Zmarł o. Benedykt Huculak OFM

2022-11-12 00:00:00
Zmarł o. Benedykt Huculak OFM

9 listopada 2022 r. odszedł do Pana o. dr hab. Benedykt Huculak OFM. Od początku działalności Stowarzyszenia im. Księdza Piotra Skargi wielki jego Przyjaciel. Wybitny teolog i naukowiec, władający kilkoma językami, w tym starożytnymi i arabskim, a przy tym  skromny i pokorny syn rodziny franciszkańskiej.

 

Ojciec dr hab. Benedykt Huculak OFM urodził się w Rzeszowie 28 września 1956 r. Do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (OO. Bernardyni) Benedykt Huculak wstąpił 15 września 1979 r. Pierwszą profesję zakonną złożył 16 września 1980 r., a uroczystą 4 października 1983 r. 4 czerwca 1985 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Można śmiało powiedzieć, że to wielka i niedoceniana postać Kościoła w Polsce, jeden z pionierów Tradycji Katolickiej w naszym kraju.

 

Ojciec dr hab. Benedykt Huculak przeżył 66 lat, z czego 37 lat w kapłaństwie, a 42 lata w zakonie. Zmarł w środę 9 listopada br. w szpitalu w Wadowicach.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Benedykta odbędą się w poniedziałek 14 listopada w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej w następującym porządku:

  • 9:30 – przywiezienie trumny z ciałem Zmarłego, przeniesienie do kaplicy MB Bolesnej,
  • 10:15 – wprowadzenie trumny do bazyliki,
  • 10:30 – Jutrznia,
  • 11:00 – Msza św. pogrzebowa,
  • złożenie trumny w grobowcu zakonnym pod kaplicą św. Anny.
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.