cel – zorganizowanie wymiernej, materialnej pomocy dla ojców benedyktynów, po tym jak doszło do zrujnowania dotychczasowego miejsca kultu w Nursji. Dotkliwe trzęsienie ziemi dokonało bowiem ogromnych zniszczeń w tamtejszej bazylice. Jedyną nadzieją dla benedyktynów i wiernych przybywających do Nursji pozostał klasztorny kościół, który jednak również wymagał poważnych prac budowlanych i remontowych. Za sprawą tej kampanii i hojności naszych Przyjaciół, udało się wmurować polską cegłę w odbudowę i renowację tej pięknej świątyni położonej na obrzeżach Nursji.

 

O akcji pomocy dla Nursji pisaliśmy szeroko w naszych mediach oraz na stronie piotrskarga.pl. Teraz do naszego kraju przybywa o. Benedykt Nivakoff OSB, który jest opatem Nursji. Na spotkaniu, które organizujemy dla Państwa w Krakowie, będzie opowiadał m.in. o sprawach takich jak:

- Reguła św. Benedykta, życie wg. Reguły, miłość i wierność Regule.

- Jak praktycznie przekłada się przestrzeganie Reguły na życie mnicha: posty, czuwania, wigilie, praca; oraz duchowo: posłuszeństwo, pokora, umieranie dla siebie, nieustanna modlitwa itd.

- Duchowość benedyktyńska, czym jest i jak może być pomocna tym którzy żyją w świecie.

- Unum necessarium -  Oficjum i Ofiara Mszy Świętej w centrum życia mnicha. 

- Powołanie do życia mniszego w myśl reguły patrona wspólnoty – świętego Benedykta z Nursji.

- Wspólnota mnichów w Nursji i ich życie codzienne.

To unikalne spotkanie odbędzie się już w piątek 19 lipca 2024 r. o godz. 19:00. Zapraszamy wszystkich Państwa, w tym szczególnie osoby młode, poszukujące swojej drogi powołaniowej, do sali konferencyjnej hotelu Golden Tulip w Krakowie (poziom -1), przy ul. Krakowskiej 28. Naszym gościem i prelegentem będzie opat Nursji o. Benedykt Nivakoff OSB. Na spotkaniu zapewnimy obecność tłumacza. Wstęp wolny!

 

Zachęcamy także do zapoznania się z krótkimi materiałami wideo prezentującymi życie benedyktynów w Nursji:


piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.