Za trzy lata religię będzie można zdawać na maturze

2007-08-24 00:00:00

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski abp Kazimierz Nycz, po rozmowie z ministrem Ryszardem Legutko poinformował, że za trzy lata religię, będzie można zdawać na maturze - podaje tvn24.pl.

Zaznaczono, że wszystkie sprawy, które były przedmiotem ustaleń między Ministerstwem Edukacji a Komisją Wychowania Katolickiego w ostatnich miesiącach będą kontynuowane w myśl zasady "pacta sunt servanda". Minister Legutko wyjaśnił, że ustalenia te nie były mu znane w momencie obejmowania urzędu.

Odnosząc się do kontrowersji jakie wywołała wcześniejsza wypowiedź min. Legutki, który stwierdził, że "nie jest entuzjastą pomysłu, żeby religia była liczona do średniej ocen" obie strony wyraziły ubolewanie, "że sprawa wliczania oceny z religii do średniej wywołała tak silną burzę medialną".

- Religia to przedmiot jak każdy inny. I niech nikt nie mówi, że religia nie ma programu. Ma program, ma podręczniki do nauczania religii, które zostały przygotowane w ośrodkach katechetycznych - stwierdził arcybiskup.

Arcybiskup Nycz zwrócił uwagę, że matura z religii dotyczy m.in. osób, które wybierają się na te uczelnie, gdzie przedmiotem kierunkowym jest teologia. - Stąd też muszą mieć prawo zdawania egzaminu maturalnego z religii, żeby dostać się na UKSW, KUL czy inne uczelnie - podkreślił abp Nycz.

Odnosząc się do zarzutu, że nauczyciele z religii będą oceniać uczniów nie tylko z wiedzy religijnej, ale również z praktyk religijnych, abp Nycz powiedział: - Kościół zawsze powtarzał, że z praktyk religijnych uczeń ocenia się we własnym sumieniu. Dodał, że ocena z religii jest oceną z tego, co działo się w sali szkolnej i dotyczy przede wszystkim wiedzy religijnej - czytamy w serwisie internetowym tvn24.pl.

(źródło: tvn24.pl)
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.