”Nie istnieje konstytucyjne prawo do aborcji”

2011-01-05 00:00:00
”Nie istnieje konstytucyjne prawo do aborcji”

Prawo do aborcji jest sprzeczne z duchem Konstytucji USA – argumentuje sędzia Sądu Najwyższego USA, Antonin Scalia. W wywiadzie dla pisma prawniczego „California Lawyer” sędzia podkreśla, że jest przeciwny pojęciom „konstytucji ewoluującej” czy „żywej konstytucji” gdyż nie pozwalają one interpretować ustawy zasadniczej jako dokumentu, który ma przede wszystkim jasno mówić o tym, co społeczeństwo może lub nie może robić.

„Nawet jeśli obecne społeczeństwo ma już inne poglądy niż ci, którzy pisali dokument, Konstytucja nie powinna odzwierciedlać życzeń obecnego społeczeństwa” – podkreśla Scalia.

Rozwiązywanie spraw, o których nie ma mowy w Konstytucji powinno, według Scalii, dokonywać się na drodze legislacyjnej, przekonując obywateli do własnego punktu widzenia na drodze demokratycznej.

Prawnik przyznaje, że interpretacja przepisów konstytucyjnych może być trudna, szczególnie, kiedy intencja ich twórców nie jest jasna, jednak, jego zdaniem, niektóre kwestie są oczywiste, np. to, że nie ma konstytucyjnego prawa do aborcji. „Nie mamy odpowiedzi na wszystko, ale mamy odpowiedź na wiele rzeczy, szczególnie na te najbardziej kontrowersyjne: czy kara śmierci jest niekonstytucyjna, czy istnieje konstytucyjne prawo do aborcji, samobójstwa i mógłbym wyliczać dalej” – dodaje.

74 -letni prawnik podczas przemówienia na Uniwersytecie Richmond na Florydzie listopadzie 2010 roku wysuwał podobne argumenty. Podkreślił wtedy, że ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych nie przewidywali legalizacji aborcji. Zaznaczył, że 14 Poprawka do Konstytucji umożliwiła dowolną interpretację ustawy zasadniczej, doprowadzając do legalizacji aborcji oraz innych zachowań, które autorzy Konstytucji uznawali za czyny kryminalne. „W rezultacie 5 z 9 przemądrzałych sędziów rządzi całym krajem” – mówił, krytykując sytuację, w której Sąd Najwyższy staje się hegemoniczną instytucją, rozstrzygającą także w kwestiach moralnych.

Amerykański prawnik, naukowiec i sędzia Antonin Gregory Scalia jest ojcem dziewięciorga dzieci. Studiował prawo na uniwersytetach: Georgetown, we Fryburgu oraz na Harvardzie. W latach 1961-67 prowadził prywatną praktykę prawniczą w Cleveland. W latach 1967–1971 był profesorem prawa uniwersytetu stanu Wirginia, a w latach 1977–1982 wykładał na uniwersytecie w Chicago. Wykładał także na uniwersytetach Georgetown oraz Stanford. Na początku lat osiemdziesiątych przewodniczył sekcji prawa administracyjnego Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokatów.

Przez wiele lat pracował w administracji publicznej: jako główny doradca Urzędu Polityki Telekomunikacyjnej (1971–1972), zastępca Prokuratora Generalnego za prezydentury Geralda Forda. W latach 1982-1986 był sędzią sądu apelacyjnego w Dystrykcie Kolumbii. 26 września 1986 r. objął z nominacji prezydenta Ronalda Reagana stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

W 2008 roku Scalia został laureatem Nagrody im. Pawła Włodkowica przyznawanej przez rzecznika praw obywatelskich. Uroczystość jej wręczenia odbyła się dziś w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Źródło: KAI
W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.