Zadbajmy o godne uczczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

2023-06-06 00:00:00
Zadbajmy o godne uczczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przemiana konsekrowanego chleba oraz wina w Ciało i Krew Chrystusa to jeden z dowodów na realną obecność Syna Bożego pośród nas. Ozdabiając domy i ołtarze obrazami religijnymi i pięknymi kwiatami oraz idąc w procesji, oddajemy hołd Jezusowi, dając przykład naszej siły i wiary w każdym miejscu naszego codziennego życia – w domach, na ulicach, w miejscu pracy.

Tradycja obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga XIII wieku. Wówczas to na Soborze Laterańskim IV (1215) przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli o przemianie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych cech. Stojąc na straży tego dogmatu wiemy, że w każdej cząstce Hostii i w każdej kropli wina przeistoczonego w krew Chrystusa, jest nasz Zbawiciel. Dlatego też należy zachować wielką ostrożność i szacunek dla każdej najmniejszej drobiny Komunii św.

 

Jak czytamy na portalu PCh24.pl: „Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.”

 

Przygotowując się do uroczystości Bożego Ciała dajmy wyraz naszego przywiązania do Tradycji oraz Wiary i zapewnijmy godną ich oprawę, dającą wsparcie duszy i umysłowi, które w naturalny sposób dążą do piękna i prawdy.

 

Na okoliczność tej uroczystości pragniemy przypomnieć mały śpiewnik pieśni religijnych, zredagowany przez Jana Pospieszalskiego dla Czytelników portalu PCh24.pl, którego wydawcą jest nasze Stowarzyszenie. Śpiewnik można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem.

 

Niech w to wielkie święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nasze serca i domy będą przykładem umiłowania ładu moralnego i ładu estetycznego, zachęcającego do modlitwy i godnego przeżycia tego wyjątkowego dnia, wyznaczonego na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

 

PiotrSkarga.pl

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.