”Dać świadectwo Europie i światu”

2006-06-05
”Dać świadectwo Europie i światu”

W niedzielę 4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł pierwszy "Marsz dla Życia i Rodziny". Przy dźwiękach muzyki marszowej granej przez orkiestrę z Wyszkowa ponad 2000 osób, głównie młodych ludzi, przeszło Traktem Królewskim na Plac Teatralny wyrażając tym swoje przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Rozpoczynając imprezę Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, które wraz z Fundacją Pro zorganizowało marsz, powiedział m.in.: - Jako Polacy mamy obowiązek dać świadectwo Europie i światu. Dać świadectwo prawdzie o wartości życia i rodziny. Prawdzie, która nas wyzwoli z ciemności cywilizacji śmierci i stanie się fundamentem do odrodzenia Europy. Pamiętamy, że prosił nas o to Papież Benedykt XVI podczas swojej niedawnej wizyty, gdy mówił: "Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa!

Ponad głowami uczestników marszu obok biało-czerwonych sztandarów pojawiły się transparenty na których można było przeczytać hasła: Chłopak i dziewczyna to prawdziwa rodzina, Stop aborcji, Prawo do narodzin dla każdego dziecka, Stop dewiacjom.

Chodźcie z nami! - zachęcali przechodniów uczestnicy marszu. Jak się okazało skutecznie, bo od chwili wyjścia z ul. Agrykoli liczba uczestników pochodu cały czas rosła. W szeregach manifestujących można było zobaczyć wiele znanych osób ze świata kultury i polityki, którym często towarzyszyły rodziny. Uczestnicy przemarszu przyjęli z aplauzem obecność Łukasza Wróbla, działacza pro-life, ukaranego niedawno za antyaborcyjną wystawę "Wybierz życie". Pod gwiaździstym sztandarem demonstrowali też przedstawiciele Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny Własność (TFP) ze Stanów Zjednoczonych.

Marsz zakończył prorodzinny koncert na Placu Teatralnym.

Organizatorzy zaprosili uczestników do wzięcia udziału w Marszu dla Życia i Rodziny w przyszłym roku. Impreza wzorem podobnych inicjatyw za granicą ma odbywać się cyklicznie i stać się stałym wydarzeniem w życiu społecznym Polski.

* * *

Przemówienie Sławomira Olejniczaka, prezesa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi - Marsz dla Życia i Rodziny (4 czerwca 2006 r).

Zgromadziliśmy się tutaj, aby dać świadectwo prawdzie. Prawdzie o czym? Prawdzie o fundamentach naszego życia, które są zagrożone przez cywilizację śmierci. Chcemy zamanifestować prawdę o tym, że każdy człowiek ma prawo do życia bez wyjątku - od poczęcia do naturalnej śmierci, prawdę o tym, że rodzina powinna być oparta na małżeństwie jako związku między mężczyzną i kobietą.

Dziś promotorzy cywilizacji śmierci próbują zrelatywizować te podstawowe prawdy, które wynikają z naszej ludzkiej natury i stanowią fundament życia społecznego. Relatywizacja tych prawd ma służyć budowaniu kolejnego utopijnego raju na ziemi, w którym będzie można swobodnie i pod osłoną prawa pozbawiać życia niewinnych, a dewiacyjne związki stawiać na równi z rodziną. To właśnie przed taką cywilizacją śmierci przestrzegał nas Ojciec Święty Jan Paweł II.

Jak wiemy z historii, realizacja takich utopijnych pomysłów opartych na poprawianiu ludzkiej natury i zasad Dekalogu prędzej czy później prowadzi do katastrofy. Dziś narody Europy na podobieństwo Imperium Rzymskiego stają wobec groźby wymarcia. I coraz częściej o tym zagrożeniu mówią demografowie. Jest to właśnie skutek kultury śmierci coraz bardziej przenikającej do mentalności narodów europejskich.

Dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest dać świadectwo prawdzie o życiu i rodzinie, jako nienaruszalnych fundamentach naszej cywilizacji, które muszą cieszyć się należytym szacunkiem w kulturze i obyczajowości oraz znajdować się pod szczególną ochroną prawną ze strony państwa.

Przed kilkoma dniami sąd ukarał Pana Łukasza Wróbla, za wystawę "Wybierz życie" uznając ją za publiczne zgorszenie. Przed dwoma laty na skutek nacisków ówczesnego rządu poczta zablokowała dystrybucję materiałów Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi sprzeciwiających się promocji dewiacji seksualnych. Dlatego tym bardziej jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa prawdzie pomimo szykan i prób zamykania ust tym, którzy stają w obronie życia i rodziny.

Jako Polacy mamy obowiązek dać świadectwo Europie i światu. Dać świadectwo prawdzie o wartości życia i rodziny. Prawdzie, która nas wyzwoli z ciemności cywilizacji śmierci i stanie się fundamentem do odrodzenia Europy. Pamiętamy, że prosił nas o to Papież Benedykt XVI podczas swojej niedawnej wizyty, gdy mówił: "Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa!"

Sławomir Olejniczak
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.