”L`Osservatore Romano”: nie pytajcie filozofów i teologów o piekło

2010-03-30 00:00:00

„O to, czy jest piekło, czy nie, nie powinniśmy pytać filozofów ani nawet teologów, choćby najbardziej utytułowanych: zadaniem teologów nie jest określanie treści Credo, ale przedstawienie powiązania go z tajemnicą chrześcijaństwa" – pisze włoski teolog ksiądz Inos Biffi w artykule zatytułowanym „Piekło według Nowego Testamentu. Miejsce lodowatego ognia” (L'inferno secondo il Nuovo Testamento. Il luogo del fuoco gelido) w sobotnim wydaniu „L'Osservatore Romano”.

Autor podkreśla, że o istnienie piekła „powinniśmy pytać wiarę Kościoła, który nie wymyślił piekła, ale potwierdza je, ponieważ słyszał słowo Chrystusa o «ogniu wiecznym» (Mt 25, 41) i o «zmartwychwstaniu potępienia» (J 5, 29) dla tych, którzy czynili źle”. Dlatego, stwierdza dalej włoski teolog, „kto kontestowałby istnienie piekła jako realnej możliwości dla tego, kto do ostatniej chwili odrzucałby łaskę zbawienia, przeczyłby prawdzie chrześcijańskiego Credo”.

Po zacytowaniu słów, jakie Chrystus mówi w ewangeliach na ten temat, autor zaznacza, że „w piekle nie ma łaski Chrystusa i brak Jego chwały; jest ono «miejscem» stałej i zatwardziałej pogardy dla miłosiernej miłości, która była wręcz przyczyną stworzenia człowieka”.

„Udręka tych, którzy przebywają w piekle – czy będą to demony czy ludzie, którzy je naśladowali – bierze się właśnie z faktu, że nie ma tam Jezusa zmartwychwstałego Odkupiciela, niewyczerpanego źródła błogosławieństwa i że nie można się tam cieszyć świętych obcowaniem. Piekło to jest niebycie Chrystusa i Kościoła. Przeciwnie, w piekle jest obcowanie potępionych, które w rzeczywistości nie mogłoby być obcowaniem, lecz zajadłym wzajemnym sporem i stałą niezgodą. W piekle nie jest możliwe doznanie miłości. Nikt tam się nie kocha, można się jedynie wzajemnie nienawidzić” – kontynuuje ks. Biffi.

Kończące swe uwagi teolog przypomina na pociechę, że „Panem tego świata nie jest demon, lecz Jezus zmartwychwstały, który ostatecznie osądził go i pokonał, i że miłość miłosierna i wszechmocna przenika do każdego fragmentu czasu, nawet ostatecznego”.

Źródło: KAI
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.