Zrozumieć grozę ideologii

2014-05-13 00:00:00
Zrozumieć grozę ideologii
Zwykłe słowniki i leksykony nie dają adekwatnego pojęcia, czym jest ideologia. Definicja, że to: „system poglądów, pojęć politycznych” – brzmi nader niewinnie. Dopiero spojrzenie na istotę ideologii wywołuje dreszcz na plecach. Jest to bowiem próba wprowadzenie utopii w życie. A to naprawdę budzi grozę!

W klubie Polonia Christiana w Stalowej Woli-Rozwadowie 10 maja w kawiarence „Przystań” przy Klasztorze Braci Mniejszych odbyło się spotkanie na temat „Polityka w szponach ideologii, czyli dziedzictwo Oświecenia”. Gościem klubu był specjalista od retoryki i filozofii polityki, dr Artur Mamcarz-Plisiecki, adiunkt w Katedrze Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Motywem przewodnim wykładu było ukazanie nędzy intelektualnej i w konsekwencji także moralnej stojącej u podstaw każdej ideologii. Jest nią zawsze jakaś forma utopii – czyli oderwane od życia marzenia czy lepiej fantasmagorie dotyczącego idealnego państwa. Od czasów renesansu takie utopie, czyli pomysły zbudowania raju na ziemi inspirowały niemal całą ówczesną elitę intelektualną Europy. Pozostawały jednak jedynie na papierze, jako „powiastki filozoficzne”. Od XVIII wieku, od czasów rewolucji francuskiej stały się programami partii i ugrupowań politycznych. I od oświecenia aż do XX wieku ideologie, czyli utopie wcielane w życie pochłonęły miliony istnień ludzkich.

Prelegent przedstawił dzieje rozumienia polityki w naszym kręgu cywilizacyjnym. Ukazał go jako zmaganie się ze sobą trzech koncepcji życia społecznego: po pierwsze nihilizmu czy cynizmu w polityce, po drugie opartego właśnie na różnych formach utopii idealizmu, po trzecie wynikającego z właściwego patrzenia na świat i człowieka politycznego realizmu. Zdaniem dra Mamcarza-Plisieckiego to ostatnie podejście było w ciągu naszych dziejów niemal zawsze w odwrocie, gdyż jest stanowiskiem trudnym, wymagającym wnikliwego rozumu politycznego. W historii Europy i świata jedynie Kościół katolicki trwał przez wieki konsekwentnie na tym stanowisku. Zaś obecnie mamy w Europie do czynienia z piorunującym połączeniem skrajnego nihilizmu i cynizmu europejskich elit politycznych z propagandowo wykorzystywaną ideologią uderzającą przede wszystkim w tradycyjną rodzinę.


PiotrSkarga.pl
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!