”Dać świadectwo Europie i światu”
2006-06-05 00:00:00

W niedzielę 4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł pierwszy "Marsz dla Życia i Rodziny". Przy dźwiękach muzyki marszowej granej przez orkiestrę z Wyszkowa ponad 2000 osób, głównie młodych ludzi, przeszło Traktem Królewskim na Plac Teatralny wyrażając tym swoje przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Rozpoczynając imprezę Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, które wraz z Fundacją Pro zorganizowało marsz, powiedział m.in.: - Jako Polacy mamy obowiązek dać świadectwo Europie i światu. Dać świadectwo prawdzie o wartości życia i rodziny. Prawdzie, która nas wyzwoli z ciemności cywilizacji śmierci i stanie się fundamentem do odrodzenia Europy. Pamiętamy, że prosił nas o to Papież Benedykt XVI podczas swojej niedawnej wizyty, gdy mówił: "Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa!
Ponad głowami uczestników marszu obok biało-czerwonych sztandarów pojawiły się transparenty na których można było przeczytać hasła: Chłopak i dziewczyna to prawdziwa rodzina, Stop aborcji, Prawo do narodzin dla każdego dziecka, Stop dewiacjom.
Chodźcie z nami! - zachęcali przechodniów uczestnicy marszu. Jak się okazało skutecznie, bo od chwili wyjścia z ul. Agrykoli liczba uczestników pochodu cały czas rosła. W szeregach manifestujących można było zobaczyć wiele znanych osób ze świata kultury i polityki, którym często towarzyszyły rodziny. Uczestnicy przemarszu przyjęli z aplauzem obecność Łukasza Wróbla, działacza pro-life, ukaranego niedawno za antyaborcyjną wystawę "Wybierz życie". Pod gwiaździstym sztandarem demonstrowali też przedstawiciele Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny Własność (TFP) ze Stanów Zjednoczonych.
Marsz zakończył prorodzinny koncert na Placu Teatralnym.
Organizatorzy zaprosili uczestników do wzięcia udziału w Marszu dla Życia i Rodziny w przyszłym roku. Impreza wzorem podobnych inicjatyw za granicą ma odbywać się cyklicznie i stać się stałym wydarzeniem w życiu społecznym Polski.
* * *
Przemówienie Sławomira Olejniczaka, prezesa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi - Marsz dla Życia i Rodziny (4 czerwca 2006 r).
Zgromadziliśmy się tutaj, aby dać świadectwo prawdzie. Prawdzie o czym? Prawdzie o fundamentach naszego życia, które są zagrożone przez cywilizację śmierci. Chcemy zamanifestować prawdę o tym, że każdy człowiek ma prawo do życia bez wyjątku - od poczęcia do naturalnej śmierci, prawdę o tym, że rodzina powinna być oparta na małżeństwie jako związku między mężczyzną i kobietą.
Dziś promotorzy cywilizacji śmierci próbują zrelatywizować te podstawowe prawdy, które wynikają z naszej ludzkiej natury i stanowią fundament życia społecznego. Relatywizacja tych prawd ma służyć budowaniu kolejnego utopijnego raju na ziemi, w którym będzie można swobodnie i pod osłoną prawa pozbawiać życia niewinnych, a dewiacyjne związki stawiać na równi z rodziną. To właśnie przed taką cywilizacją śmierci przestrzegał nas Ojciec Święty Jan Paweł II.
Jak wiemy z historii, realizacja takich utopijnych pomysłów opartych na poprawianiu ludzkiej natury i zasad Dekalogu prędzej czy później prowadzi do katastrofy. Dziś narody Europy na podobieństwo Imperium Rzymskiego stają wobec groźby wymarcia. I coraz częściej o tym zagrożeniu mówią demografowie. Jest to właśnie skutek kultury śmierci coraz bardziej przenikającej do mentalności narodów europejskich.
Dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest dać świadectwo prawdzie o życiu i rodzinie, jako nienaruszalnych fundamentach naszej cywilizacji, które muszą cieszyć się należytym szacunkiem w kulturze i obyczajowości oraz znajdować się pod szczególną ochroną prawną ze strony państwa.
Przed kilkoma dniami sąd ukarał Pana Łukasza Wróbla, za wystawę "Wybierz życie" uznając ją za publiczne zgorszenie. Przed dwoma laty na skutek nacisków ówczesnego rządu poczta zablokowała dystrybucję materiałów Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi sprzeciwiających się promocji dewiacji seksualnych. Dlatego tym bardziej jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa prawdzie pomimo szykan i prób zamykania ust tym, którzy stają w obronie życia i rodziny.
Jako Polacy mamy obowiązek dać świadectwo Europie i światu. Dać świadectwo prawdzie o wartości życia i rodziny. Prawdzie, która nas wyzwoli z ciemności cywilizacji śmierci i stanie się fundamentem do odrodzenia Europy. Pamiętamy, że prosił nas o to Papież Benedykt XVI podczas swojej niedawnej wizyty, gdy mówił: "Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa!"
Sławomir Olejniczak
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.