Znaczenie Rodziny dla Cywilizacji Chrześcijańskiej

2005-10-17 00:00:00
Znaczenie Rodziny dla Cywilizacji Chrześcijańskiej

Pod takim hasłem 15 października w Krakowie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało II Kongres Konserwatywny. - Właśnie małżeństwo zostało ustanowione przez Boga jako przymierze mężczyzny i kobiety polegające na bezinteresownym darze siebie samego - mówił w swoim wykładzie jeden z prelegentów - ks. prof. Jerzy Bajda. Podczas spotkania zaprezentowana została najnowsza publikacja z serii Biblioteki Kontrrewolucji - książka ks. Henri Delassus'a pt. "Duch rodzinny".

Na spotkanie dotyczące rodziny, w którym udział wzięło ponad sto osób, przybyło sześciu prelegentów: dwóch z Francji, jeden z Niemiec i trzech z Polski. Kongres rozpoczął swoim wykładem zatytułowanym "Chrześcijańska rodzina przekazicielem wiary i dobrych obyczajów" ks. prof. Jerzy Bajda. - Odniesienie do daru życia jest wpisane w samą istotę miłości małżeńskiej, dlatego jakikolwiek gest świadomego odrzucenia daru życia (w jakiejkolwiek formie), musi być rozumiany jako zdrada popełniona przez małżonków wobec siebie nawzajem, wobec Boga i wobec ludzkości. Wynika to z niepodzielności i nierozerwalności symbolu, którym są małżonkowie jako "jedno ciało". Rozbicie tego symbolu i rozdzielenie jego znaczeń stanowi tragedię i koniec ludzkości(...) Zjawisko to burzy same podstawy kultury i kładzie się cieniem śmierci na przyszłych dziejach społeczeństwa - mówił podczas swojego wykładu ks. prof. Jerzy Bajda.

W imieniu nieobecnego na Kongresie księcia Ludwika Orleans e Bragança wystąpił Nelson Fragelli, prezes Droit de Naitre z Francji, który mówił na temat "Roli rodziny panującej w życiu społeczeństwa". Przypomniał on m.in., że hierarchia jest wpisana w porządek stworzenia i musi ona istnieć tak w rodzinie, jak i w społeczeństwie. Hierarchiczny porządek w sposób naturalny wskazuje drogę do doskonałości tak w społecznej organizacji, jak i w zmierzaniu do świętości. W tym kontekście prelegent przypomniał o zadaniach i powołaniu elit w cywilizacji chrześcijańskiej, w nawiązaniu do książki prof. Plinia Correi de Oliveira "Szlachta i analogiczne elity w przemówieniach Piusa XII".

Mathias von Gersdorff z Niemiec, prezes Deutsche Vereinigung für eine Christliche Kultur w swoim wykładzie "Rewolucja obyczajowa a kryzys rodziny", wskazując na tragiczne skutki rewolucji seksualnej 1968 roku i jej ideowe powiązania z komunizmem, przedstawił przerażające statystyki, które pokazują stan degradacji moralnej, w jakiej znalazły się rodziny w Niemczech.

Po przerwie wystąpił Jean Goyard, przedstawiciel francuskiego Stowarzyszenia Obrony, Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), który opowiadał o "Chrześcijańskich tradycjach rodzin francuskich". W dawnym francuskim stylu, prelegent barwnie mówił o Francji sprzed barbarzyńskiej rewolucji oraz, o tym co z jej dawnej katolickiej tradycji jeszcze ocalało. Przypomniał w poruszający sposób wszystkie zalety i cnoty, za które niegdyś ceniona była "pierwsza córa Kościoła" i jakiego rodzaju barbarzyństwem było pozbawienie jej dawnego splendoru przez rewolucję francuską.

Dopełnieniem wystąpienia gościa z Francji, była prelekcja Ewy Polak-Pałkiewicz, znanej polskiej publicystki katolickiej, autorki wstępu do polskiego wydania książki ks. Henri Dalassus'a "Duch rodzinny". W swoim wykładzie "Kulturowa i społeczna rola rodzin ziemiańskich w Polsce" nakreśliła obraz dawnej katolickiej Polski, w której dwór był ostoją dla Kościoła, polskości i kultury. Podając liczne, wspaniałe przykłady heroiczności cnót polskiej szlachty, wskazała na potężne spustoszenie jakiego dokonał komunizm, usuwając z polskiego krajobrazu społecznego i kulturowego dwory i ich mieszkańców. Ewa Polak-Pałkiewicz opowiadała o tragicznych losach członków rodzin szlacheckich pozbawionych domów i skazanych na łagry i banicję.

Na zakończenie tej części Kongresu o działaniach w obronie małżeństwa i rodziny, jakie w ciągu ostatniego roku podejmowało SKCh im. Ks. Piotra Skargi, mówił prezes Stowarzyszenia Sławomir Olejniczak. Przypomniał m.in. batalię jaką SKCh stoczyło przeciwko legalizacji związków homoseksualnych, w tym rekordową liczbę ponad 120 tys. protestów jakie na skutek akcji wpłynęły do marszałka sejmu.

Kongres zakończył się koncertem krakowskiego zespołu muzyki dawnej Camerata Cracovia.

Rządząca koalicja szykuje atak na własność co najmniej kilkuset tysięcy Polaków! Mowa o wykluczaniu na masową skalę z poruszania się po miastach własnym autem, a to za sprawą znowelizowanej Ustawy o elektromobilności. Aby nagłośnić problem i wykazać, jak absurdalne i niekonstytucyjne przepisy przyjęto, organizujemy spotkanie we Wrocławiu.
W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.
Podczas wielkiej demonstracji przeciw niszczeniu polskiej edukacji w Warszawie 1 grudnia padły – w treści listu skierowanego do Prezydenta RP – mocne zobowiązania organizatorów i podmiotów popierających: „Bronić niewinności naszych dzieci – PRZYSIĘGAMY! Bronić praw rodziców – PRZYSIĘGAMY! Bronić prawych nauczycieli – PRZYSIĘGAMY!”. Jednym z sygnatariuszy listu do głowy państwa oraz organizatorów protestu pod hasłem „TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!” jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Już tylko cztery miejsca pozostały na naszej tegorocznej trasie najpopularniejszej prelekcji hagiograficznej ostatnich lat. Święty Szarbel i jego niezwykłe wstawiennictwo, przejawiające się licznymi cudami, budzi coraz większe zainteresowanie katolików w Polsce. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają na spotkania temu poświęcone do Chodaczowa, Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju i Krowicy Samej koło Lubaczowa.