Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

2024-01-09 00:00:00
Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Dnia 9 stycznia 2024 r. w godzinach porannych zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: kapłan katolicki obrządków łacińskiego i ormiańskiego, prezes Fundacji im. Brata Alberta, duszpasterz osób niepełnosprawnych. Wielokrotnie gościł na naszych wydarzeniach i w mediach związanych z naszym środowiskiem. Ksiądz Tadeusz to jeden z ostatnich kapłanów doby "Solidarności" i prześladowań Kościoła.

Zmarły duchowny był znany jako człowiek wielkiego serca i ofiarności, a także wielkiej odwagi, zwłaszcza w sprawach związanych z rozliczeniami Kościoła z epoką komunizmu. Jednym z ostatnich tematów, w którym publicznie aktywnym był ks. Isakowicz-Zaleski, i to pomimo postępującej choroby i osłabienia organizmu, był problem prawdy historycznej na temat Rzezi Wołyńskiej.

Duchowny od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Ostatnie dni ziemskiego życia spędził w szpitalu w Chrzanowie. 

Requiescat in pace.

piotrskarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.