Zapraszamy do Krakowa: o. prof. Jan Strumiłowski i Krystian Kratiuk w Klubie „Polonia Christiana”

2022-10-07 00:00:00
Zapraszamy do Krakowa: o. prof. Jan Strumiłowski i Krystian Kratiuk w Klubie „Polonia Christiana”

Warto przybyć – warto przeczytać! Znany dziennikarz i publicysta katolicki Krystian Kratiuk wydał książkę, będącą zbiorem rozmów i zarazem poruszających świadectw sześciu kapłanów. Różni ich wiele, ale łączy żarliwa pobożność i oddanie Matce Bożej. W krakowskim Klubie „Polonia Christiana” będziemy mieć możliwość spotkania i wysłuchania samego autora, a wraz z nim - jednego z jego rozmówców –  ojca prof. Jana Strumiłowskiego.

 

Redaktora Krystiana Kratiuka naszym Darczyńcom i Czytelnikom przedstawiać nie trzeba. Wieloletni szef portalu PCh24.pl i PCh24TV, wcześniej również redaktor naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, udowodnił już wielokrotnie, że spod jego pióra wychodzą dzieła ciekawe i poruszające. Dzięki jego zaangażowaniu powstała seria publikacji z logiem PCh24.pl, pod hasłem „Prawa Strona Internetu”. To właśnie red. Kratiuk napisał następnie trzy książki relacjonujące i komentujące wydarzenia odbywające się na synodach powszechnych, organizowanych w czasie trwającego obecnie pontyfikatu papieża Franciszka. On także jest autorem książek „Zaraza” oraz „Jak Kościół Katolicki stworzył Polskę i Polaków”.


Z kolei ojciec prof. Jan Strumiłowski OCist to wybitny badacz teologii dogmatycznej i dziejów Kościoła. Szczególnie interesuje się teologią piękna, teologią trynitarną i chrystologią oraz teologiczną teorią poznania. W tych kontekstach bada również związki pomiędzy teologią a filozofią i naukami empirycznymi. Posiadając stopień doktora habilitowanego teologii, jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach. Do jego ostatnich publikacji zaliczyć wypada monografię „Zachwiana hierarchia. Pomieszanie pojęć i przyczyny kryzysu w Kościele”, a także analizujące przyczyny obecnego kryzysu w Kościele rozważania „Bóg czy człowiek”.

 

Najnowsza publikacja Krystiana Kratiuka, którą wydała oficyna Rosa Mistica, nosi tytuł „W sercu Matki”. O niej właśnie będziemy rozmawiać z red. Kratiukiem i o. prof. Strumiłowskim w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. Publikacja zawiera trzy duże rozmowy, przeprowadzone w sumie z sześcioma kapłanami. Poza wspomnianym o. prof. Janem Strumiłowskim, są to: ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. dr Grzegorz Bliźniak, o. Wawrzyniec M. Waszkiewicz, ks. Łukasz Kadziński oraz ks. Piotr Buda.

 

Zapraszamy Państwa na to spotkanie już w czwartek 13 października 2022 r. o godz. 18:00. Miejscem spotkania będzie sala konferencyjna (poziom -1, wejście obok recepcji) Hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to „Św. Wawrzyńca” oraz „Plac Wolnica”. Przypominamy, iż na spotkania naszego Klubu wstęp jest wolny.

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.