Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała

2022-11-14 00:00:00
Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała
Zapraszamy na ważne wydarzenie religijne w samym sercu Krakowa! W doniosłej i uroczystej oprawie, z udziałem kard. Gerharda Mullera, odbędzie się poświęcenie dwóch odrestaurowanych ołtarzy Bazyliki Bożego Ciała. Ta wyjątkowa Msza Święta odbędzie się w sobotę 19 listopada 2022 r. o godz. 12:00.

Ołtarze Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła, które były poddane gruntownej renowacji, pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller. Odnowienie ołtarzy sfinansowano dzięki środkom własnym parafii, a także dofinansowaniu przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie to świątynia powstała w związku z założeniem koło Krakowa nowego miasta – Kazimierza, lokowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1335 roku na prawie magdeburskim. Wybór miejsca budowy wynikał z planu założenia rynku miasta Kazimierza, a dzisiejsza bazylika miała być tym dla Kazimierza, czym jest kościół Mariacki dla Krakowa.

 

Budowę świątyni w dzisiejszej lokalizacji rozpoczęto przez 1341 rokiem, zbudowana jest z różnych materiałów, w części m.in. z kamienia i z drewna. Na początku XV wieku, w 1401 roku, konsekrowana została ta część świątyni, którą udało się przez kilkadziesiąt lat zbudować.

 

Kościół Bożego Ciała jest obecnie siedzibą Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a zakon ten jest obecny na krakowskim Kazimierzu od sześciu wieków. Wiekowa świątynia wymaga stałej opieki i sukcesywnego odnawiania zabytków. Jesienią 2020 roku zakończyły się prace renowacyjne w ramach trzy letniego projektu kluczowego z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Teraz, dzięki funduszom parafii oraz pieniądzom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano renowację ołtarzy Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla Krakowa wydarzeniu religijnym i osobistą obecność na uroczystości pobłogosławienia odrestaurowanych ołtarzy, którą uświetni Msza Święta. Wszystko to już w najbliższą sobotę, 19 listopada o godz. 12:00. Odnowione ołtarze pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller, znany m.in. z ogłoszenia w 2019 roku „Manifestu Wiary”, który został opracowany w związku z szerzącym się zamieszaniem w nauczaniu wiary.


PiotrSkarga.pl

kard. Gerhard Muller pobłogosławi odnowione ołtarze
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.