”Rewolucja i Kontrrewolucja na przestrzeni dziejów”

2011-09-05 00:00:00
”Rewolucja i Kontrrewolucja na przestrzeni dziejów”


Pierwsze dwa tygodnie sierpnia 2011 r. przedstawiciele Krucjaty Młodych oraz Sekcji Rycerskiej Lepanto spędzili we francuskiej Lotaryngii, w domu formacyjnym TFP (Tradycja, Rodzina, Własność) w Creutzwaldzie. Młodzi Polacy poświęcili niemałą część wakacyjnego czasu, by wziąć udział w letnim kursie zatytułowanym "Rewolucja i Kontrrewolucja na przestrzeni dziejów", który nawiązywał do wspaniałej książki brazylijskiego myśliciela i działacza katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira pt. "Rewolucja i Kontrrewolucja".

Podczas pierwszego tygodnia, przedmiotem rozważań prowadzonych przez Arkadiusza Stelmacha, wiceprezesa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi była katolicka koncepcja historii. Ta część kursu pozwoliła jego uczestnikom zdać sobie jasno sprawę, że historia to nieustanna walka między Dobrem a Złem, w której dużą rolę odgrywają mężowie opatrznościowi powołani do prowadzenia ludzi ku Bogu oraz ku rozwojowi cywilizacji chrześcijańskiej. Mając to na uwadze, prześledzono wszystkie epoki historyczne - od starożytności aż po współczesność.

Opierając się na tak solidnym fundamencie, uczestnicy kursu przeszli do drugiej jego części, podczas której członek TFP Grzegorz Pabijan omówił szczegółowo wcześniej już wspomnianą pozycję "Rewolucja i Kontrrewolucja". Wskazał on wielokrotnie na aktualność tego jakże istotnego dzieła, którego autor nie tylko opisał przyczyny i cechy kryzysu, w którym pogrąża się od wieków cały chrześcijański świat, ale także zaoferował wciąż aktualne środki naprawcze.

Chłopcy z Sekcji Rycerskiej wysłuchali również wykładu urugwajskiego członka TFP p. Emeterio Ferrés Arrospide na temat duchowych problemów, jakie spotykają młodzież i radzenia sobie z nimi w kontekście najważniejszego zadania, jakie człowiek ma do wypełnienia na tej ziemi - swojego powołania.

Intelektualnemu wymiarowi pobytu we Francji towarzyszył naturalnie i ten ważniejszy - duchowy. Przystępowanie do sakramentów oraz codzienny wspólny Różaniec przypominały o doniosłości spotkania. Niemniej jednak doskonałym uzupełnieniem kursu były wycieczki po kraju dawnych Galów i Franków mające na celu m.in. przyjrzenie się z bliska miejscom wydarzeń omawianych na wykładach. Dlatego też w Paryżu przeszliśmy trasą rewolucji francuskiej, po której wiódł nas zaprzyjaźniony przewodnik opowiadając o strasznych epizodach tej krwawej rewolty. Zaapelował do nas, byśmy - w przeciwieństwie do Ludwika XVI - nie rozkładali rąk, kiedy nadchodzi zagrożenie, bo tak jak wtedy brakowało i dziś brakuje ludzi, którzy jako pierwsi odważnie podniosą sztandar Chrystusa.

Będąc w Paryżu nie mogliśmy ominąć katedry Notre Dame, Sainte-Chapelle, kaplicy Cudownego Medalika czy kościoła św. Sulpicjusza. Zmęczeni pieszymi wędrówkami po zatopionym w słońcu mieście, z radością powitaliśmy statek, który zabrał nas na wodną wyprawę po Sekwanie. W programie kursu znalazły się także: wizyta we wspaniałej katedrze w Metz oraz zwiedzanie twierdzy na linii Maginota.

Pod koniec pobytu Rycerze przystąpili do pisemnego egzaminu, z którym poradzili sobie bardzo dobrze, ponieważ żaden z nich nie uzyskał mniej niż 9 na 10 punktów. Na wyróżnienie natomiast zasłużył Antoni Kamiński, który osiągnął ich najwięcej. Wszyscy uczestnicy kursu TFP otrzymali dyplomy.

Przed powrotem do Polski udaliśmy się jeszcze na pielgrzymkę do figury Matki Bożej z Polany (Notre Dame de la Clairiere), której podziękowaliśmy za ten jakże bogaty i duchowo i intelektualnie program, prosząc również o jego dobre owoce oraz o nowe powołania do TFP.

Krzyżowiec Maciej Maleszyk
Krucjata.org.pl

Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.
Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, której członkiem jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, organizuje społeczny protest przeciwko niszczeniu polskiej szkoły i deprawacji młodego pokolenia. 1 grudnia o godzinie 12.00 spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie by pokazać, że nie ma naszego przyzwolenia na eksperymenty lewackie minister Nowackiej i jej ideowych popleczników.
W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.