Zrozumieć grozę ideologii

2014-05-13 00:00:00
Zrozumieć grozę ideologii
Zwykłe słowniki i leksykony nie dają adekwatnego pojęcia, czym jest ideologia. Definicja, że to: „system poglądów, pojęć politycznych” – brzmi nader niewinnie. Dopiero spojrzenie na istotę ideologii wywołuje dreszcz na plecach. Jest to bowiem próba wprowadzenie utopii w życie. A to naprawdę budzi grozę!

W klubie Polonia Christiana w Stalowej Woli-Rozwadowie 10 maja w kawiarence „Przystań” przy Klasztorze Braci Mniejszych odbyło się spotkanie na temat „Polityka w szponach ideologii, czyli dziedzictwo Oświecenia”. Gościem klubu był specjalista od retoryki i filozofii polityki, dr Artur Mamcarz-Plisiecki, adiunkt w Katedrze Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Motywem przewodnim wykładu było ukazanie nędzy intelektualnej i w konsekwencji także moralnej stojącej u podstaw każdej ideologii. Jest nią zawsze jakaś forma utopii – czyli oderwane od życia marzenia czy lepiej fantasmagorie dotyczącego idealnego państwa. Od czasów renesansu takie utopie, czyli pomysły zbudowania raju na ziemi inspirowały niemal całą ówczesną elitę intelektualną Europy. Pozostawały jednak jedynie na papierze, jako „powiastki filozoficzne”. Od XVIII wieku, od czasów rewolucji francuskiej stały się programami partii i ugrupowań politycznych. I od oświecenia aż do XX wieku ideologie, czyli utopie wcielane w życie pochłonęły miliony istnień ludzkich.

Prelegent przedstawił dzieje rozumienia polityki w naszym kręgu cywilizacyjnym. Ukazał go jako zmaganie się ze sobą trzech koncepcji życia społecznego: po pierwsze nihilizmu czy cynizmu w polityce, po drugie opartego właśnie na różnych formach utopii idealizmu, po trzecie wynikającego z właściwego patrzenia na świat i człowieka politycznego realizmu. Zdaniem dra Mamcarza-Plisieckiego to ostatnie podejście było w ciągu naszych dziejów niemal zawsze w odwrocie, gdyż jest stanowiskiem trudnym, wymagającym wnikliwego rozumu politycznego. W historii Europy i świata jedynie Kościół katolicki trwał przez wieki konsekwentnie na tym stanowisku. Zaś obecnie mamy w Europie do czynienia z piorunującym połączeniem skrajnego nihilizmu i cynizmu europejskich elit politycznych z propagandowo wykorzystywaną ideologią uderzającą przede wszystkim w tradycyjną rodzinę.


PiotrSkarga.pl
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.