Zadbajmy o godne uczczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

2023-06-06 00:00:00
Zadbajmy o godne uczczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przemiana konsekrowanego chleba oraz wina w Ciało i Krew Chrystusa to jeden z dowodów na realną obecność Syna Bożego pośród nas. Ozdabiając domy i ołtarze obrazami religijnymi i pięknymi kwiatami oraz idąc w procesji, oddajemy hołd Jezusowi, dając przykład naszej siły i wiary w każdym miejscu naszego codziennego życia – w domach, na ulicach, w miejscu pracy.

Tradycja obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga XIII wieku. Wówczas to na Soborze Laterańskim IV (1215) przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli o przemianie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych cech. Stojąc na straży tego dogmatu wiemy, że w każdej cząstce Hostii i w każdej kropli wina przeistoczonego w krew Chrystusa, jest nasz Zbawiciel. Dlatego też należy zachować wielką ostrożność i szacunek dla każdej najmniejszej drobiny Komunii św.

 

Jak czytamy na portalu PCh24.pl: „Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.”

 

Przygotowując się do uroczystości Bożego Ciała dajmy wyraz naszego przywiązania do Tradycji oraz Wiary i zapewnijmy godną ich oprawę, dającą wsparcie duszy i umysłowi, które w naturalny sposób dążą do piękna i prawdy.

 

Na okoliczność tej uroczystości pragniemy przypomnieć mały śpiewnik pieśni religijnych, zredagowany przez Jana Pospieszalskiego dla Czytelników portalu PCh24.pl, którego wydawcą jest nasze Stowarzyszenie. Śpiewnik można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem.

 

Niech w to wielkie święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nasze serca i domy będą przykładem umiłowania ładu moralnego i ładu estetycznego, zachęcającego do modlitwy i godnego przeżycia tego wyjątkowego dnia, wyznaczonego na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

 

PiotrSkarga.pl

 

O losie kobiet, a w szczególności kobiet chrześcijańskich, w kręgu państw muzułmańskich opowie 5 października Konrad Ciempka. Spotkanie z dyrektorem krakowskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie, pod tytułem „Usłysz jej płacz”, w ramach Klubu „Polonia Christiana”, odbędzie się o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6 na krakowskim Kazimierzu.
W środę 27 września przypada 411 rocznica odejścia z świata doczesnego ks. Piotra Skargi, wielkiego patrioty i kaznodziei narodu. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem ks. Piotra Skargi w Krakowie wieńce od członków i sympatyków stowarzyszenia złożyli przedstawiciele zarządu.
Środowiska patriotyczne północnej Polski uczciły 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ, uroczysta Msza Święta, Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ ulicami elbląskiej starówki oraz konferencja popularno-naukowa i koncert patriotyczny były doskonalą okazją do wspominania polskich patriotów, których powinniśmy dzisiaj naśladować, szczególnie wobec prób anihilacji naszej tożsamości narodowej i wartości od wieków budujących polskość.
Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.